شرایط نگهداری انگشت قطع شده چیست؟ چه اقداماتی لازم است؟

بهترین شرایط نگهداری انگشت قطع شده

قطع شدن انگشت، به خصوص انگشتان دست تغییرات آسیب زننده ای در زندگی به وجود می آورد و باعث کاهش عملکرد خواهد شد. به همین دلیل،  اغلب متخصصان اعتقاد دارند که در صورت قطع انگشت، بهتر است هر چه سریع تر کار پیوند انجام شود تا کیفیت زندگی فرد کاهش پیدا نکند. برای افزایش درصد موفقیت پیوند انگشت می بایست شرایط نگهداری آن نیز فراهم باشد. ما در این مقاله می خواهیم در خصوص شرایط نگهداری و انتقال انگشت قطع شده نکاتی را بیان کنیم.

شرایط نگهداری انگشت قطع شده چیست؟

وقتی که قطع عضو اتفاق می افتد، مهم ترین عاملی که می تواند کمک کند تا جراحی با نتایج مثبتی همراه شود، شرایطی است که عضو قطع شده در آن نگه داری می شود. مدت زمانی که از قطع عضو گذشته و همین طور میزان له شدگی و آسیب به عضو قطع شده از جمله مهم ترین موضوعاتی هستند که روی نتیجه عمل تاثیر می گذارند.

وقتی که قطع عضو پیش می آید، اکسیژن و مواد غذایی به عضو قطع شده نمی رسد و سلول ها در آستانه مرگ قرار می گیرند. اولین قسمت از عضو قطع شده که دچار مرگ می شود، عضله ها هستند؛ زیرا به اکسیژن بیشتری نیاز دارند. بعد از عضله ها، پوست، اعصاب و استخوان ها وارد فاز مرگ می شوند.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از قیمت پروتز انگشت دست و قیمت پروتز انگشت پا با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

شرایط نگهداری انگشت قطع شده

از زمانی که عضو، قطع می شود تا زمانی که عمل پیوند انجام می شود ساعات طلایی به شمار رفته و به همین دلیل است که در این مدت زمان، عضو قطع شده باید در بهترین شرایط قرار گیرد تا مرگ سلولی به تعویق بیفتد. اگر عضو قطع شده در دمای محیط نگهداری شود، عضلات بعد از گذشت 6 ساعت و استخوان ها بعد از 12 ساعت می میرند.

برای آنکه بهترین شرایط نگهداری انگشت قطع شده فراهم شود، باید دما کاهش پیدا کند. وقتی که دمای نگهداری عضو قطع شده به زیر 4 درجه سانتی گراد می رسد، مدت زمان زنده ماندن سلول های عضوی که قطع شده است نیز افزایش پیدا کرده و به این شکل می توان امید بیشتری داشت تا پیوند، موفقیت آمیز به پایان برسد. اگر عضو قطع شده در شرایط دمایی که اشاره کردیم، نگهداری شود انگشتان دست را تا 24 ساعت نیز می توان پیوند زد.

عضو قطع شده باید در یک محیط تمیز و استریل و سپس در مجاورت یخ قرار داده شود. به این منظور، توصیه می شود که انگشت قطع شده را در یک باند یا گاز استریل قرار داد و سپس آن را در داخل یک پلاستیک تمیز گذاشت. این پلاستیک، بهتر است در تماس با یخ قرار داده شود. از قرار دادن عضو قطع شده در تماس مستقیم با یخ می بایست اجتناب کرد؛ چرا که این موضوع باعث افزایش آسیب به عضو قطع شده خواهد شد.

اگر شرایط نگهداری انگشت قطع شده فراهم نباشد، چه جایگزینی برای آن وجود دارد؟

گاهی اوقات که شرایط نگهداری انگشت قطع شده فراهم نیست و احتمال موفقیت پیوند انگشت کاهش پیدا می کند، فرد می بایست به دیگر روش ها فکر کند تا بتواند با این حادثه کنار آید. یکی از روش هایی که جایگزین خوبی برای قطع انگشت به شمار می رود، اقدام برای ساخت انگشت مصنوعی است. انگشت های مصنوعی انواع و اقسام متفاوت دارند و ما در صفحه قیمت ساخت پروتز انگشت دست اطلاعات کاملی را در خصوص آن به شما بیان کرده ایم.

با توجه به نیازهایی که فرد دارد و اینکه چه فعالیت هایی در طی روز انجام می دهد، می تواند برای ساخت یکی از انواع انگشت های مصنوعی اقدام کند. اگر یک انگشت و یا قسمتی از یک انگشت قطع شده باشد، فرد می تواند برای ساخت انگشت های مصنوعی سیلیکونی اقدام کند و اگر 1 و یا تعداد بیشتری از انگشتان، به خصوص انگشتان دست قطع شده باشد فرد می بایست برای ساخت پروتزهای انگشت پیشرفته تری استفاده کند. نوع پروتز را کارشناسان تشخیص می دهند و تعیین نوع آن باید با توجه به نظر و مشورت آنها صورت گیرد.

فرقی نمی کند که قطع انگشت در ناحیه دست اتفاق افتاده و یا در ناحیه پا، در هر صورت برای آنکه فرد بتواند بدون کاهش کیفیت به زندگی اش ادامه دهد، بهتر است برای ساخت انگشت های مصنوعی اقدام کند. اگر شما نیز در اثر حادثه و یا به هر علت دیگری، انگشت دست و پای تان قطع شده است با کارشناسان ما در کلینیک ارتوپدی فنی پایار تماس بگیرید و اطلاعات تکمیلی در خصوص قیمت و سایر موارد را از آنها بپرسید.   

آیا رشد بازسازی انگشتان قطع شده به شرایط نگهداری انگشت قطع شده ارتباط دارد؟

رشد بازسازی انگشتان قطع شده و ارتباط آن با شرایط نگهداری انگشت قطع شده از دیگر موضوعاتی است که می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم. عده ای که در مورد بازسازی انگشتان قطع شده و رشد آنها اطلاعات زیادی ندارند ممکن است تصور کنند که بد بودن شرایط نگهداری انگشتان قطع شده است که باعث می شود رشد انگشتان ادامه پیدا نکند. این موضوع، کاملا اشتباه است و اینکه انگشت قطع شده نمی تواند به صورت طبیعی، رشد و بازسازی داشته باشد به سلول های بنیادی ناخن ارتباط دارد. برخی تحقیقات انجام شده نشان می دهد که در صورت سالم ماندن سلول های بنیادی ناخن ها، انگشت های قطع شده می توانند رشد کنند. در این شرایط، نه نیازی به پیوند هست و نه نیازی به ساخت پروتز انگشت.

البته، خوب است بدانید که رشد بازسازی این انگشتان به شرطی انجام می شود که سلول های بنیادی قرار گرفته زیر ناخن کاملا سالم مانده و از بین نرفته باشند. در صورتی که این سلول های آسیب دیده باشند، رشد ادامه پیدا نکرده و برای جایگزین کردن انگشت قطع شده باید به فکر سایر روش ها، همچون ساخت پروتز انگشت و یا پیوند بود.

کلام آخر

شرایط نگهداری انگشت قطع شده، موضوع صحبت ما در این مقاله بود. امیدواریم با توجه به نکاتی که بیان کردیم اطلاعات خوبی در این خصوص به دست آورده باشید. در صورتی که امکان انجام پیوند وجود نداشته باشد بهترین کاری که می توان انجام داد اقدام برای ساخت پروتز انگشت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *