ارتوتیک چیست؟⭐ هر آنچه که باید درباره آن بدانید

   
شرایط استفاده از ارتوتیک چیست؟

یکی از واژه هایی که در حوزه ارتوپدی مطرح می شود، ارتوتیک است. اگر اطلاعات زیادی در این رابطه ندارید در ادامه این مقاله از سری مقاله های کلینیک ارتوپدی فنی پایار با ما همراه باشید.

ارتوتیک چیست؟ جامع، کامل و کاربردی!

ارتوتیک ها، وسیله هایی هستند که برای پاشنه پا و کل پا ساخته می شوند. این ابزار باید با تشخیص و تجویز پزشک، طراحی، ساخته و مورد استفاده قرار بگیرند. به عبارت دیگر، باید بگوییم که ارتوتیک ها از جمله ابزارهایی هستند که به صورت کاملا اختصاصی برای فرد ساخته می شوند.

یکی از جاهایی که پزشکان توصیه می کنند افراد برای ساخت ارتوتیک اقدام کنند، در زمان داشتن یک مشکل در کمر، ساق پا و یا سایر قسمت های پا است. به دستگاه های ارتوتیک، ارتز یا بریس هم گفته می شود. این دستگاه ها عضلات فرد را در زمان راه رفتن تقویت کرده و به آنها کمک می کنند تا از حالت ضعف خارج شوند.

سعی کنید دقیقا مطابق با چیزی که پزشک به شما توصیه کرده است، عمل و از ارتوتیک ها یا بریس ها استفاده کنید. برای مثال، اگر فرضا پزشک به شما گفته است که برای ساخت کفش و کفی طبی که یک نوع ارتوتیک است اقدام کنید، در درجه اول به یک ارتوپدی فنی معتبر مانند پایار مراجعه کنید و در اولویت بعدی، توصیه های پزشک را در مورد زمان استفاده و پوشیدن کفش ها و کفی طبی رعایت کنید.

موضوع دیگری که می خواهیم در تکمیل بحثمان پیرامون سوال ارتوتیک چیست، بیان کنیم، زمان استفاده از آنهاست. هر نوع ابزاری که برای درمان به کار برده می شود، می بایست با تجویز پزشک و توصیه او تهیه و استفاده شود. در این مواقع، پزشکان برای آنکه فرد بیشترین نتیجه را از نصب این دستگاه ها به دست آورد، در مورد مدت زمانی که می بایست از آن استفاده کند اطلاعاتی به بیمار می دهند.

ارتوتیک چیست و با انواع دستگاه ارتوتیک آشنا شوید!؟

با انواع دستگاه ارتوتیک آشنا شوید!؟

در ادامه صحبت در خصوص ارتوتیک چیست، لازم می دانیم در خصوص انواع ارتوتیک نیز اطلاعاتی به شما بدهیم. از جمله انواع دستگاه های ارتوتیک می توان به اینها اشاره داشت:

 • ارتز کف پا
 • ارتز مچ پا
 • ارتز زانو
 • ارتز مچ دست
 • ارتز انگشت دست
 • کفش های طبی
 • کفی های طبی

کفش ها و کفی های طبی که مشخص هستند چه نوع ارتوتیک هایی اند. در مورد ارتز ها باید بگوییم، آنها ابزارهایی هستند که به کمک وارد کردن فشار و یا برداشتن فشار به فرد کمک می کنند تا بتواند با مشکل جسمانی که برای او به وجود آمده است، کنار آید و یا حتی درمان شود. ارتزها به صورت آماده و یا سفارشی در اختیار متقاضیان قرار داده می شوند. برای داشتن ارتز سفارشی باید به مراکزی مراجعه کنید که در حوزه ساخت ارتزها فعالیت می کنند. ارتزها به صورت آماده نیز در دسترس هستند و برای تهیه آنها باید به فروشگاه های لوازم پزشکی در کشور مراجعه کرد.

ارتزهای اختصاصی و لزوم ساخت آنها باید با دستور پزشک متخصص صورت گیرد. از جمله کلینیک هایی که می تواند انواع و اقسام ارتوتیک را بسازد، می توان به پایار اشاره کرد. امیدواریم با توجه به توضیحی که ارائه کردیم متوجه شده باشید که انواع ارتوتیک چیست و انواع آن کدام است.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از کفش و کفی طبی با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

آیا می دانید ارتونیک چگونه به بیماران کمک می کند؟

شرایط استفاده از ارتوتیک چیست؟

نکته بسیار مهم دیگری که در مورد ارتوتیک چیست، باید مطرح شود، شرایطی است که پزشکان با توجه به آن به بیمار خود توصیه می کنند برای ساخت ارتوتیک اقدام کند. اگر در یکی از شرایط زیر هستید، نیاز به دستگاه های ارتوتیک دارید:

1- درد در ناحیه کمر حس می کنید؛

یکی از اشتباهاتی که برخی افراد مکررا آن را انجام می دهند، قرار دادن پاها در یک وضعیت بد و نامناسب است. این عمل باعث کمردرد می شود. ارتوتیک ها، این وضعیت را اصلاح کرده و در نهایت نیز در درمان درد کمر به فرد کمک شایان توجهی می کنند.

2- بوریست دارید؛

از دیگر مشکلاتی که در ناحیه پا ممکن است خود را نشان دهد، بوریست است. بورس، به کیسه هایی گفته می شود که در آنها مقدار زیادی مایع جمع شده است. وقتی این کیسه ها ملتهب می شوند، ناراحتی و درد، اولین نشانه ای است که بروز می کند. در همین راستا، استفاده از ارتوتیک، مشکلات و عوارض ناشی از بروز بورسیت را به شدت کاهش می دهد.

3- به دیابت مبتلا هستید؛

برای آنکه بحثمان در خصوص ارتوتیک چیست را تکمیل کنیم، لازم می دانید از بیماری دیگر نام ببریم که امروزه افراد زیادی به آن مبتلا هستند؛ این بیماری دیابت نام دارد و افراد برای کنار آمدن با عوارض آن، بهتر است برای ساخت دستگاه های ارتوتیک اقدام کنند. اقدام برای ساخت و پرداخت قیمت کفش و کفی طبی به این گروه کمک می کند تا بتوانند از بروز اتفاقاتی ناخوشایند و غیر قابل جبران همچون، قطع عضو جلوگیری کنند.

مزیت های استفاده از ارتوتیک چیست

4- کف پای تان صاف است؛

از دیگر گروه هایی که می بایست برای ساخت ارتوتیک ها اقدام کند، افراد مبتلا به صافی کف پا هستند. کسی که کف پای سالمی دارد، قوس هایی در کف پای خود مشاهده می کند، اما، افراد با پای صاف از داشتن این قوس ها محروم هستند. از جمله مشکلاتی که این گروه با آن درگیر هستند، می توانیم به کمردرد و درد در ناحیه مچ پا اشاره کنیم. ارتوتیک هایی که برای صافی کف پا ساخته می شوند، از انگشتان پا به خوبی حمایت می کنند.

5- خار پاشنه دارید؛

اگر در انتهای استخوان پاشنه پای فرد کلسیم جمع شود، خار پاشنه به وجود می آید. این خار، در برخی افراد با درد همراه است و به آنها اجازه نمی دهد به راحتی راه بروند. ارتوتیک در اینجا نیز وارد عمل شده و نقش حمایتی اش را نشان می دهد و موجب کاهش درد و التهاب می شود. عوارض ناشی از خار پاشنه، با ارتوتیک ها به شدت کاهش پیدا می کند. کفش های طبی ارتوتیک های خوبی برای پیشگیری از خار پاشنه هستند.

6- انگشتان پای تان چکشی شده است؛

در ادامه صحبت و ارائه پاسخ به سوال ارتوتیک چیست، می خواهیم در مورد چکشی شدن یا خم شدن انگشتان پا صحبت کنیم. کسانی که کفش های خیلی تنگ به پا می کنند باعث فشرده شده انگشتان پای شان می شوند و این وضعیت، حالت چکشی در انگشت های پا را به وجود می آورد. خم شدن و سوار شدن انگشت های پا روی هم، باعث ایجاد درد و تورم می شود. کفش های ارتوتیک به دلیل داشتن پنجه پهن، از اینکه چنین اتفاقی برای پاها بیفتد، جلوگیری می کنند و اجازه نمی دهند که عارضه خاصی انگشت ها را درگیر کند.

7- قوس کف پای تان زیاد است؛

کسانی که قوس کف پا در آنها زیاد است نیاز بدانند که ارتوتیک چیست. از آنجایی که قوس زیاد کف پا باعث افزایش فشار روی انگشتان پا می شود، بروز عوارضی همچون درد کمر، درد زانو و فاشیا پلانتار دور از انتظار نخواهد بود. این کفش ها به درمان و کاهش قوس زیاد کف پا کمک کرده و اجازه نمی دهند عوارضی که در اینجا نام بردیم، فرد را به خود درگیر کند. کفش ارتوتیک با داشتن کفی های طبی از گسترش قوس کف پا جلوگیری می کنند.

آیا می دانید ارتوتیک چگونه به بیماران کمک می کند؟

علائم هشدار دهنده اقدام برای ساخت ارتوتیک چیست؟     

خیلی از ما وقت به پاسخ سوال ارتوتیک چیست می رسیم، ممکن است این سوال برایمان پیش آید که چگونه متوجه شویم نیاز به ساخت این کفش ها داریم؟ آیا علائمی وجود دارد که به ما هشدار دهد می بایست برای ساخت این کفش ها اقدام کنیم؟ در پاسخ به این سوالات باید بگوییم که بله؛ برخی از علائم هستند که شما با مشاهده آنها متوجه خواهید شد که نیاز به ساخت این کفش ها دارید؛ این علائم و نشانه ها به شرح زیرند:

 • اگر در هنگام ایستادن و راه رفتن درد حس می کنید، می بایست هر چه سریع تر برای ساخت ارتوتیک ها اقدام کنید.
 • کسانی که دچار سفتی عضلات هستند نیز به استفاده از ارتوتیک ها نیاز دارند.
 • افراد مبتلا به زانو درد، کمر درد، گردن درد، درد در باسن و زانو بهتر است برای کاهش درد، یک اقدام جدی جهت ساخت ارتوتیک ها انجام دهند.
 • عوارضی چون تاندونیت آشیل نیز این نیاز را در فرد به وجود می آورد که برای ساخت کفش ارتوتیک اقدام کند.

موضوعی که لازم است در اینجا خاطر نشان کنیم این است که هم برای دریافت قیمت ارتوتیک ها و هم برای دریافت قیمت پروتز پا بالای زانو می توانید به کلینیک های ارتوپدی فنی معتبر در کشور مراجعه کنید و سوالات خود را در این رابطه از آنها بپرسید.

علائم هشدار دهنده اقدام برای ساخت ارتوتیک چیست؟

آیا می دانید ارتوتیک چگونه به بیماران کمک می کند؟

حال که داریم در مورد ارتوتیک چیست، صحبت می کنیم لازم است در مورد نحوه کمک این دستگاه ها و ابزارهای کمک درمانی نیز نکاتی را بازگو کنیم. همان طوری که در بالاتر اشاره کردیم، ارتوتیک ها برای درمان بیماری هایی ساخته می شوند که در ناحیه پا ظاهر می شوند. از جمله این بیماری ها می توان به بیماری های انگشت پا، پاشنه پا و یا مچ پا اشاره کرد.

یکی از مزیت هایی که با وجود استفاده از ارتوتیک ها به دست می آید، جلوگیری از چرخش پا به سمت داخل و یا خارج است. کسانی که کف پای آنها صاف است بیش از بقیه به این مشکل دچار می شوند. ارتوتیک ها با این مزیتی که نشان می دهند از ایجاد درد ناحیه مچ پا و کمر افراد جلوگیری به عمل می آورند. علاوه بر این مورد، دستگاه های ارتوتیک با داشتن قوس، نقش حمایتی پیدا کرده و در زمان راه رفتن به افراد کمک می کنند.

در برخی شرایط، برای آنکه موقعیت قرار گیری انگشتان پا اصلاح شود نیز دستگاه های ارتوتیک می توانند کمک خوبی باشند. همین موضوع در جلوگیری از ایجاد برخی عوارض و مشکلات، یاریگر خوبی است. در ضمن، برخی از این دستگاه ها، در ناحیه پا بالشتک هایی دارند؛ این بالشتک ها از پاشنه پا حمایت می کنند و اجازه نمی دهند که در این نواحی مشکلی ایجاد شود.

کلام آخر

ارتوتیک چیست؛ موضوع صحبت ما در این مقاله بود. امیدواریم با نکات شفاف و واضحی که بیان کردیم توانسته باشیم اطلاعات خوبی را در این رابطه به شما بدهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *