میزان خطای دستگاه تست قند خون⭐نکاتی که باید بدانید!

   
دستگاه تست قند خون چیست؟ مقدار نرمال قند خون با دستگاه تست قند چند است؟

میزان خطای دستگاه تست قند خون، موضوعی است که داشتن اطلاعات در مورد آن برای بیماران دیابتی، از جمله اولویت ها به شمار می رود. اگر در مورد خطای این دستگاه چیزی نمی دانید، در ادامه این مقاله از سری مقاله های کلینیک ارتوپدی فنی پایار ما را همراهی کنید و مقاله کفش مناسب برای پا درد را نیز مطالعه کنید.

دستگاه تست قند خون چیست؟ مقدار نرمال قند خون با دستگاه تست قند چند است؟

دستگاه تست قند خون، یکی از کالاهای پزشکی است که برای تست و چک کردن قند خون در منزل استفاده می شود. کسانی که بیماری دیابت دارند، بهتر است یکی از این دستگاه ها را تهیه کرده و در منزل داشته باشند تا بتوانند در مواقع لزوم از آن استفاده کنند. این دستگاه، یک نمایشگر دارد و فرد برای فهمیدن میزان قند خونش، یک قطره از خون خود را روی کاغذ مخصوص آن قرار می دهد. برای آنکه مقدار نرمال قند خون با دستگاه نشان داده شود، بهتر است انگشت وسط یا انگشت حلقه برای خون گیری انتخاب شود.

برای قضاوت در مورد میزان قند خونی که این دستگاه نشان داده، بهتر است بدانید که محدوده قند نرمال خون چقدر است. اگر دستگاه، عددی بین اعداد 70 تا 99 را به شما نشان داد، بدانید که قند خون شما طبیعی است. برخی پزشکان می گویند که میزان قند خون تا 120 نیز مشکلی ندارد و کاملا نرمال است. به یاد داشته باشید، هر گونه بی توجهی به افزایش قند خون، شما را به سمت ساخت پروتز زیر زانو هُل خواهد داد.

درست است که مقوله ای به نام میزان خطای دستگاه تست قند خون حقیقت دارد، اما اگر بعد از چند بار تست کردن میزان قند خون در خانه، عددی بالاتر از 120 به شما نشان داده شد، سعی کنید حتما و حتما در اولین فرصت به یک پزشک مراجعه کنید. پزشکان، بی توجه از کنار این موضوع رد نشده و به شما توصیه می کنند تا برای انجام آزمایش های دقیق تر اقدام کنید تا خدای نکرده مجبور نشوید برای پرداخت قیمت پروتز زیر زانو اقدامی انجام دهید.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از کفش و کفی طبی با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

آشنایی با میزان خطای دستگاه تست قند خون

آیا دستگاه قند خون خانگی، دقیق است؟ علت خطاهای این دستگاه چیست؟

میزان خطای دستگاه تست قند خون، عاملی است که باید به آن توجه داشت و فراموش نکرد که آزمایش های انجام شده در آزمایشگاه ها نیز می تواند درصدی خطا داشته باشد. اما بهر حال، وجود این دستگاه برای کسانی که دیابت دارند ضرروی است و به آنها کمک می کند تا بتوانند به صورت روزانه قند خون را اندازه گیری کنند.

موضوعی که در ادامه پرسش به سوال آیا دستگاه قند خون خانگی دقیق است، باید بدانید که برخی پارامترها وجود دارند که باعث می شوند این دستگاه به صورت دقیق، میزان قند خون را نمایش ندهد. از جمله این عوامل تاثیر گذار می توانیم به اینها اشاره داشته باشیم:

1- نوار تست؛

نوار تست و کیفیت آن، روی میزان قند خون نشان داده شده توسط دستگاه تاثیر می گذارد. اگر نوار تست، آسیب دیده باشد، تاریخ مصرف آن گذشته باشد، تحت گرما یا رطوبت قرار گرفته باشد، و یا برای آن دستگاه خاص طراحی نشده باشد، تست قند خون، دقیق نخواهد بود. بهتر است نوارهای این دستگاه در ظرف مخصوص خود قرار داده شود تا هیچ آسیبی به آن وارد نشده و از کیفیتش کاسته نشود.

2- شرایط محیطی؛

دیگر موضوعی که باعث می شود ما با مقوله ای به نام میزان خطای دستگاه تست قند خون سروکار داشته باشیم، شرایط محیطی است. نوارهای آزمایش و حتی جریان خون، تحت تاثیر شرایط محیطی قرار گرفته و باعث می شود که دستگاه میزان قند خون را با مقداری خطا به شما نشان دهد. بدن ما در شرایط آب و هوایی مختلف، واکنش های گوناگونی نشان می دهند. برای مثال، دمای بالا و کم آبی می تواند باعث افزایش قند خون شود و دمای پایین نیز روی گردش خون و کاهش جریان خون در محلی که از آن نمونه برداری می شود، تاثیر می گذارد.

3- موادی که روی پوست قرار گرفته است؛

هر چیزی که توسط پوست لمس می شود، روی نمونه گیری و در نهایت روی میزان قند خون تاثیر می گذارد. شاید خوب باشد که بدانید حتی شستن یا نَشستن دست ها قبل از گرفتن نمونه نیز می تواند روی عدد نمایش داده شده توسط دستگاه تاثیر بگذارد. افرادی که می خواهند با این دستگاه، میزان قند خون را اندازه گیری کنند باید قبل از نمونه گیری، دست ها را خوب بشویند.

4-نوع دستگاه؛

دستگاه های تست قند خون زیادی در فروشگاه های لوازم پزشکی وجود دارد. این دستگاه ها از نظر دقت و میزان خطای دستگاه تست قند خون در سطوح متفاوتی قرار دارند و به همین علت کسانی که می خواهند آن را تهیه کنند می بایست سعی کنند بهترین، دقیق ترین و معتبرترین ها را خریداری کرده و مورد استفاده قرار دهند. خوب است زمانی که افراد می خواهند برای خرید یکی از این دستگاه ها اقدام کنند، در مورد برندهای متفاوت تحقیق کرده و سپس بهترین را انتخاب کنند. راهنمایی های پزشکان نیز می تواند به افراد کمک کند تا بتوانند بهترین دستگاه را بخرند.

5- کم بودن نمونه خون؛

از دیگر دلایلی که باعث می شود میزان خطای دستگاه تست قند خون افزایش پیدا کند، کم بودن نمونه خونی است که روی نوار تست قرار داده می شود. کسانی که با دستگاه های تست قند خون خانگی می خواهند میزان قند خون خود را اندازه گیری کنند، می بایست نسبت به این مورد توجه و دقت ویژه داشته باشند. برخی دستگاه های پیشرفته قند خون، وقتی که فرد میزان کمی از خون خود را روی نوار تست قرار می دهد به جای آنکه یک عدد اشتباه نشان دهند، ارور داده وکار اندازه گیری قند خون را انجام نمی دهد. به همین دلیل بهتر است افراد برای تهیه بروزترین و پیشرفته ترین دستگاه های تست قند خون اقدام کنند.

آشنایی با میزان خطای دستگاه تست قند خون

برای کاهش میزان خطای دستگاه تست قند خون، زمان گرفتن قند خون کِی است؟

یکی از مسائلی که باعث کاهش میزان خطای دستگاه تست قند خون می شود، زمانی است که فرد برای گرفتن قند خون اقدام می کند. معمولا با توجه به نوع دیابت، از بیمار خواسته می شود که برای گرفتن قند خون اقدام کند. ما در ادامه، زمان های مناسب تست قند خون برای دیابتی های نوع یک و دو را بررسی خواهیم کرد.

1- زمان گرفتن قند خون در دیابت نوع 1؛

کسانی که به دیابت نوع یک مبتلا هستند، معمولا پزشک از آنها می خواهد تا 4 تا 10 بار در روز تست انجام دهند. این دفعات شامل، قبل از وعده های غذایی و میان وعده ها، قبل از رفتن به رختخواب، قبل و بعد از ورزش کردن و گاهی نیز در طول شب است.

2-زمان گرفتن قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع 2؛

کسانی که انسولین مصرف می کنند با توجه به میزان مصرف و نوع آن می توانند در دفعات متفاوت در طی روز، میزان قند خون خود را اندازه گیری کنند. اگر چندین بار در روز انسولین تزریق می کنید بهتر است انجام تست ها قبل از وعده های غذایی و در زمان خواب باشد. پزشکان بهتر می توانند به شما بگویند که چند بار تزریق در طی روز، خوب و مناسب است.

آیا دستگاه قند خون خانگی، دقیق است؟ علت خطاهای این دستگاه چیست؟

میزان خطای دستگاه تست قند خون چقدر است و چگونه آن را کاهش دهیم؟

اینکه میزان خطای دستگاه تست قند خون چقدر است، موضوع مهم دیگری است که باید به آن بپردازیم. با در نظر گرفتن خطاهایی که حتی در آزمایش های انجام شده در آزمایشگاه نیز به چشم می خورد، باید بگوییم که نتیجه قند خون این دستگاه، بین 15 تا 20 درصد متفاوت از نتیجه ای است که آزمایشگاه به شما اعلام می کند. برای مثال، اگر میزان قند خون شما در طی آزمایش های انجام شده در آزمایشگاه، 100 باشد، دستگاه قند خون ممکن است آن را 85  و 115 نشان می دهد. با این حال، هنوز هم این نتیجه قابل استناد است و می توان به آن اعتماد کرد.

با دانستن این که میزان خطا در این دستگاه چقدر است، حال می خواهیم در مورد برخی روش های موثر کاهش این درصد خطا نکاتی را بیان خواهیم کرد:

  • اولین و بهترین کاری که برای کاهش این خطا ها می توان انجام داد، انتخاب بهترین و مناسب ترین دستگاه تست قند خون است.
  • دفترچه دستگاه را خوب مطالعه کرده و سعی کنید طبق روشی که در دفترچه ذکر شده است برای تست قند خون اقدام کنید.
  • دستگاه تست خون و کاغذهای مربوط به آن را در دمای اتاق نگهداری کنید.
  • وقتی می خواهید نمونه خون بگیرید، باید بدانید که یک قطره خون کافی است و نیازی نیست که برای بیرون آمدن خون، محلی که سوزن زده اید فشار دهید.
میزان خطای دستگاه تست قند خون چقدر است و چگونه آن را کاهش دهیم؟

علت بالا نشان دادن دستگاه قند خون چیست؟

در ادامه بررسی میزان خطای دستگاه تست قند خون، شاید لازم باشد در مورد یکی دیگر از علت های خطای این دستگاه که همان زیاد نشان دادن قند خون است، صحبت کنیم. علت بالا نشان دادن دستگاه قند خون، به چند دلیل به شرح زیر اتفاق می افتد:

  • اگر فردی از نوار تست قدیمی و یا نوارهایی که تاریخ انقضای آنها به پایان رسیده است استفاده کند، قند خون او زیاد نشان داده می شود.
  • اگر فرد دیابتی زمان درستی را برای تست قند خون با دستگاه های قند خون خانگی انتخاب کنید، قند خون او زیاد نشان داده می شود.
  • اگر فرد با دست های آلوده اقدام کرده و شروع به خونگیری کند باید منتظر باشد که قند خون او بیش از حد نشان داده شود.
  • شرایط استرس و اضطراری نیز میزان خطای دستگاه تست قند خون را زیاد می کنند. وقتی که شخص مضطرب است و قند خون را اندازه گیری می کند، با اعدادی غیر واقعی و بیش از آنچه که هست مواجه می شود.
  • اختلالات فنی که خود دستگاه دارد نیز ممکن است باعث شود که قند خون بیش از مقدار واقعی نشان داده شود. وقتی که کالیبراسیون دستگاه به درستی انجام نمی شود قند خون بالاتر از حد واقعی اش نشان داده می شود.
میزان خطای دستگاه تست قند خون و علت بالا نشان دادن دستگاه قند خون

کلام آخر

بررسی میزان خطای دستگاه تست قند خون موضوع صحبت ما در این مقاله بود. بی توجهی به میزان قند خون، شما را به سمت قطع عضو هدایت می کند. توصیه می کنیم، اگر خدای ناکرده درگیر اتفاق تلخ و درناک قطع عضو شدید، به کلینیک های معتبر و مطرح در کشور همچون پایار مراجعه کنید؛ این کلینیک در حوزه ساخت پروتز فعالیت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *