میزان خطای دستگاه تست قند خون⭐نکاتی که باید بدانید!

   
دستگاه تست قند خون چیست؟ مقدار نرمال قند خون با دستگاه تست قند چند است؟

میزان خطای دستگاه تست قند خون، موضوعی است که داشتن اطلاعات در مورد آن برای بیماران دیابتی، از جمله اولویت ها به شمار می رود. اگر در مورد خطای این دستگاه چیزی نمی دانید، در ادامه این مقاله از سری مقاله های کلینیک ارتوپدی فنی پایار ما را همراهی کنید و مقاله کفش مناسب برای پا درد را نیز مطالعه کنید.

دستگاه تست قند خون چیست؟ مقدار نرمال قند خون با دستگاه تست قند چند است؟

دستگاه تست قند خون، یکی از کالاهای پزشکی است که برای تست و چک کردن قند خون در منزل استفاده می شود. کسانی که بیماری دیابت دارند، بهتر است یکی از این دستگاه ها را تهیه کرده و در منزل داشته باشند تا بتوانند در مواقع لزوم از آن استفاده کنند. این دستگاه، یک نمایشگر دارد و فرد برای فهمیدن میزان قند خونش، یک قطره از خون خود را روی کاغذ مخصوص آن قرار می دهد. برای آنکه مقدار نرمال قند خون با دستگاه نشان داده شود، بهتر است انگشت وسط یا انگشت حلقه برای خون گیری انتخاب شود.

برای قضاوت در مورد میزان قند خونی که این دستگاه نشان داده، بهتر است بدانید که محدوده قند نرمال خون چقدر است. اگر دستگاه، عددی بین اعداد 70 تا 99 را به شما نشان داد، بدانید که قند خون شما طبیعی است. برخی پزشکان می گویند که میزان قند خون تا 120 نیز مشکلی ندارد و کاملا نرمال است. به یاد داشته باشید، هر گونه بی توجهی به افزایش قند خون، شما را به سمت ساخت پروتز زیر زانو هُل خواهد داد.

درست است که مقوله ای به نام میزان خطای دستگاه تست قند خون حقیقت دارد، اما اگر بعد از چند بار تست کردن میزان قند خون در خانه، عددی بالاتر از 120 به شما نشان داده شد، سعی کنید حتما و حتما در اولین فرصت به یک پزشک مراجعه کنید. پزشکان، بی توجه از کنار این موضوع رد نشده و به شما توصیه می کنند تا برای انجام آزمایش های دقیق تر اقدام کنید تا خدای نکرده مجبور نشوید برای پرداخت قیمت پروتز زیر زانو اقدامی انجام دهید.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از کفش و کفی طبی با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

آیا دستگاه قند خون خانگی، دقیق است؟ علت خطاهای این دستگاه چیست؟

آیا دستگاه قند خون خانگی، دقیق است؟ علت خطاهای این دستگاه چیست؟

میزان خطای دستگاه تست قند خون، عاملی است که باید به آن توجه داشت و فراموش نکرد که آزمایش های انجام شده در آزمایشگاه ها نیز می تواند درصدی خطا داشته باشد. اما بهر حال، وجود این دستگاه برای کسانی که دیابت دارند ضرروی است و به آنها کمک می کند تا بتوانند به صورت روزانه قند خون را اندازه گیری کنند.

موضوعی که در ادامه پرسش به سوال آیا دستگاه قند خون خانگی دقیق است، باید بدانید که برخی پارامترها وجود دارند که باعث می شوند این دستگاه به صورت دقیق، میزان قند خون را نمایش ندهد. از جمله این عوامل تاثیر گذار می توانیم به اینها اشاره داشته باشیم:

1- نوار تست؛

نوار تست و کیفیت آن، روی میزان قند خون نشان داده شده توسط دستگاه تاثیر می گذارد. اگر نوار تست، آسیب دیده باشد، تاریخ مصرف آن گذشته باشد، تحت گرما یا رطوبت قرار گرفته باشد، و یا برای آن دستگاه خاص طراحی نشده باشد، تست قند خون، دقیق نخواهد بود. بهتر است نوارهای این دستگاه در ظرف مخصوص خود قرار داده شود تا هیچ آسیبی به آن وارد نشده و از کیفیتش کاسته نشود.

2- شرایط محیطی؛

دیگر موضوعی که باعث می شود ما با مقوله ای به نام میزان خطای دستگاه تست قند خون سروکار داشته باشیم، شرایط محیطی است. نوارهای آزمایش و حتی جریان خون، تحت تاثیر شرایط محیطی قرار گرفته و باعث می شود که دستگاه میزان قند خون را با مقداری خطا به شما نشان دهد. بدن ما در شرایط آب و هوایی مختلف، واکنش های گوناگونی نشان می دهند. برای مثال، دمای بالا و کم آبی می تواند باعث افزایش قند خون شود و دمای پایین نیز روی گردش خون و کاهش جریان خون در محلی که از آن نمونه برداری می شود، تاثیر می گذارد.

3- موادی که روی پوست قرار گرفته است؛

هر چیزی که توسط پوست لمس می شود، روی نمونه گیری و در نهایت روی میزان قند خون تاثیر می گذارد. شاید خوب باشد که بدانید حتی شستن یا نَشستن دست ها قبل از گرفتن نمونه نیز می تواند روی عدد نمایش داده شده توسط دستگاه تاثیر بگذارد. افرادی که می خواهند با این دستگاه، میزان قند خون را اندازه گیری کنند باید قبل از نمونه گیری، دست ها را خوب بشویند.

میزان خطای دستگاه تست قند خون چقدر است و چگونه آن را کاهش دهیم؟

میزان خطای دستگاه تست قند خون چقدر است و چگونه آن را کاهش دهیم؟

اینکه میزان خطای دستگاه تست قند خون چقدر است، موضوع مهم دیگری است که باید به آن بپردازیم. با در نظر گرفتن خطاهایی که حتی در آزمایش های انجام شده در آزمایشگاه نیز به چشم می خورد، باید بگوییم که نتیجه قند خون این دستگاه، بین 15 تا 20 درصد متفاوت از نتیجه ای است که آزمایشگاه به شما اعلام می کند. برای مثال، اگر میزان قند خون شما در طی آزمایش های انجام شده در آزمایشگاه، 100 باشد، دستگاه قند خون ممکن است آن را 85  و 115 نشان می دهد. با این حال، هنوز هم این نتیجه قابل استناد است و می توان به آن اعتماد کرد.

با دانستن این که میزان خطا در این دستگاه چقدر است، حال می خواهیم در مورد برخی روش های موثر کاهش این درصد خطا نکاتی را بیان خواهیم کرد:

  • اولین و بهترین کاری که برای کاهش این خطا ها می توان انجام داد، انتخاب بهترین و مناسب ترین دستگاه تست قند خون است.
  • دفترچه دستگاه را خوب مطالعه کرده و سعی کنید طبق روشی که در دفترچه ذکر شده است برای تست قند خون اقدام کنید.
  • دستگاه تست خون و کاغذهای مربوط به آن را در دمای اتاق نگهداری کنید.
  • وقتی می خواهید نمونه خون بگیرید، باید بدانید که یک قطره خون کافی است و نیازی نیست که برای بیرون آمدن خون، محلی که سوزن زده اید فشار دهید.

کلام آخر

بررسی میزان خطای دستگاه تست قند خون موضوع صحبت ما در این مقاله بود. بی توجهی به میزان قند خون، شما را به سمت قطع عضو هدایت می کند. توصیه می کنیم، اگر خدای ناکرده درگیر اتفاق تلخ و درناک قطع عضو شدید، به کلینیک های معتبر و مطرح در کشور همچون پایار مراجعه کنید؛ این کلینیک در حوزه ساخت پروتز فعالیت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *