تفاوت دستگاه قند خون و ازمایشگاه⭐کدام دقیق تر است؟

   
تفاوت دستگاه قند خون و ازمایشگاه چیست؟

روش های متفاوتی برای تست میزان قند خون وجود دارد؛ یکی این روش ها خرید دستگاه های تست قند خون و روش دیگر، رفتن به آزمایشگاه و نمونه گیری از خون است. اگر نمی دانید جواب قند خون کدام یک از این دو روش، دقیق تر است، در ادامه این مقاله از سری مقاله های کلینیک ارتوپدی فنی پایار همراه ما باشید تا در مورد تفاوت های دستگاه قند خون در خانه و تست قند خون آزمایشگاه نکاتی را بیان کنیم.

توصیه می کنیم مقاله میزان خطای دستگاه تست قند خون را نیز مطالعه کنید؛ کامل کننده این مقاله خواهد بود.

تفاوت دستگاه قند خون و ازمایشگاه چیست؟

قبل از آنکه بخواهیم در مورد تفاوت دستگاه قند خون خانگی و آزمایشگاه صحبت کنیم، لازم می دانیم به صورت خلاصه و مختصر هر یک از این دو دستگاه را معرفی کنیم. دستگاه تست قند خون که به آن گلوکومتر هم گفته می شود، یک دستگاه کوچک است. شما مقداری از خون انگشت خود را روی کاغذ مخصوص این دستگاه قرار می دهید و سپس در کوتاه ترین زمان ممکن، میزان قند خون شما مشخص می شود. کار کردن با این دستگاه، بسیار راحت است و افراد دیابتی که نمی خواهند در آینده اقدامی برای ساخت پروتز پا زیر زانو انجام دهند، بهتر است یک عدد از این دستگاه را تهیه کرده و در منزل داشته باشند.

دستگاه هایی که برای تعیین میزان خون در آزمایشگاه به کار برده می شود، متنوع است. این دستگاه ها به دلیل اینکه با کمک فناوری های پیشرفته دنیا ساخته شده اند، در اندازه گیری و مشخص کردن میزان قند خون، قدرت و دقت بیشتری داشته و این یکی از مهم ترین مواردی که می توان از آن به عنوان تفاوت دستگاه قند خون و ازمایشگاه یاد کرد. به هر جهت، برای پیشگیری از ساخت و پرداخت قیمت پروتز پا زیر زانو بهتر است افراد مستعد، سالی یک بار  به آزمایشگاه مراجعه کرده و قند خون خود را آزمایش کنند.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از کفش و کفی طبی با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

با در نظر گرفتن تفاوت دستگاه قند خون و ازمایشگاه، قند خون خطرناک چند است؟

از دیگر تفاوت های دستگاه تست قند خون و آزمایشگاه می توان به این موارد اشاره کرد:

1- محل نمونه گیری؛

کسانی که از دستگاه های قند خون خانگی استفاده می کنند، نیازی نیست به آزمایشگاه مراجعه کنند. این دستگاه یک سوزن دارد که فرد می تواند به کمک آن یک قطره خون خود را به عنوان نمونه روی کاغذهای مخصوص این دستگاه قرار دهد. در صورتی که در مراجعه به آزمایشگاه، نمونه گیری از ورید یا سیاهرگ انجام می شود. این نحوه نمونه گیری باعث شده است که میزان قند خون تشخیص داده شده در آزمایشگاه، دقت بیشتری نسبت به دستگاه قند خون خانگی داشته باشد.

2- مدت زمان ارائه نتیجه؛

وقتی به آزمایشگاه مراجعه می کنید، حداقل باید چندین ساعت صبر کنید تا نتیجه تست قند خون به شما گزارش داده شود. در حالی که، دستگاه های قند خون خانگی خیلی سریع، نتیجه قند خون را به اطلاع شما می رسانند. دیگر تفاوت هایی که دستگاه قند خانگی و آزمایشگاه دارد در ادامه عنوان خواهیم کرد.

خطای دستگاه قند خون بیشتر است یا آزمایشگاه؟

یکی از جدی ترین و مهم ترین موارد تفاوت دستگاه قند خون و ازمایشگاه، خطا است. کسانی که از دستگاه های قند خون در خانه استفاده می کنند در صورتی که به برخی جزئیات توجه نداشته باشند، نمی توانند در جریان میزان دقیق قند خون خود قرار گیرند. برای مثال، یکی از مواردی که باعث می شود نتیجه ارائه شده توسط دستگاه قند خون، دقیق گزارش نشود، کثیف بودن دست ها است. کسانی که می خواهند در خانه میزان قند خون خود را اندازه گیری کنند حتما باید دست های خود را تمیز بشویند. حال آنکه در مراجعه به آزمایشگاه چنین موردی اصلا باعث ایجاد خطا در ازمایش نمی شود و حتی کوچک ترین تاثیری روی نتیجه نخواهد داشت.

اگر بخواهیم خیلی منصفانه به بررسی خطای دستگاه قند خون و نتیجه قند خون ارائه شده توسط ازمایشگاه ها بپردازیم، باید بگوییم که خطای آزمایشگاه و دستگاه هایی که برای تعیین کردن میزان قند خون در آزمایشگاه ها به کار برده می شود، کمتر از دستگاه های خانگی تست قند خون است. دستگاه هایی که در آزمایشگاه ها به کار برده می شود به دلیل فناوری مدرنی که در ساخت آنها به کار برده شده است، دقت بالاتری دارند.

با در نظر گرفتن تفاوت دستگاه قند خون و ازمایشگاه، قند خون خطرناک چند است؟

حال که می دانید تفاوت دستگاه قند خون و ازمایشگاه چیست، خوب است با در نظر گرفتن این تفاوت ها به سوال بسیار مهم “قند خون خطرناک چند است” نیز بپردازیم. میزان قند خون چه با دستگاه و چه در آزمایشگاه بهتر است بیشتر از 100 نباشد. کسانی که قند خون ناشتای آنها در آزمایش در بازه عددی 100 تا 125 قرار دارد، در مرحله پیش دیابت هستند و کسانی که قند خون آنها در حالت ناشتا بیش از 126 است به دیابت مبتلا شده اند. البته، باید تذکر دهیم که این اعداد تقریبی هستند و برای آنکه در مورد نتیجه، اطمینان بیشتری پیدا کنید باید و باید نتیجه آزمایش را به اطلاع پزشک خود برسانید و با توجه به اعدادی که ما بیان کردیم در مورد داشتن یا نداشتن بیماری دیابت نتیجه گیری نکنید.

آشنایی با تفاوت دستگاه قند خون و ازمایشگاه

از علت بالا نشان دادن دستگاه قند خون چه می دانید؟

بالا نشان دادن دستگاه قند خون، یکی از مسائل و مشکلاتی است که در خصوص این دستگاه مطرح می کنند. با دانستن تفاوت دستگاه قند خون و ازمایشگاه، قصد داریم علت این نقص را مورد بررسی و تحلیل قرار دهیم. برخی از علت های وقوع این اتفاق به این شرح است:

1- نمونه خون کافی نیست؛

میزان خونی که باید روی کاغذ دستگاه تست قند خون قرار دهید، با توجه به نوع دستگاه فرق می کند. برای تست قند خون با دستگاه های قدیمی به خون بیشتری نیاز بود، اما امروزه و با کمک دستگاه های پیشرفته، نیازی نیست که بیمار مقدار زیادی خون روی کاغذ بگذارد. دستگاه هایی که به سیستم کنترل حجم خون مجهز شده اند، از بهترین دستگاه ها برای تست قند خون هستند. در این دستگاه، اگر مقدار خون به میزان کافی نباشد، دستگاه ارور (error) می دهد. خاطر نشان می کنیم، توجه به کنترل روزانه قند خون از وقوع حوادثی چون ساخت پروتز پا بالای زانو پیشگیری می کند.

2-نوارهای تست، مناسب نیستند؛

نوارهای تست قند خون، علاوه بر آنکه یک تفاوت دستگاه قند خون و ازمایشگاه به شمار می روند روی نشان دادن عدد درست برای قند خون فرد نیز تاثیر دارند. نوارهایی که در معرض حرارت بالا و پایین و حتی رطوبت قرار گرفته باشند، نمی توانند میزان قند خون را به درستی نشان دهند. این نوارها تاریخ انقضاء دارند؛ اگر از تاریخ انقضای آنها گذشته، بهتر است برای تست قند خون استفاده نشوند.

آشنایی با تفاوت دستگاه قند خون و ازمایشگاه

با عوامل تاثیرگذاری روی مقدار نرمال قند خون آشنا شوید؟

همان طوری که اشاره کردیم و در مورد تفاوت دستگاه قند خون و ازمایشگاه گفتیم، هر دو این روش ها می توانند به شما بگویند که میزان قند خون تان چقدر است. با این وجود، خوب است در جریان باشید که برخی عوامل هستند که روی نتیجه تست قند خون در خانه تاثیر می گذارند؛ این عوامل به این شرح اند:

1- استفاده صحیح از دستگاه و تنظیم کردن آن

یکی از مواردی که باعث تغییر نتیجه تست قند خون می شود، استفاده صحیح از دستگاه و تنظیم کردن آن است. اگر فرد، دستگاه را به درستی تنظیم نکرده باشد نباید انتظار آن را داشته باشد که مقدار نرمال قند خون با دستگاه، واقعی و درست باشد. در ضمن، کسی که می خواهد با کمک این دستگاه، قند خون خود را اندازه گیری کند می بایست به شکل درست و صحیحی از کیت های تست استفاده کند.

2- شرایط محیطی

از دیگر عوامل مهم که روی تست قند خون با دستگاه تاثیر می گذارد می توان به شرایط محیطی اشاره کرد. دما و رطوبت دو تا از مواردی هستند که باعث تاثیرگذاری روی نتیجه آزمایش می شوند. اینکه نتیجه آزمایش، تحت تاثیر شرایط محیطی قرار دارد را می توان یکی از موارد تفاوت دستگاه قند خون و ازمایشگاه دانست. در این رابطه، خوب است در شرایط محیطی قرار گرفت که تولید کننده دستگاه آن را توصیه کرده است.

تفاوت دستگاه قند خون و ازمایشگاه و شرایط محیطی

با وجود تفاوت دستگاه قند خون و ازمایشگاه، کدام روش برای تست قند خون بهتر است؟

برای کسانی که دیابت دارند لازم و واجب است که برای تست قند خون اقدام کنند. دیابتی هایی که به هر دلیلی نیاز دارند دائما میزان گلوکز خود را اندازه گیری کنند، بهتر است یک دستگاه تست قند خون خانگی تهیه کرده و از آن استفاده کنند. با وجود تفاوت دستگاه قند خون و ازمایشگاه، استفاده از دستگاه های تست خون خانگی، راحت تر است و شما می توانید بدون مراجعه به آزمایشگاه ها متوجه قند خون خون شوید. کاهش هزینه و کاهش زمان صرف شدن برای رفتن به آزمایشگاه از جمله مزیت های این روش است.

رفتن به آزمایشگاه و انجام آزمایش تست قند خون نیز برای کسانی الزام دارد که می خواهند به صورت دقیق در جریان سطح گلوکز خود قرار گیرند. این روش، برای تشخیص و ارائه ی بهترین روش جهت درمان کاربرد داشته و دقت بالاتری نسبت به دستگاه های تست قند خون خانگی دارد. خطای این روش کمتر است؛ زیرا کسانی قند خون را اندازه گیری می کنند که به اندازه کافی در این حوزه تجربه و مهارت دارند و تست قند خون را به کمک دستگاه های دقیقی انجام می دهند.

به صورت کلی، خوب است بدانید که هم تست قند خون در خانه و هم تست قند خون در آزمایشگاه معایب و مزیت های خاص خود را دارد و این شما هستید که تعیین می کنید کدام روش برای تان بهتر است.

با وجود تفاوت دستگاه قند خون و ازمایشگاه، آیا تست قند خون در خانه بدون دستگاه امکان پذیر است؟

با وجود تفاوت دستگاه قند خون و ازمایشگاه، آیا تست قند خون در خانه بدون دستگاه امکان پذیر است؟

در ادامه صحبت در خصوص تفاوت دستگاه قند خون و ازمایشگاه باید بگوییم که ما چیزی تحت عنوان تست قند خون در خانه بدون دستگاه نداریم. شما برای آنکه متوجه شوید میزان قند خون تان چقدر است، یا باید یک دستگاه قند خون داشته باشید و یا باید به آزمایشگاه رفته و در آنجا نمونه ای از خون خود را در اختیار پزشک آزمایشگاه قرار دهید.

شاید برخی روش های سنتی در برخی منابع ذکر شوند که برای تعیین قند خون مناسبند، اما باید بدانید که دقیق نبوده و نمی توانند شما را در جریان میزان دقیق قند موجود در خون تان قرار دهند. پس، اگر مستعد ابتلا به دیابت هستید، تحرک زیادی ندارید، به خوردن شیرینی جات معتاد هستید و یکی از اعضای خانواده و یا درجه یک شما به این بیماری مبتلا است، با یکی از روش هایی که چند خط بالاتر اشاره کردیم، میزان قند خون را اندازه گیری کنید و اگر در معرض خطر هستید حتما فکری به حال آن کنید.

کلام آخر

بررسی تفاوت های بین دستگاه قند خون و آزمایشگاه، موضوع صحبت ما در این مقاله بود. اگر خدای ناکرده دیابت دارید نباید اجازه دهید که این بیماری شما را به سمت قطع عضو هدایت کند. در صورت چنین اتفاقی می توانید از کلینیک ساخت اندام مصنوعی مانند پایار کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *