تفاوت لوردوز و کیفوز چیست؟ بررسی هر کدام

تفاوت لوردوز و کیفوز

تفاوت لوردوز و کیفوز، موضوعی است که در این مقاله از سری مقاله های کلینیک ارتوپدی فنی پایار می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم. اگر در این رابطه، اطلاعات زیادی ندارید در ادامه با ما همراه باشید.

علائم کیفوز چیست؟ علائم لوردوز چیست؟

اول از همه، خوب است بدانید کیفوز، همان گوژپشتی است. در این عارضه، انحنای ستون فقرات بیش از حد شده و به حالت گرد در می آید. وقتی که گردی ستون فقرات، بیش از حد می شود اصطلاحا می گویند که فرد به گوژپشتی مبتلا شده است. این عارضه در هر سنی ممکن است بروز پیدا کند و محدود به سن خاصی نیست. برای درمان این عارضه از روش های متفاوتی همچون نصب ارتز ستون فقرات استفاده می کنند.

علائم کیفوز به این شرح است:

 • گردی شانه ها
 • خستگی
 • گردی و یا قوز قابل مشاهده در پشت
 • کمر درد
 • سفت شدن ستون فقرات
 • سفت شدن عضلات پشت ران

عارضه دیگری که می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم لوردوز است. لوردوز نیز در میان مردم به گودی کمر مشهور است. کمر همه ما به صورت عادی و نرمال، گود است. زمانی که گودی ناحیه کمر بیشتر می شود اصطلاحا گفته می شود که فرد به لوردوز یا گودی کمر مبتلا شده است. این عارضه، نه تنها کمر بلکه گردن را نیز تحت تاثیر خود قرار می دهد.

علائم لوردوز به این شرح است:

 • احساس یک فضای اضافی در زیر کمر در زمان دراز کشیدن
 • بیرون زدن شکم از جلو و بیرون زدن باسن از عقب
 • اسپاسم ناحیه کمر
 • محدود شدن حرکت های فرد
 • گردن درد
 • کمر درد
 • مورمور شدن
 • بی حسی

اگر می خواهید بدانید که تفاوت لوردوز و کیفوز و عوارضی مانند اسکولیوز چیست، توصیه می کنیم مقاله انواع اسکولیوز را حتما مطالعه کنید. این مقاله به شما کمک می کند تا اطلاعات بیشتری در مورد این 3 عارضه که معمولا، ناحیه ستون فقرات را به خود درگیر می کند، به دست آورید. در ضمن، به خاطر داشته باشید، برای درمان لوردوز، کیفوز و اسکولیوز می بایست برای خرید و پرداخت قیمت ارتز ستون فقرات اقدام کرد. نکته ای که شاید شما از آن بی اطلاع باشید این است که مبتلایان به هر یک از این سه عارضه، می بایست از نوع خاصی بریس یا ارتز برای درمان استفاده کنند و نوع بریس، در هر یک از آنها با هم تفاوت می کند.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از قیمت ارتز ستون فقرات با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

تفاوت لوردوز و کیفوز از نظر درمان چیست؟

تفاوت لوردوز و کیفوز چیست؟

با توجه به توضیحی که در فوق در خصوص این دو عارضه بیان کردیم، حال، خیلی راحت تر و واضح تر می توانیم در مورد تفاوت لوردوز و کیفوز صحبت کنیم. یکی از مهم ترین تفاوت هایی که بین این دو عارضه وجود دارد علائمی است که افراد نشان می دهند. کسانی که کیفوز دارند بالا تنه شان به سمت جلو خم شده است، اما کسانی که لوردوز دارند گودی کمرشان زیاد شده، شکم به سمت جلو و باسن به سمت عقب متمایل می شود.

از دیگر تفاوت هایی که می توان در خصوص لوردوز و کیفوز بیان کرد، این است که مشاهده علائم کیفوز، خیلی راحت تر از مشاهده علائم لوردوز است. گاهی، فرد به گودی کمر یا همان لوردوز مبتلا شده است اما اصلا از بیماری اش اطلاع ندارد. اما کسانی که کیفوز دارند به این دلیل که بالاتنه شان تغییر محسوسی کرده و به سمت جلو خم می شود، اطرافیان به راحتی متوجه می شوند که این فرد به گوژپشتی مبتلا شده است.

از دیگر مواردی که می توان در بیان تفاوت بین لوردوز و کیفوز بیان کرد، روشی است که برای درمان می بایست انجام دهند. با توجه به اینکه این دو عارضه، یکی نیستند و علائم گوناگونی دارند به همین دلیل پزشکان روش های متفاوتی برای درمان پیشنهاد می کنند. در ادامه در خصوص روش های درمان این دو عارضه، نکاتی را به تفصیل بیان خواهیم کرد.

تفاوت لوردوز و کیفوز چیست؟ قوس کمر چیست؟

درمان قطعی کیفوز چیست؟ تفاوت لوردوز و کیفوز از نظر درمان چیست؟

همان طوری که در بالا نیز اشاره کردیم یکی از موارد تفاوت لوردوز و کیفوز، روش درمانشان است. ما در ادامه روش هایی را برای درمان قطعی کیفوز و لوردوز بیان خواهیم کرد.

1- درمان کیفوز

 • یکی از روش های درمان کیفوز، ورزش کردن است. حرکت های زیادی را می توان پیشنهاد کرد که برای کیفوز مناسب هستند. از جمله این تمرین ها می توانیم به حرکت سوپر من اشاره کنیم. در این حرکت، فرد می بایست به شکم روی زمین بخوابد، دست و پاهای خود را کاملا صاف کرده و سپس به صورت همزمان، دست و پاها را بالا آورد.
 • از دیگر کارهایی که می توان برای درمان کیفوز بیان کرد، بریس است. بریس به حمایت و پشتیبانی ستون فقرات کمک کرده و از افزایش انحنا در آن جلوگیری می کند.
 • از دیگر کارهایی که برای درمان کیفوز توصیه می کنند، تزریق استروئید اپیدورال است. این روش، یکی از روش های درمانی غیر جراحی است و برای آنهایی که کمر درد و یا سیاتیک دارند نیز بسیار مناسب است.

2- درمان لوردوز

 • یکی از بهترین روش های درمان برای از بین بردن گودی کمر یا لوردوز، انجام تمرین است. تمرین های زیادی وجود دارد که به فرد کمک می کند مشکل گودی کمر خود را در خانه حل کند.
 • از آنجایی که گودی کمر ممکن است باعث گردن درد و یا کمر درد شود، به همین جهت مصرف داروهای مسکن نیز می تواند به درمان این عارضه کمک کند. وقتی که درد ناحیه کمر و گردن بهبود پیدا می کند، فرد از نظر روانی، آمادگی بیشتری برای انجام تمرینات خواهد داشت.
 • جراحی نیز از دیگر روش های درمان برای گودی کمر است. کسانی که گودی کمر آنها خیلی زیاد است و با گذشت زمان بدتر می شوند، پزشک به آنها توصیه می کند تا برای کاهش انحنای ستون فقرات خود عمل جراحی انجام دهند.

کلام آخر

تفاوت لوردوز و کیفوز، روش های درمان و معرفی علائمی که هر یک از این عوارض دارند موضوع صحبت ما در این مقاله بود. امیدواریم با نکاتی که بیان کردیم توانسته باشیم اطلاعات شما در این خصوص افزایش دهید. ضمنا، اگر نیاز به ساخت ارتزهای اختصاصی داشتید با کارشناسان ما در پایار تماس بگیرید. طی تماس با کارشناسان این مجموعه، علاوه بر ساخت ارتزهای اختصاصی می توانید در جریان قیمت ساخت پروتز انگشت دست نیز قرار بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *