بهترین انگشت برای تست قند خون⭐توجه داشته باشید!

   
بهترین انگشت برای تست قند خون کدام است؟

انتخاب بهترین انگشت برای تست قند خون، در مواقعی که فرد می خواهد قند خون خود را در خانه اندازه گیری کند، اهمیت فوق العاده بالایی دارد. اگر نمی دانید بهترین انگشت برای گرفتن تست قند خون کدام است، در ادامه این مقاله از سری مقاله های کلینیک ارتوپدی فنی پایار را ما همراه باشید.

آیا دستگاه تست قند خون خانگی دقیق است؟

قبل از آنکه در مورد بهترین انگشت جهت تست قند خون با شما صحبت کنیم لازم می دانیم به یک سوال اساسی و بسیار مهم پاسخ دهیم. آیا دستگاه تست قند خون خانگی دقیق است، یکی از سوالات متداول کسانی است که می خواهند برای خرید این دستگاه اقدام کرده و به صورت روزانه میزان قند خون را اندازه گیری کنند. این اقدام و پاسخ به این سوال چند موثری است تا افراد مجبور نشوند برای ساخت و پرداخت قیمت پروتز پا زیر زانو اقدام کنند. با کمک این دستگاه می توان در جریان قند خون روزانه قرار گرفت و از افزایش و کاهش شدید آن جلوگیری کرد.

شاید دستگاه های تست قند خون خانگی به اندازه آزمایش های انجام شده توسط بهترین آزمایشگاه ها، دقیق نباشد، اما نتایجی که با دستگاه های تست قند خون خانگی به دست می آید، تفاوت فاحشی با نتیجه آزمایشگاه نداشته و می توان به آنها اعتماد کرد.

البته، کسانی که می خواهند با کمک این دستگاه های تست قند خون خانگی، نتیجه دقیقی به دست آورند می بایست بهترین انگشت برای تست قند خون را انتخاب کنند. علاوه بر این، انتخاب بهترین زمان برای گرفتن تست، خرید با کیفیت ترین نوارها و برخی نکات دیگر کمک می کند تا دستگاه تست قند خون نتیجه به نسبت دقیقی را در اختیار فرد قرار دهد.

کسانی که نگران آینده بیماری خود هستند و نمی خواهند در معرض خطرات و عوارضی چون قطع عضو قرار گیرند و برای ساخت پروتز پا زیر زانو اقدامی انجام دهند، می بایست به همه نکاتی که در این مقاله اشاره کردیم، توجه کرده و آنها را دقیقا رعایت کنند.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از کفش و کفی طبی با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

زمان گرفتن قند خون مهم است یا انتخاب بهترین انگشت برای تست قند خون؟

بهترین انگشت برای تست قند خون کدام است؟

علاوه بر آنکه می بایست با نحوه تست سالم بودن دستگاه قند خون آشنا باشید، باید بدانید که بهترین انگشت برای گرفتن تست قند خون کدام است. این موضوع تاثیر زیادی روی نتیجه آزمایش شما دارد و به دیابتی ها و به صورت کلی، افرادی که می خواهند بدانند میزان قند خونشان چقدر است، کمک می کند تا از میزان دقیق قند خون خود اطلاع پیدا کنند.

بعد از آنکه دستگاه تست قند خون خانگی از یک برند معتبر تهیه کردید و کاغذهایی با کیفیت برای تست نیز خریدید، می بایست تست خون را از انگشت وسطه یا حلقه بگیرید. علت اینکه توصیه می شود خون را از یکی از این دو انگشت بگیرید تفاوت هایی است که بین میزان قند خون در یک انگشت با انگشت دیگر وجود دارد.

ممکن است برخی ها بپرسند، چرا از انگشت شست خود برای گرفتن قند خون کمک نگیریم. عصب های مختلفی در این انگشت وجود دارد و زمانی که شما دارید از این انگشت خون می گیرید، درد بیشتری را حس خواهید کرد. گرفتن خون از انگشت شست بسیار درد آور است و به همین دلیل، بهترین انگشت برای تست قند خون نمی تواند شست دست باشد.

درست است که نوک انگشتان مویرگ های زیادی داشته و به همین دلیل می توانند تغییرات و نوسان های قند خون را خیلی سریع نشان دهند، اما شما می توانید به جای انگشتان از دیگر قسمت های بدن، همچون کف دست، ران، ساعت، بازو و شکم نیز کمک گرفته و با خون گرفته شده از این قسمت ها میزان قند خون خود را متوجه شوید.

زمان گرفتن قند خون مهم است یا انتخاب بهترین انگشت برای تست قند خون؟

حال که می دانید بهترین انگشت برای تست قند خون کدام است، خوب است در مورد بهترین زمان گرفتن قند خون نیز نکاتی را بیان کنیم؛ زیرا به همان اندازه که انگشت انتخاب شده برای تست قند خون می تواند روی نتیجه آزمایش اثر بگذارد، زمان انجام تست نیز روی نتیجه اعلام شده توسط دستگاه تاثیر بسزایی خواهد داشت.

با توجه به اینکه تست قند خون، هم برای افراد دیابتی و هم برای افراد غیر دیابتی مهم و واجب است، بهتر است با توجه به محدوده های زمانی که در ادامه بیان می کنیم برای تست قند خون اقدام کنید:

 • پزشکان به افرادی که دیابت نوع یک دارند، توصیه می کنند که حداقل 4 بار در روز قند خون خود را اندازه گیری کنند. قبل از صبحانه، ناهار و شام و بعد از میان وعده ها قند خون را تست کنید. قبل از ورزش و برخی مواقع نیز در طول شب نیز فرد دیابتی باید میزان قند خون خود را کنترل کند.
 • کسانی که دیابت نوع 2 دارند، با توجه به اینکه مقدار مصرف انسولین آنها در طی روز چقدر است، ملزم هستند که در طی شبانه روز میزان قند خون خود را کنترل کنند. بهتر است این گروه برای تست قند خون، اوقات قبل از غذا و زمان خواب را انتخاب کرده و میزان قندشان را اندازه گیری کنند.
 • کسانی که برای کنترل دیابت خود به رژیم های غذایی توسل جسته و یا از داروهای غیر انسولینی کمک می گیرند نیازی ندارند که به صورت روزانه میزان قند خون را اندازه گیری کنند.
اگر با وجود انتخاب بهترین انگشت برای تست قند خون، خون کافی بیرون نیامد چه کنیم؟

اگر با وجود انتخاب بهترین انگشت برای تست قند خون، خون کافی بیرون نیامد چه کنیم؟

گاهی اوقات، ما بهترین انگشت برای تست قند خون را انتخاب می کنیم، اما خون کافی از آن بیرون نمی آید. برخی دستگاه های قدیمی، وقتی میزان نمونه کافی خون نیست، قند خون را به درستی نشان نمی دهند. برای جلوگیری از بروز چنین شرایطی یکی از کارهای زیر را انجام دهید:

 • قبل از انکه تست قند خون بگیرید، دست ها را زیر آب گرم ببرید و وقتی آنها را خیلی خوب خشک کردید، دست هایتان را به هم مالش دهید. این کار شما باعث می شود که میزان جریان خون در انگشت ها افزایش پیدا کند.
 • دیگر کاری که می توان برای افزایش گردش خون در دست ها انجام داد، حرکت دادن دست ها به سمت پایین است.
 • تنظیم کردن دستگاه روی درجه بالاتر نیز می تواند مشکل کم بودن نمونه خون برای تست قند را حل کند.
 • انگشتی که قرار است آن را برای تست خون انتخاب کنید، روی میز قرار دهید تا در زمان سوراخ شدن، تکان نخورد.
 • بهتر است برای حل مشکل ناکافی بودن میزان قند خون از یک سوزن جدید استفاده کنید.

به خاطر داشته باشید، بی توجهی به عوارض دیابت، مشکلات زیادی را به وجود می آورد که یکی از بدترین آنها، قطع عضو و الزام فرد به ساخت پروتز پا است.

آشنایی با بهترین انگشت برای تست قند خون

ایا دستگاه تست قند خون خانگی دقیق است؟ در این مورد چه می دانید؟

ایا دستگاه تست قند خون خانگی دقیق است، یکی از سوالات کسانی است که دیابت دارند و مجبورند که برای اولین بار جهت خرید دستگاه های تست قند خون خانگی اقدام کنند. شاید دقت این دستگاه ها به اندازه آزمایشی که توسط آزمایشگاه ها گرفته می شود، نباشد اما اگر شما در زمان استفاده از این دستگاه ها به برخی نکات، همچون انتخاب بهترین انگشت برای تست قند خون توجه و دقت داشته باشید، میزان خطای آنها نیز به مقدار زیادی کاهش پیدا خواهد کرد.

این دستگاه ها می توانند دقیق عمل کنند و به بیماران دیابتی کمک کنند تا به راحتی متوجه میزان قند خون در بدن خود شود. موضوعی که باید از آن اطلاع داشت این است که نتایج به دست آمده توسط این دستگاه ممکن است با نتیجه ای که آزمایشگاه به شما تحویل می دهد، متفاوت باشد و این موضوع نیز اصلا جای نگرانی ندارد. کسی که دیابت دارد، در زمان تست قند خون با دستگاه های خانگی باید به نکات مهم زیر توجه کند:

 • بهترین انگشت برای تست قند خون را انتخاب کند؛
 • در شرایط مناسب، آزمایش را انجام دهد؛
 • مطابق با دستور العمل دستگاه عمل کند؛
 • نوار تست با کیفیت که تاریخ انقضای آن نگذشته است، تهیه کند؛

اگر شرایط بالا در زمان تست به خوبی رعایت شود می توان به نتیجه دستگاه های تست قند خون خانگی اعتماد کرد. اگر دیابت برای شما، مشکلاتی مانند قطع عضو از بالای زانو به همراه داشته، ممکن است رفتن به صفحه ساخت پروتز پا بالای زانو به درد شما بخورد.

آیا عدم انتخاب بهترین انگشت برای تست قند خون، روی خطای دستگاه تست قند خون اثر دارد؟

اگر در هنگام خونگیری از بهترین انگشت برای تست قند خون، درد داشتیم چه باید کرد؟

برخی کسانی که در حال خون گیری از بهترین انگشت برای تست قند خون هستند، بیان می کنند که درد زیادی را در این ناحیه حس می کنند. کسانی که دیابت دارند ممکن است این درد را بیشتر از بقیه حس کنند و برای آنکه این مساله آنها را ناراحت نکرده و دردشان را کم کند ما در این جا می خواهیم چند راهکار ارائه کنیم. این راهکارها به این شرح هستند:

 • یکی از بهترین کارها برای آنکه در حین خونگیری با دستگاه های قند خون خانگی، درد زیادی حس نشود استفاده کردن از دستگاه هایی است که با مقداری کمی خون نیز نتیجه آزمایش را به خوبی نشان می دهند.
 • از دیگر کارهایی که می توان در همین راستا انجام داد استفاده از سوزن های نو و نازک است.
 • تغییر دادن تنظیمات دستگاه نیز موضوع دیگری است که باید به آن توجه داشت. یکی از این تنظیمات، مربوط به تنظیم قلم لنست است که بهتر است آن را در حداقل ترین حالت ممکن قرار داد.
 • خونگیری از کناره های انگشت نیز دیگر راه حل برای کاهش درد ناشی از خونگیری است.
 • در صورتی که با پزشک مشورت کرده باشید می تواند به جای نوک انگشت از سایر قسمت های دست، مانند کف دست خون بگیرید.

 

اگر در هنگام خونگیری از بهترین انگشت برای تست قند خون، درد داشتیم چه کنیم؟

آیا عدم انتخاب بهترین انگشت برای تست قند خون، روی خطای دستگاه تست قند خون اثر دارد؟

با توجه به توضیحاتی که در مورد انتخاب بهترین انگشت برای تست قند خون بیان کردیم باید بگوییم که گاهی اوقات انتخاب دیگر انگشت ها ممکن است باعث شود که نتیجه دقیقی از آزمایش به دست نیاید.

البته تنها عامل اثرگذاری روی خطای دستگاه تست قند خون، انتخاب انگشت برای تست نیست و عوامل و پارامترهای دیگری را نیز می توان نام برد که باعث بروز خطا می شوند. یکی از این عوامل می تواند انتخاب زمان نادرست برای انجام آزمایش باشد. دیگر عاملی که باعث می شود نتیجه آزمایش با خطا همراه باشد، نوارهای بی کیفیت و یا نوارهایی است که تاریخ انقضای آنها به سر رسیده است.

کلام آخر

معرفی بهترین انگشت برای اندازه میزان قند خون، موضوع صحبت ما در این مقاله بود. ما با همه وجود می خواهیم که در سلامت کامل باشید اما، چنانچه بیماری دیابت شما را به سمت قطع عضو سوق داد، بهترین راه برای جبران این نقص، مراجعه به کلینیک های ارتوپدی فنی، مانند پایار و اقدام برای ساخت پروتز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *