بهترین زمان تست قند خون ناشتا⭐هر آنچه که باید بدانید!

   
بهترین زمان تست قند خون ناشتا چه موقع است

هر کسی که می خواهد بداند قند خون خون او چند است، باید در بهترین زمان ممکن جهت گرفتن آزمایش قند خون اقدام کند. اگر نمی دانید بهترین زمان برای گرفتن تست قند خون چه موقع است، در این مقاله از سری مقاله های کلینیک ارتوپدی فنی پایار ما را همراهی کنید.

بهترین زمان تست قند خون ناشتا چه موقع است؟ چه کارهایی را در این زمان نباید انجام داد؟

بهترین زمان برای ناشتایی تست قند خون، 8 تا 14 ساعت است. مدت زمان ناشتایی بهتر است بیشتر و یا کمتر از این زمان نباشد. برای مثال، کسانی که 16 قبل از تست قند خون چیزی نمی خورند، باعث می شوند که پروتئین و اسید چرب موجود در خون آنها به دلیل واکنش هورمون گلوکاگون تجزیه شود. با این اتفاق، میزان قند خون افزایش پیدا کرده و آزمایش نتیجه درستی را نشان نمی دهد.

درست است که مدت زمان ناشتا بودن باعث می شود که نتیجه آزمایش به درستی نشان داده شود، اما همه چیز، در انتخاب بهترین زمان تست قند خون در خانه خلاصه نشده و افراد باید کارهای دیگری نیز در زمان ناشتایی انجام دهند. برای مثال، نباید شب قبل از انجام آزمایش، غذاهای سنگین میل کرد. خوردن یک شام سبک کمک می کند تا نتیجه آزمایش درست و دقیق باشد. فردی که نمی خواهد در آینده برای ساخت پروتز پا زیر زانو اقدام کند، بهتر است همین امروز برای کنترل قند خون و اطلاع از میزان قند خون اقدام کرد و بهترین زمان تست قند خون در خانه را انتخاب کند.

مورد دیگری که کمک می کند آزمایش قند خون در بهترین زمان تست قند خون ناشتا، به یک نتیجه درست منجر شود، نخوردن مواد غذایی است که باعث می شود قند خون افزایش پیدا کند. مثلا، آب میوه، چای، میوه های بدون قند و قهوه نباید در مدت زمان ناشتایی میل شود. خوردن آب ایرادی نداشته و افراد در صورتی که تشنه شدند می توانند آب میل کنند.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از کفش و کفی طبی با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

قند خون در بهترین زمان تست قند خون ناشتا چند است؟

قند خون در بهترین زمان تست قند خون ناشتا چند است؟

بهترین زمان تست قند خون ناشتا، باعث می شود که افراد متوجه شوند قند خون واقعی آنها چند است. بعد از مشخص شدن این زمان، شما باید بدانید که قند خون طبیعی و نرمال چقدر باید باشد. ما به صورت خلاصه میزان قند خون برای افراد مختلف را در ادامه ذکر کرده ایم:

1- نتیجه آزمایش خون کسی که دیابت دارد؛

کسی که قند خون دارد، میزان قند خون او در زمان ناشتا، 80 تا 130  میلی گرم در یک دهم لیتر است. میزان قند خون این افراد بعد از غذا، 70 تا 130، دو ساعت از خوردن غذا، 180و در زمان خواب نیز قند خون زیر 120 میلی گرم در یک دهم لیتر است. بی توجهی به نتیجه ای که آزمایش خون نشان می دهد فرد را سمت ساخت و پرداخت قیمت پروتز پا زیر زانو سوق می دهد.

2- نتیجه آزمایش خون کسی که دیابت ندارد؛

کسانی که دیابت ندارند، در صورتی که در بهترین زمان تست قند خون در خانه، میزان قند خون خود را اندازه گیری کنند در حالت ناشتا، قند خون آنها زیر 100میلی گرم در یک دهم لیتر است. قبل از غذا، میزان قند خون 110، دو ساعت بعد از غذا، 140 و در زمان خواب نیز افراد غیر دیابتی قند خون شان 120 میلی گرم در یک دهم لیتر است.

خاطر نشان می کنیم، اعداد بیان شده ممکن است از یک فرد به فرد دیگر متفاوت باشد. در ضمن، سلامت فردی که دارد قند خون خود را کنترل می کند، وزن و سن نیز روی تست قند خون تاثیر می گذارد. نکته دیگر اینکه، برای آنکه کسی متوجه شود قند خون او دقیقا چقدر است، باید به آزمایشگاه مراجعه کرد؛ فقط با دستگاه های تست قند خون خانگی نمی توان به صورت قطعی در مورد دیابت افراد اظهار نظر کرد.

آشنایی با بهترین زمان تست قند خون ناشتا

درمان قند خون بالا ناشتا چیست؟

حال که می دانید بهترین زمان تست قند خون ناشتا چه موقعی است، باید در مورد برخی نگرانی هایی که در مورد بالا بودن قند در زمان ناشتا وجود دارد، صحبت کرد. معمولا کسانی که یکی از اعضای خانواده شان به این بیماری مبتلا هستند باید بیش از هر کس دیگری مواظب بالا رفتن قند خون خود باشند. برای آنکه از افزایش قند خون کنترل شده جلوگیری کنید، این نکات را مورد توجه قرار دهید:

  • یکی از کارهای مهمی که می بایست برای کنترل قند خون انجام داد توجه به تغذیه است. اگر قند خون ناشتای شما بالاست، حتما یک رژیم غذایی درست و صحیح انتخاب کرده و آن را به مرحله اجرا بگذارید. این گروه می بایست میزان مصرف غلات، میوه و سبزی و پروتئین ها را افزایش دهند.
  • اگر در بهترین زمان تست قند خون ناشتا، تست قند خون دادید و دیدید که قند شما بالاست، خوب است ورزش را به برنامه روزانه تان اضافه کنید. وقتی ورزش می کنید، قند خون به سمت سلول ها رفته و برای تولید انرژی توسط آنها مصرف می شود. به این شکل، ورزش باعث کاهش میزان قند خون می شود.
  • مصرف برخی داروهای خوراکی نیز می تواند باعث کاهش میزان قند خون شود. این داروها یا به صورت تزریقی هستند و یا به صورت خوراکی. رعایت همه این نکات از اقدام برای ساخت پروتز مچ پا پیشگیری می کند.
آشنایی با بهترین زمان تست قند خون ناشتا

شام شب قبل از آزمایش قند خون چه باشد بهتر است؟

علاوه بر آنکه بهترین زمان تست قند خون ناشتا را باید برای گرفتن آزمایش انتخاب کرد، اینکه فرد شب قبل از انجام آزمایش چه چیزی خورده باشد نیز در نوع خود مهم است و به شدت روی نتیجه آزمایش تاثیر می گذارد. کسانی که می خواهند با مراجعه به آزمایشگاه و انجام آزمایش قند خون، در جریان قند خون خود به صورت ناشتا قرار بگیرند بهتر است شب قبل یک شام سبک میل شود. برای مثال، نان و پنیر غذایی است که هم سبک است و هم روی نتیجه آزمایش تاثیری نخواهد گذاشت.

برخی ها سوال می پرسند که آیا در زمان ناشتایی می توان آب نوشید یا نه. بله نوشیدن آب هیچ منعی ندارد، مگر آنکه پزشک بنا به دلایلی از بیمار خود خواسته باشد که آب میل نکرده و در مورد مصرف آن تذکراتی به بیمار داده باشد. علاوه بر شام سبک و انتخاب بهترین زمان تست قند خون ناشتا، باید از مصرف دخانیات نیز به شدت اجتناب کرد.

خاطر نشان می کنیم، انجام آزمایش تست قند خون در کسانی یکی از اعضای خانواده شان بیماری قند خون دارند، الزامی است. انجام این آزمایش ها یکی از بهترین راه ها برای پیشگیری از قطع عضو و اقدام برای ساخت پروتز پا بالای زانو است.

علت بالا بودن قند خون ناشتا چیست؟

علت بالا بودن قند خون ناشتا چیست؟

اگر در بهترین زمان تست قند خون ناشتا، قند خون خود را اندازه گیری کردید و متوجه شدید بالاست، بهتر است با پزشکان مشورت کنید؛ آنها به شما می گویند که علت بالا بودن قند خون ناشتا چیست.

یکی از مهم ترین دلایلی که باعث می شود میزان قند خون در حالت ناشتا زیاد نشان داده شود، فرآیندهایی است که در بدن به صورت طبیعی انجام می شود. یکی از این پدیده ها به داون معروف است. در شب، بدن ما انسولین کمتری تولید می کند، اما از ساعت 4 تا 8 صبح، هورمون هایی که مربوط به ریتم شبانه روزی هستند، فعالیت خود را شروع کرده و گردش گلوکز در بدن را تحریک می کنند. این عمل برای تامین انرژی مورد نیاز جهت انجام کارهای روزانه صورت می گیرد. هورمون های آدرنالین، گلوکاگون و کورتیزول، باعث ترشح گلوکز از کبد و ماهیچه ها می شوند. همین موضوع سبب می شود که قند خون در حالت ناشتا، و حتی در بهترین زمان تست قند خون در خانه افزایش پیدا کند.

کبد، قند روزانه مصرفی را ذخیره کرده و آن را در طی روز به جریان خون وارد می کند. اوایل صبح نیز کبد در واکنش به فعالیت هورمون ها، گلوکز اضافه تولید کرده و به این شکل نیز قند خون زیاد می شود. افراد عادی با این واکنش طبیعی بدن مشکلی ندارند؛ اما افراد دیابتی به این دلیل که انسولین کافی برای گردش ندارند و یا کسانی که بدن آنها نسبت به انسولین مقاوم شده، با این فرآیند دچار مشکل شده و قند خون شان به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد.

افراد دیابتی که بهترین زمان تست قند خون در خانه را انتخاب کرده، قند خون خود را اندازه گیری کرده و متوجه شده اند که قند خون شان به حالت ناشتا بالاست، می بایست اقداماتی برای کنترل قند خون خود انجام دهند. برای مثال، مصرف برخی داروها مانند متفورمین می تواند از شدت این فرآیند بکاهد. مصرف انسولین در اواخر عصر نیز گلوکز اضافه ای که وارد خون شده است، جبران می کند.

اگر در بهترین زمان تست قند خون ناشتا اقدام کرده و متوجه شده اید که قند خون بالاتر از حد نرمال است به پزشک تان مراجعه کنید. او به شما خواهد گفت که چه کاری برای جبران این افزایش قند خون باید انجام دهید.

انتخاب بهترین انگشت برای تست قند خون مهم تر است یا بهترین زمان تست قند خون ناشتا؟

در تست قند خون، بهترین انگشت برای تست قند خون مهم تر است یا بهترین زمان تست قند خون ناشتا؟

فردی که می خواهد برای تست قند خون خود در خانه اقدام کند موضوعات متفاوتی را باید مد نظر داشته باشد. یکی از این مسائل بسیار مهم، تست قند خون در بهترین زمان تست قند خون ناشتا، و دیگر مساله ای که نباید به دست فراموشی سپرده شود، بهترین انگشت برای تست قند خون است. هر دو این مسائل روی نتیجه ای که دستگاه قند خون خانگی نشان می دهد تاثیر می گذارد.

زمانی که فرد می خواهد در خانه قند خون خود را اندازه گیری کند می بایست بهترین انگشت را برای خونگیری انتخاب کند. معمولا، پزشکان توصیه می کنند که انگشت وسط یا انگشت حلقه برای خونگیری انتخاب شود. این دو انگشت، عصب های کمتری دارد و به همین علت، زمانی که فرد می خواهند خونگیری را انجام دهد درد زیادی را حس نخواهد کرد. سایر انگشتان مانند انگشت شصت دست عصب های بیشتری داشته و خون گرفتن از آن دردناک تر است.

در کنار این مساله، انتخاب بهترین زمان برای تست قند خون نیز مهم است. افرادی که می خواهند با دستگاه های خانگی قندشان را اندازه گیری کنند بهتر است صبحگاهان و وقتی که فرد ناشتا است، بعد از غذا و قبل از غذا فرد برای تست قند خون در خانه اقدام کند.

کلام آخر

بهترین زمان تست قند خون ناشتا، موضوع صحبت ما در این مقاله بود. بیماری دیابت باید تحت کنترل در آید تا فرد مجبور نباشد در آینده جهت ساخت اندام های مصنوعی اقدام کند؛ اگر به دلیل این بیماری نیاز به ساخت اندام های مصنوعی دارید، به کلینیک های ارتوپدی فنی معتبر در کشور، همچون پایار مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *