نحوه تست سالم بودن دستگاه قند خون⭐ هر آنچه که باید بدانید!

   
نحوه تست سالم بودن دستگاه قند خون چگونه است؟

نحوه تست سالم بودن دستگاه قند خون، موضوعی است که در این مقاله از سری مقاله های کلینیک ارتوپدی فنی پایار می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید و مقاله تفاوت دستگاه قند خون و ازمایشگاه را نیز مطالعه کنید.

آیا دستگاه تست قند خون خانگی دقیق است؟ در این رابطه چه می دانید؟

کسانی که دیابت دارند می بایست دائما قند خون خود را کنترل کرده و از مقدار آن اطلاع داشته باشند. کاهش و یا افزایش قند خون، خطرات و عوارض جبران ناپذیری با خود به همراه دارد که یکی از بدترین آنها وارد شدن فرد به کمای دیابتی است. عدم درمان کمای دیابتی، فرد را به سمت قطع عضو و ایجاد الزام در او جهت ساخت پروتز پا زیر زانو سوق نمی دهد، و باعث مرگ می شود؛ این بدترین و جبران ناپذیرترین عارضه ای است که کنترل نکردن قند ممکن است برای یک دیابتی به همراه داشته باشد.

برای آنکه بتوانید قند خون را اندازه گیری کنید بهتر است یک دستگاه تست قند خون خانگی بخرید و از آن استفاده کنید. ابهام و سوالی که برای برخی ها وجود دارد این است که آیا دستگاه تست قند خون خانگی دقیق است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که شاید دقت این دستگاه ها به اندازه تست های آزمایشگاهی نباشد، اما خیلی هم بی دقت نیستند و می توان به آنها اعتماد کرد. استفاده از این دستگاه، از خطر قطع عضو و هدایت شما به سمت ساخت و پرداخت قیمت پروتز پا زیر زانو جلوگیری می کند.

در صورتی که از بررسی نحوه تست سالم بودن دستگاه قند خون اطلاع داشته باشید و مواردی که باعث بروز خطا در این دستگاه می شود را به حداقل برسانید، دستگاه های تست قند خون خانگی نیز می توانند عدد دقیق قند خون را به شما اعلام کرده و کمکتان کنند تا بتوانید راحت تر با بیماری دیابت خود و عوارض ناشی از آن کنار آیید. ما در ادامه، خطاهای این دستگاه را بررسی خواهیم کرد.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از کفش و کفی طبی با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

خطاهای دستگاه قند خون چیست؟

نحوه تست سالم بودن دستگاه قند خون چگونه است؟

اگر می خواهید دستگاه های تست قند خون خانگی، عدد درست و دقیق قند خون را به شما نشان دهند، می بایست از نحوه تست سالم بودن دستگاه قند خون اطلاع داشته باشید. یکی از بهترین راه ها برای آنکه مطمئن شوید دستگاه، هیچ گونه عیبی نداشته و در نهایت سلامت کار می کند، استفاده از محلول قند خون است که می توانید با کمک آن و طی مراحل زیر، عملکرد دستگاه را بررسی کنید:

1- یک عدد نوار تست در دستگاه بگذارید.

2- ظرفی که محلول قند در آن وجود دارد، تکان دهید.

3- قطره اول را دور ریخته و نوک بطری را تمیز کنید.

4- قطره دوم را روی یک سطح تمیز بریزید و نوار آزمایش را در تماس با آن قرار دهید.

بعد از آنکه تمام کارهای بالا را انجام دادید نوبت به آن است که اعداد به دست آمده از محلول قند خون را با اعدادی که توسط سازنده ارائه شده است، مقایسه کنید. اعدادی که می گوییم توسط سازنده ارائه شده، روی قوطی نوار تست چاپ می شود. اگر اعدادی که به دست آورده بودید با اعدادی که سازنده دستگاه چاپ کرده، یکی است که هیچ مشکلی نبوده و شما می توانید با خیالی راحت از دستگاه قند خون خود استفاده کنید؛ در غیر این صورت، می بایست با شرکتی که دستگاه قند را ساخته است، تماس بگیرید و این مشکل را با آن ها مطرح کنید. 

نحوه تست سالم بودن دستگاه قند خون و خطاهای دستگاه قند خون

خطاهای دستگاه قند خون چیست؟

حال که فهمیدید نحوه تست سالم بودن دستگاه قند خون به چه شکل است، خوب است در مورد خطاهای دستگاه نیز نکاتی را بیان کنیم. گاهی اوقات، خطاهای دستگاه قند خون باعث می شود که شما فکر کنید این دستگاه به خوبی کار نمی کند و ایراد دارد. برخی از این خطاهای رایج که قابلیت حل شدن نیز دارند به این شرح اند:

1-  کم بودن نمونه خون؛

یکی از مسائلی که باعث می شود دستگاه قند خون به درستی کار نکرده و میزان دقیق قند خون را به شما نشان ندهد، کم بودن نمونه خونی است که روی نوار تست قرار می دهید. دستگاه های تست قند خون امروزی و پیشرفته، نیازی به مقدار زیادی خون ندارند و این دستگاه های قدیمی هستند که برای نشان دادن نتیجه درست، باید مقدار بیشتری از خون روی نوار تست آنها قرار داده شود. برخی دستگاه ها هستند که اگر نمونه خون کافی به دستگاه ندهید، نتیجه را به شما نشان نداده و ارور می دهند؛ اما برخی دیگر از دستگاه ها هستند که ارور نداده، بلکه میزان قند خون را کم نشان می دهند.

2- اشکال در نوار تست قند خون؛

اگر از نحوه تست سالم بودن دستگاه قند خون مطمئن شده اید، باید بدانید که بروز اشکال در نوار تست نیز می تواند باعث شئد که دستگاه تست قند خون خانگی به درستی کار نکند. اگر نوارهای مخصوص این دستگاه به در معرض حرارت پایین و یا بالا و همین طور رطوبت قرار گرفته باشند، نوار دچار اشکال شده و نمی تواند قند خون را به درستی نشان دهد. از آنجایی که قطره خون به صورت مستقیم روی این نوار قرار داده می شود به همین جهت، لازم است که آن نیز در سلامت کامل باشد.

به کسانی که دستگاه های تست قند خون خانگی دارند، توصیه می کنیم بعد از آنکه نحوه تست سالم بودن دستگاه قند خون را یاد گرفتند، سعی کنند  که نوارهای مخصوص این دستگاه را در ظرف مخصوص نگهداری کنند و هر زمانی که می خواهند یک عدد از این نوارها را بردارند دست های خود را کاملا شسته، خشک کرده و سپس نوار را در جای خود روی دستگاه قرار دهند. بهتر است بعد از آنکه نوارها برداشته شدند، درب ظرف به صورت کامل بسته شود. خاطر نشان می کنیم، با خرید دستگاه های تست قند خون خانگی، یک قدم موثر در جهت پیشگیری از قطع عضو و اقدام برای ساخت پروتز انگشت پا برداشته می شود.

چرا بررسی نحوه تست سالم بودن دستگاه قند خون مهم است؟

3- انتخاب زمان نامناسب برای گرفتن تست قند خون

در ادامه بررسی نحوه تست سالم بودن دستگاه قند خون و معرفی مسائلی که باعث ایجاد خطا در این دستگاه می شود باید به زمانی که فرد تصمیم می گیرد تا قند خون خود را اندازه گیری کند نیز اشاره داشته باشیم. اغلب متخصصان توصیه می کنند که در سه زمان مختلف برای گرفتن قند خون اقدام شود. این زمان ها به این شرح هستند:

  • در حالت ناشتا قبل از غذا و همین طور 2 ساعت بعد از میل کردن غذا
  • ساعت 3 صبح و در صورت مشاهده علائم کاهش قند
  • موقع خواب

به یاد داشته باشید حتی اگر نحوه تست سالم بودن دستگاه قند خون را انجام داده باشید، چنانچه زمان های بدی را برای گرفتن قند خون انتخاب کنید نمی توانید متوجه شوید که میزان قند خون شما به صورت واقعی چقدر است.

ضمنا، نیازی نیست که یک ساعت بعد از وعده های غذایی تان برای تست قند خون اقدام کنید؛ چرا که در این اوقات، ممکن است با عددهای متفاوتی رو به رو شوید. اینکه قند خون به اوج رسیده یا نه، برای افراد مختلف متفاوت است و این موضوعی است که باید حتما به آن توجه داشت.

هر آنچه که باید در مورد نحوه تست سالم بودن دستگاه قند خون بدانید

چرا بررسی نحوه تست سالم بودن دستگاه قند خون مهم است؟

اینکه چرا نحوه تست سالم بودن دستگاه قند خون مهم است، موضوع دیگری است که می بایست به بحث و بررسی آن بپردازیم. کسانی که دیابت دارند باید به صورت مرتب و منظم، میزان قند خون خود را کنترل کنند. از آنجایی که رفت و آمد به آزمایشگاه، هم زمان و بر هم هزینه بر است، بهتر است کسانی که دیابت دارند یک دستگاه قند خون خانگی تهیه کرده و از آن در منزل استفاده کنند. وقتی یک دیابتی چنین دستگاهی را تهیه می کند، خیلی راحت تر متوجه خواهد شد که چه مواردی روی قند خون او تاثیر می گذارد. به این شکل، کنترل قند خون، راحت تر صورت خواهد گرفت.

دیگر مزیتی که داشتن این دستگاه و اطمینان از سالم بودن آن فراهم می کند، این است که بیماران دیابتی متوجه خواهند شد که آیا استرس زندگی روزانه باعث افزایش قند خون آنها خواهد شد یا خیر. اگر این افراد در اثر استرس، قند خونشان زیاد می شود می توانند ترفندهایی به کار بگیرند تا از افزایش قند خون خود جلوگیری کنند. وجود این دستگاه به تشخیص دوز درست دارو نیز کمک فراوانی کرده و از بیماران دیابتی در برابر اتفاقاتی چون قطع عضو و اقدام برای ساخت پروتز مچ پا محافظت خواهد کرد.

بررسی نحوه تست سالم بودن دستگاه قند خون

2- نوار تست؛

یکی دیگر از مسائلی که باعث ایجاد خطا در دستگاه می شود، نوار تست است. اگر تاریخ انقضاء این نوار گذشته باشد، شما نباید مطمئن باشید که قند خون شما به درستی نشان داده شود. در ضمن، این نوارها باید در شرایط درست و استاندارد نیز نگهداری شوند. برای مثال، نباید آنها را در معرض حرارت زیاد و کم و یا حتی رطوبت بالا قرار دهید. این نوارها باید در ظرف مناسب خود قرار داده شوند و زمانی که می خواهید یکی از آنها را بردارید می بایست با دست کاملا خشک و بدون رطوبت این کار را انجام دهید.

3-زمان نامناسب گرفتن قند خون؛

اگر فرد دیابتی، زمان نامناسبی را برای گرفتن قند خون انتخاب کند، نباید انتظار داشته باشد که این دستگاه نتیجه ای دقیق به او نشان دهد. بهتر است فرد در حالت ناشتا، 2 ساعت بعد از غذا، در موقع خواب، ساعت 3 صبح و زمانی که حس می کند قند خون او کاهش پیدا کرده است، از دستگاه تست قند خون خانگی استفاده کند. بهتر است، تعداد دفعاتی که نیاز است در طی روز قند خون تان را چک کنید با توجه به نوع دیابتی که دارید و نوع رژیم غذایی تان باشد.

کلام آخر

نحوه تست سالم بودن دستگاه قند خون، موضوع صحبت ما در این مقاله بود. دیابت از جمله بیماری هایی است که بی توجهی به آن باعث می شود که فرد مجبور به قطع عضو شود. اگر خدای ناکرده این اتفاق برای شما افتاد، زندگی به پایان نرسیده است؛ شما با مراجعه به کلینیک های ارتوپد فنی مانند پایار می توانید برای ساخت پروتز اقدام کرده و مشکلاتی که قطع عضو  برای شما به وجوود آورده است، کاهش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *