پروتز چشم اوکولار چیست؟⭐هر آنچه که باید بدانید

پروتز چشم اوکولار

یکی از بدترین اتفاقاتی که ممکن است برای هر فرد بیفتد، تخلیه چشم است. از آنجایی که تخلیه چشم تاثیر بد و منفی روی چهره فرد می گذارد ما در این مقاله از سری مقاله های کلینیک ارتوپدی فنی پایار تصمیم گرفتیم یک روش بسیار خوب و موثر برای جبران مشکلات ناشی از تخلیه چشم معرفی کنیم؛ پس با ما همراه باشید.

پروتز چشم اوکولار چیست؟

پروتز چشم یا چشم مصنوعی اوکولار، یکی از انواع پروتزهای چشم است. در جاهایی که به دلیل وارد آمدن آسیب به چشم و یا در اثر بیماری، امکان نگه داشتن چشم وجود نداشته باشد، فرد چاره ای به جز اقدام برای ساخت پروتز چشم از نوع اوکولار نخواهد داشت. البته این پروتز را کسانی نصب می کنند که نمی خواهند چهره شان در اثر تخلی چشم دچار تغییر شود. پروتزهای اوکولار، به دلیل شباهت بی نظیر و شگفت انگیزی که به چشم طبیعی انسان دارند، یکی از بهترین ابزارها برای جبران نقص به وجود آمده به شمار می روند. شباهت این نوع پروتز به چشم طبیعی انسان به حدی زیاد است که افراد به سختی می توانند متوجه مصنوعی بودن آن شوند.

نکته ی دیگری که خوب است در مورد این نوع پروتز بدانید ماده ای است که در ساخت آن به کار برده شده است. در ساخت این نوع پروتز، از شیشه کرایولت استفاده می کنند. این ماده، یکی از مقاوم ترین و نشکن ترین متریال ها برای ساخت پروتز به شمار می رود. به دلیل مزیت های زیادی که پروتز چشم اوکولار دارد نباید انتظار داشت که هزینه چشم مصنوعی از نوع اوکولار، پایین باشد.

خاطر نشان می کنیم، این نوع پروتز را می توان در سه حالت فیتینگ نیمه ساخته، پیش ساخته و سفارشی تهیه و نصب کرد. پروتزهای سفارشی به دلیل رعایت جزئیات و داشتن بیشترین شباهت به چشم طبیعی فرد، قیمت بالاتری دارند و در مقایسه با بقیه انواع چشم های مصنوعی، رضایت بیشتری را برای کاربر خود فراهم می کنند. کسانی که از تخلیه و آسیب به چشم خود خیلی احساس ناراحتی می کنند می توانند برای ساخت این نوع اقدام کنند. در ادامه قصد داریم در مورد مراقبت از چشم مصنوعی اوکولار نیز نکاتی را بیان کنیم.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از قیمت پروتز چشم با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

پروتز چشم اوکولار چیست

هدف از ساخت پروتز چشم اوکولار چیست؟

قبل از آنکه بگوییم پروتز چشم اوکولار برای چه کسانی مناسب است، شاید لازم باشید که بدانید که این نوع چشم مصنوعی، به دلیل شباهت زیبایی که از نظر ظاهری با چشم انسان دارد، در نظر بسیاری افراد، بسیار محبوب واقع شده است.

نکته ای که می بایست در مورد افراد مناسب جهت نصب این پروتز بدانید این است که اگر هیچ راهی برای درمان چشم وجود نداشته باشد و نتوان به هیچ طریق ممکن برای حل آسیب های وارد آمده قدم برداشت و از تخلیه چشم جلوگیری کرد، این پروتز به کمک آمده و زیبایی ظاهر و صورت فرد را حفظ می کند. 

در ضمن، چشم مصنوعی اوکولار، باعث بازگشت بینایی چشم آسیب دیده و یا تخلیه شده نخواهد شد و کسانی که می خواهند زیبایی صورت شان بازگردد از این نوع پروتز استفاده می کنند. حفظ تقارن صورت مهم ترین هدفی است که با نصب این نوع چشم مصنوعی محقق خواهد شد.

در کنار زیبایی که این پروتز برای چشم فراهم می کند، هدف دیگری که افراد از نصب این چشم مصنوعی دارند حفاظت کردن از تمام بافت های باقیمانده در چشم است. بعد از تخلیه چشم، برخی بافت ها هستند که باقی مانده و باید به هر نحو ممکن است از آنها حفاظت کرد که در اینجا این نوع پروتز می تواند کمک خوبی برای تحقق این منظور و هدف باشد.

چگونه از چشم مصنوعی اوکولار مراقبت کنیم؟

کسانی که برای ساخت و نصب پروتز چشم اوکولار اقدام می کنند باید به خوبی از آن نگهداری کنند. برای نگهداری از این نوع پروتز باید اقدامات زیر انجام شود:

 • کسانی که چشم مصنوعی اوکولار دارند نباید با دستگاه کثیف خود، چشم را لمس کنند.
 • دستکاری و مالیدن چشم اصلا توصیه نمی شود؛ این کار، عوارضی همچون سوزش و درد چشم را به دنبال خواهد داشت.
 • افراد باید مطابق با دستورات پزشک، چشم مصنوعی را خارج کنند.
 • هیچ گاه نباید پروتز چشم اوکولار در داخل یک دستمال کاغذی قرار داده شود؛ این امر منجر به از بین رفتن پروتز می شود.
 • بهتر است برای تمیز کردن پروتز از شوینده هایی مانند مواد شیمیایی و الکل استفاده نشود. عدم توجه به این موضوع باعث می شود که پروتز خراب شود.
 • در زمان تمیز کردن، آن را به سمت پایین تمیز کنید. تمیز کردن به سمت بالا احتمال خارج شدن پروتز از لبه ها را زیاد می کند.
 • بدون هیچ دلیلی، پروتز را از چشم خود برندارید. این کار شما احتمال آسیب به پروتز را زیاد می کند.
در لیست قیمت پروتز چشم، قیمت پروتز چشم اوکولار چقدر است؟

نکات مهم بعد از جراحی تخلیه چشم و قبل از نصب پروتز چشم اوکولار چیست؟


کسانی که به نصب پروتز چشم اوکولار نیاز پیدا می کنند همان کسانی اند که قبلا عمل جراحی تخلیه چشم انجام داده اند. این گروه باید قبل از نصب پروتز، برخی نکات مراقبتی را انجام دهند؛ این نکات به این شرح اند:
• فردی که چشم خود را تخلیه کرده است تا چند روز بعد از عمل باید کاملا استراحت کند.
• در صورتی که فرد درد شدیدی در چشم خود داشت بهتر است مطابق با توصیه پزشکان، داروهای مسکنی که او تجویز کرده است مصرف کند.
• مصرف داروهای آنتی بیوتیک برای آنکه بیمار به عفونت مبتلا نشود الزامی هستند.
• بانداژی که فرد روی چشم خود قرار می دهد نیز باید کاملا خشک باشد. بیمار باید نسبت به این مورد دقت و وسواس زیادی به خرج دهد.
• 6 تا 8 هفته بعد از عمل جراحی می توان برای آماده سازی و نصب چشم مصنوعی اقدام کرد.
• اگر پزشک به بیمار پماد آنتی بیوتیک داده، بیمار موظف است بعد از آنکه بانداژ را از روی چشم برداشت از این پماد ها نیز استفاده کند و اجازه ندهد که چشم به عفونت مبتلا شود.
• تا 2 هفته بعد از عمل تخلیه چشم هیچ کار سنگینی نباید انجام شود.

نکات مراقبتی بعد از نصب پروتز چشم اوکولار

در لیست قیمت پروتز چشم، قیمت پروتز چشم اوکولار چقدر است؟

در لیست قیمت پروتز چشم، حتما قیمت چشم مصنوعی اوکولار درج شده است؛ چرا که افراد زیادی بعد از آسیب و تخلیه چشم می خواهند که با داشتن یک چشم مصنوعی طبیعی، ظاهری زیبا داشته باشند و به همین دلیل تقاضا برای ساخت و نصب این پروتز نیز از دیگر پروتزها بیشتر است. بعد از دانستن این نکته خوب است در مورد قیمت پروتز چشم اوکولار نکاتی را بیان کنیم.

واقعیتی که در مورد قیمت چشم مصنوعی اوکولار وجود دارد این است که ما نمی توانیم برای آن یک عدد ثابت و مشخص را به عنوان قیمت بیان کنیم؛ زیرا پارامترهای های زیر روی آن تاثیر دارند:

 • فرم چشم
 • کلینیکی که ساخت پروتز در آنجا صورت می گیرد
 • نوع تخلیه چشم
 • شهر محل فعالیت کلینیک

یکی دیگر از موضوعاتی که روی قیمت این نوع پروتز تاثیر دارد، روش تهیه آن است. در بالاتر اشاره کردیم که متقاضیان نصب این نوع چشم مصنوعی می توانند به سه روش، سفارشی، پیش ساخته و فیتینگ نیمه ساخته برای تهیه این چشم مصنوعی اقدام کنند. چشم مصنوعی اوکولار را به هر یک از این روش ها که تهیه کنید، مجبورید هزینه های متفاوتی از بابت آن بپردازید.

برای ساخت پروتز چشم اوکولار چه باید کرد؟

برای ساخت پروتز چشم اوکولار چه باید کرد؟

یکی از سوالاتی که برای متقاضیان ساخت پروتز چشم اوکولار به وجود می آید این است که برای ساخت این نوع پروتز به کجا باید مراجعه کرد. برای ساخت این چشم مصنوعی می بایست به کلینیک هایی مراجعه کرد که در حوزه ساخت چشم های مصنوعی فعالیت می کنند. به این کلینیک ها، کلینیک های ارتوپدی فنی گفته می شود.

از آنجایی که در ساخت این چشم مصنوعی، خیلی جزئیات باید رعایت شود، به همین دلیل، نمی توان برای ساخت چشم های مصنوعی به هر مجموعه ای اعتماد کرد و از آن کمک گرفت. یکی از بهترین، معتبرترین و مطرح ترین کلینیک های ارتوپد فنی در کشور که در حوزه ساخت چشم های مصنوعی نیز مهارت و تخصص بالایی از خود نشان داده، پایار است. این مجموعه از حضور کارشناسان زبده و ماهری بهره می برد و تجهیزات و امکانات لازم برای ساخت یک چشم مصنوعی شبیه به چشم انسان را نیز دارد.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشت، قیمت است. پایار، علاوه بر آنکه همه سعی و تلاش خود را به کار می گیرد تا بتواند یک چشم مصنوعی با کیفیت برای شما بسازد، قیمت را نیز به اندازه ای تعیین کرده که متقاضی بتواند از پس پرداخت آن برآید و این مزیتی است که در کمتر کلینیکی مشاهده می شود.

 

کلام آخر

چشم مصنوعی از نوع اوکولار، قیمت آن و افرادی که می توانند برای ساخت آن اقدام کنند از جمله موضوعات بیان شده در این مقاله بود. توصیه می کنیم نه تنها برای ساخت این نوع پروتز، بلکه برای ساخت سایر انواع چشم مصنوعی نیز به کلینیک های ارتوپدی فنی مطرح و معتبر همچون پایار مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *