قطع انگشت پای دیابتی چیست؟⭐چگونه صورت می گیرد؟

قطع انگشت پای دیابتی

دیابتی ها با مشکلات و عوارض زیادی که ناشی از این بیماری هستند، دست و پنجه نرم می کنند. یکی از این مشکلات، قطع عضو است. ما در این مقاله از سری مقاله های کلینیک ارتوپدی فنی پایار می خواهیم در مورد دلایل قطع عضو، عوارض و روش های مراقبت از عضو باقیمانده نکاتی را بیان کنیم.

قطع انگشت پای دیابتی به چه دلایلی اتفاق می افتد؟

اول و مهم ترین موضوع که می بایست در مورد آن بدانیم، علت قطع عضو در کسانی است که دیابت دارند. دیابت به دلیل تغییراتی که در بدن ایجاد می کند باعث می شود که خطر قطع عضو همیشه در کمین دیابتی ها باشد. ما در ادامه بیان کرده ایم که چرا این بیماری، چنین اتفاق تلخی را در افراد باعث می شود:

1- ضعیف شدن میزان گردش خون به خصوص در پاها؛

دیابت، باعث کاهش و ضعیف شدن میزان گردش خون در پاها می شود. وقتی که میزان گردش خون کم می شود، مواد غذایی و اکسیژن نیز به اندازه کافی به سلول ها نخواهد رسید. با این اتفاق، سلول هایی که به هر شکلی آسیب دیده اند نمی توانند خود را درمان کنند و در نتیجه، زخم ها نه تنها بهبود پیدا نمی کنند، بلکه وضعیت آنها وخیم تر شده و عفونت گسترش پیدا می کند. با گسترش عفونت، بافت ها دچار آسیب های جدی شده و پزشکان برای درمان، کاری از دستشان بر نمی آید. تنها راه ممکن در این شرایط، قطع انگشت پای دیابتی و برداشتن قسمت هایی است که نگه داشتن آنها هیچ فایده ای به حال بیمار ندارد.

درست است که قطع انگشت و آمپوتاسیون پای دیابتی مشکلاتی را برای فرد به وجود می آورد، اما اولا که حفظ جان فرد از هر چیز دیگر مهم تراست و در ضمن، کسانی که این اتفاق را تجربه می کنند می توانند برای ساخت پروتز انگشت پا اقدام کنند. این پروتز می توانند تا حدی جای خالی اندام قطع شده را پر کند.

2- نوروپاتی دیابتی؛

نوروپاتی دیابتی، دیگر دلیل قطع انگشت پای دیابتی به شمار می رود. در اثر این بیماری، کسانی که دیابت دارند به دلیل آسیبی که به اعصاب قرار گرفته در پای آنها وارد آمده است، هیچ دردی را در پای خود حس نمی کنند. همین موضوع موجب می شود که وقتی فرد زخم یا دردی را در پای او ایجاد شد، متوجه آن نمی شود و اقدامی برای درمان و ترمیم آن انجام نمی دهد. اگر فرد، بررسی روزانه پاها را در برنامه خود قرار نداده باشد خیلی دیر متوجه زخم ها شده و آن زمان است که او مجبور می شود انگشت پای خود را قطع کرده و برای ساخت پرداخت قیمت پروتز انگشت پا اقدام کند.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از قیمت پروتز انگشت پا با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

قطع انگشت پای دیابتی چیست

مراقبت های بعد از عمل قطع انگشت پا در بیماران دیابتی چیست؟

اگر قطع انگشت پای دیابتی اتفاق افتد، حسرت خوردن و اینکه چرا انگشت قطع شده است هیچ فایده ای ندارد. دوران بعد از قطع عضو اهمیت بسیار دارد و افراد باید سعی کنند در آن زمان، از خود به خوبی مراقبت کنند تا عوارض قطع عضو، مشکلات جدیدتری را برای آنجا ایجاد نکند. ما در اینجا می خواهیم در مورد مراقبت های بعد از عمل قطع انگشت پا در بیماران دیابتی به ذکر چند نکته مهم بپردازیم؛ این نکات به این شرحند:

1- کنترل کردن درد؛

بسیاری عمل های جراحی و از جمله عمل جراحی قطع عضو با درد همراه است. اگر درد به وجود آمده، برای بیمار غیر قابل تحمل باشد پزشکان داروهای مسکن تجویز می کنند. مصرف دارو در این شرایط، بهترین راه برای کاهش درد و گذراندن این دوران به شمار می رود.

2-کمک به روند بهبود زخم ها؛

از دیگر کارهایی که در روزهای بعد از قطع انگشت پا در بیماران دیابتی باید انجام شود، می توان به انجام برخی کارهای مفید و موثر به منظور افزایش سرعت بهبود زخم ها اشاره کرد. مثلا، کسانی که سیگار می کشند تا مدتی که تمامی زخم های آنها خوب شود باید این عادت را ترک کنند. سیگار کشیدن سرعت اکسیژن رسانی به اندام های بدن را کاهش می دهد و باعث می شود که زخم های ناشی از قطع عضو دیرتر خوب شوند.

3- حساسیت زدایی؛

دیگر کار مهمی که در جهت کاهش عوارض ناشی از قطع انگشت پای دیابتی می توان انجام داد، حساسیت زدایی است. به این منظور، بهتر است فرد به 2 تا 3 بار در روز، پانسمان را از روی محل جراحی بردارد. دیگر کاری که در جهت کاهش حساسیت فرد به لمس قسمت باقیمانده می توان انجام داد، ماساژ دادن به صورت دایره ای است.

4- شستن پاها به صورت روزانه؛

یکی دیگر از کارهایی که می توان برای پیشگیری از قطع انگشت پای دیابتی انجام داد شستن مرتب و روزانه پاها است. بهتر است کسانی که دیابت دارند بعد از آنکه از محل کار خود به خانه برگشتند، پاهای خود را با آب گرم شستشو دهند. این عمل یکی از بهترین راهکارها برای کاهش و پیشگیری از بروز مشکلات جدی در پاها به شمار می رود. خوب است برای آنکه پینه و یا خشکی در پا ایجاد نشود، بعد از آنکه پاها خیس شدند با کمک یک قطعه سنگ پا به خوبی ماساژ داده شوند. کشیدن سنگ پا باعث می شود که پوست کف پا کاملا نرم و یک دست شده و شرایط برای بروز زخم در آن ایجاد نشود.

5- کوتاهی ناخن ها؛

برای پیشگیری از قطع انگشت پای دیابتی، خوب است ناخن های پا نیز کوتاه شوند. یکی از کارهایی که دیابتی ها نباید آن را فراموش کنند کوتاه کردن ناخن ها است. بهتر است دیابتی ها ناخن های پای خود را کوتاه کنند و حتما بعد از کوتاهی، آنها را سوهان بکشند تا تیز نباشند. ناخن های تیز، وارد گوشت پا شده و باعث ایجاد زخم در پا می شود. بهتر است وقتی که یک دیابتی ناخن های خود را بعد از حمام کردن بگیرد.

از عوارض بعد از قطع پا و قطع انگشت پای دیابتی چه می دانید؟

روش های پیشگیری از قطع انگشت پای دیابتی چیست؟

کسانی که دیابت دارند برای آنکه در معرض خطر قطع عضو قرار نگیرند بهتر است برخی کارهای پیشگیرانه را انجام دهند. ما در اینجا می خواهیم برخی از این اقدامات را بیان کنیم:

1-استفاده از کرم های مرطوب کننده

از کارهایی که برای پیشگیری از قطع انگشت پای دیابتی خوب است انجام شود، استفاده از کرم های مرطوب کننده است. این کرم ها از ایجاد ترک در پا جلوگیری کرده و باعث می شوند که باکتری ها و میکروب ها نتوانند پا را به خود آلوده کنند. دیابتی هایی که عادت دارند به صورت روزانه پاهای خود را شستشو دهند خوب است بعد از آنکه کارشان به پایان رسید مقداری کرم نرم کننده برداشته و به کف پا بمالند.

2- جلوگیری از آسیب به پوست

دیابتی ها نباید به عارضه های پوستی همچون زگیل و میخچه اجازه بروز و ظاهر شدن بدهند. اگر به هر دلیلی این عوارض را در پای خود مشاهده می کنید، هیچگاه با ابزارهایی همچون ناخن گیر اقدام به برداشتن آن نکنید و از پزشکان برای درمان این مشکل کمک بخواهید. توصیه می کنیم با پوشیدن کفش های طبی مناسب افراد دیابتی، از بروز میخچه، خار پاشنه و زگیل در کف پا جلوگیری کنید.

کارهای پیشگیرانه برای قطع انگشت پای دیابتی

از عوارض بعد از قطع پا و قطع انگشت پای دیابتی چه می دانید؟

هر عمل جراحی می تواند عوارضی با خود داشته باشد. عمل جراحی قطع انگشت پای دیابتی نیز از این قانون مستثنی نبوده و هر فردی ممکن است با عوارضی درگیری پیدا کند. از جمله عوارض بعد از قطع پا می توانیم به این موارد اشاره داشته باشیم:

  • یکی از بدترین عوارض قطع انگشت در افرادی که دیابت دارند، عفونت کردن است. با توجه به وسعت و گستردگی عفونت، پزشکان تجویز روش های درمانی از جمله تجویز آنتی بیوتیک را لازم و ضروری می دانند.
  • دیگر عارضه، بروز درد در قسمت قطع عضو شده است. برخی ها هستند که درد زیادی را در محل قطع عضو حس می کنند و برخی دیگر، درد کمتری دارند. داروهای مسکن می توانند به افراد کمک کنند تا دوران بعد از قطع عضو را با کمترین میزان درد پشت سر گذارند.
  • قطع عضو مجدد نیز می تواند یکی از بدترین عوارض این عمل باشد. برخی افرادی که تحت عمل جراحی قطع انگشت در اثر دیابت قرار گرفته اند، ممکن است چند سال بعد، مجبور شوند مجددا تحت عمل جراحی قرار گرفته و قسمت بیشتری از پای آنها قطع شود. این احتمال شاید برای همه وجود نداشته باشد، اما بهتر است مراقب بود و نکاتی مراقبتی بعد از قطع را مورد توجه قرار داد.

قطع انگشت پای دیابتی به چه دلایلی اتفاق می افتد؟

کلام آخر

صحبت در مورد دلایلی که باعث می شود یک فرد دیابتی، مجبور به قطع انگشت پای خود شود، عوارض ناشی از آن و همین طور ذکر چند نکته برای مراقبت از اندام قطع شده، از جمله موضوعات صحبت در این مقاله بود. گاهی که پزشک چاره ای به جز قطع عضو ندارد، افراد درگیر نباید ناامید شوند. در این شرایط، مراجعه به کلینیک هایی ساخت پای مصنوعی همچون پایار می تواند به آنها امید یک زندگی تازه را بدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *