7 عوارض پروتز چشم⚡که باید بدانید ؟!

عوارض پروتز چشم و درمان آن در کلینیک پایار

عوارض پروتز چشم نباید باعث شود افراد جهت برطرف کردن عیوب ظاهری ایجاد شده در اثر تخلیه چشم، برای ساخت و نصب آن اقدام نکرده و از آن فرار کنند. معمولا عوارض این نوع پروتز، شامل موارد نگران کننده‌ ای نیست و اگر یک فرد، به کلینیک ارتوپد فنی معتبر و جراحان زبده مراجعه کند، نباید استرس و دغدغه ای در این خصوص به خود راه دهد.

در صورتی که مجبورید برای ساخت پروتز چشم اقدام کنید، مقاله ما را در مورد ” بهترین مرکز ساخت پروتز چشم در ایران” مطالعه کنید؛ با شناسایی مراکزی که در این حوزه فعالیت می کنند، کار شما برای ساخت این نوع پروتز ساده تر خواهد شد.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از قیمت پروتز چشم  با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

عوارض پروتز چشم و تاثیر آن بر عملکرد

چرا با وجود عوارض پروتز چشم، برخی افراد برای ساخت آن به بهترین مرکز ساخت پروتز چشم مراجعه می کنند؟

با اینکه نصب پروتز چشم عوارضی دارد، اما برخی افراد مجبورند برای ساخت آن اقدام کنند. از جمله کسانی که به بهترین مرکز ساخت پروتز چشم مراجعه کرده و برای ساخت یک چشم مصنوعی اقدام می کنند، کسانی اند که کاسه چشمشان آسیب دیده است. آسیب کاسه چشم افراد را مجبور می کند تا برای ساخت آن اقدام کنند. معمولا زمانی که کاسه چشم دچار آسیب می شود، افراد ترجیح می دهند به جای آنکه از بانداژ و چشم بند استفاده کنند، چشم مصنوعی را نصب کرده و از آن استفاده کنند.

دیگر کسانی که نیاز دارند برای ساخت این نوع پروتز اقدام کنند، کسانی اند که کل چشمشان حذف شده است. نصب پروتزها و ایمپلنت ها برای آنکه بافت های موجود در چشم، کاسه چشم را پر نکنند، لازم و ضروری هستند.

نکته مهمی که در مورد چشم های مصنوعی باید مورد توجه قرار داد این است که این پروتزها نمی توانند بینایی از دست رفته را به فرد برگردانند. گرچه پیشرفت هایی خوبی در این حوزه به وقوع پیوسته است، اما هنوز هم پروتزهایی که به فرد اجازه دهند تا محیط اطرافش را مشاهده کند، ابداع نشده اند.

پروتز چشم مصنوعی چیست؟ آیا فرد می تواند با آن ببیند؟

یکی از اندام هایی که هدف از ساخت آن بهبود ظاهر افراد است، پروتز چشم مصنوعی نام دارد. معمولا کسانی که در اثر حادثه و یا بیماری چشم خود را از دست می دهند، بهتر است برای ساخت این نوع پروتز اقدام کنند. به این اندام مصنوعی، چشم شیشه ای نیز گفته می شود.

نکته بسیار مهمی که باید در خصوص این پروتز و عوارض پروتز چشم مورد توجه قرار دهید، عملکرد آن است. این چشم مصنوعی قابلیت بینایی نداشته و کسانی که آن را نصب می کنند نمی توانند محیط اطراف  خود را ببیند. اگر بخواهیم خیلی واضح و روشن در مورد این چشم مصنوعی صحبت کنیم باید بگوییم که در واقع، این نوع پروتز مانند یک پوسته است و اندام های داخلی چشم را تحت احاطه خود در می آورد و آنها را در بر می گیرد. پروتز چشم دو قسمت متفاوت به شرح زیر دارد:

  • قسمت مرکزی پروتز که قابلیت طراحی عنبیه و مردمک چشم را دارد.
  • قسمت بیرونی یا پوسته بیرونی آن که سفید رنگ است و شباهت زیادی به قسمت های سفید چشم دارد.

اگر فرد بنا به دلایلی مانند عفونت داخل چشم، جراحت، تومورهای چشمی و یا گلوکوم، چشم خود را از دست بدهد، بهتر است برای ساخت این نوع پروتز اقدام کرده و آن را نصب کند. توصیه می کنیم به جای آنکه به عوارض پروتز چشم فکر کنید، به تاثیر نتیجه بخش نصب این اندام مصنوعی توجه کرده و برای ایجاد ظاهری طبیعی از حضور آن بهره ببرید.

برخی از شایع ترین عوارض پروتز چشم که خوب است با آنها آشنا باشید!!!

معمولا نصب این پروتز با عوارض خاصی همراه نیست و عمل جراحی تخلیه چشم است که باعث ایجاد عارضه در فرد می شود. برخی از این عوارض را ما در ادامه ذکر کرده ایم.

1- افتادگی پلک

یکی از عوارض شایع چشم مصنوعی افتادگی پلک است. در کسانی که افتادگی پلک دارند، پلک حالت عادی و طبیعی نداشته و به صورت افتاده به نظر می آید. نصب پروتز مصنوعی می تواند باعث ایجاد این اختلال شود.

2- حالت تهوع

از دیگر عوارض پروتز چشم که در اثر عمل جراحی تخلیه چشم ایجاد می شود، حالت تهوع است. این عارضه به شرطی که ادامه دار نباشد، موضوعی نیست که شما بخواهید خود را به خاطر آن نگران کنید. معمولا چند روز بعد از جراحی و نصب این پروتز، همه چیز به حالت عادی و طبیعی خود بر می گردد.

3- عفونت

دیگر عارضه ای که ممکن است جراحی تخلیه چشم و نصب پروتز چشم با خود به همراه داشته باشد، عفونت است. اگر تخلیه چشم به دست جراحان غیر حرفه ای و تازه کار انجام شود، احتمال اینکه این عارضه بروز پیدا کند، زیاد است.

4- خونریزی

نگرانی دیگری که در مورد عمل جراحی تخلیه و نصب پروتزهای چشم وجود دارد، خونریزی داخلی چشم است. معمولا کسانی که برای انجام این عمل جراحی نزد افراد زبده می روند، با چنین عوارضی رو به رو نخواهند شد.

5- زخم

اگر بعد از نصب پروتز حس کردید زخمی در چشمتان ایجاد شده است، به یک پزشک مراجعه کرده و در مورد بروز این مشکل و علت آن با او مشورت کنید.

6- التهاب

از دیگر عوارض پروتز چشم که ناشی از عمل جراحی تخلیه چشم است، نوعی التهاب به نام افتالمیتیس سمپاتیک است. بروز این التهاب، خیلی کم اتفاق می افتد و ممکن است به چشم سالم فرد آسیب وارد کند.

7- احساس ناراحتی و یا گرفتگی

معمولا وقتی پروتز چشم نصب می شود، فرد تا چندین روز ممکن است احساس ناراحتی داشته باشد. بهترین راهکاری که می توان برای این شرایط پیشنهاد کرد، صبوری کردن و تحمل این ناراحتی است.

برای ساخت پروتز چشم  مصنوعی به کجا مراجعه کنیم؟

کسانی که نمی خواهند با عوارض پروتز چشم درگیر شوند، بهتر است برای ساخت آن به کلینیک هایی مراجعه کنند که از بهترین متریال ها و حضور زبده ترین پزشکان بهره می برند.

این متن به همت و تلاش کارشناسان کلینیک فنی ارتوپدی پایار تهیه شده است و ما سعی کردیم برخی عوارضی که ممکن است نصب پروتز با خود به همراه داشته باشد، به شما معرفی کنیم. پایار در حوزه ساخت انواع پروتز و ارتز فعالیت کرده و در ارائه خدماتی عالی و منحصر به فرد از هیچ تلاشی فروگذار نمی کند.

بررسی عوارض پروتز چشم

بهترین مرکز ساخت پروتز چشم در کشور کجاست؟ آیا مراجعه به این مراکز می تواند از شدت عوارض پروتز چشم کم کند؟

ما در این مقاله، در خصوص برخی عوارض پروتز چشم، نکاتی را با شما در میان گذاشتیم و الان خیلی خوب می دانید که برخی عوارض و مشکلات ناشی از نصب این پروتز چیست. برخی عوارض ایجاد شده توسط چشم مصنوعی، به مرکز ساخت پروتز چشم ربطی ندارد و ممکن است شرایط خود بیمار اجازه ندهد که فرد این نوع پروتز را بدون هیچ مشکلی نصب کند؛ اما، برای جلوگیری از بروز دیگر عوارض، بهتر است کلینیک هایی انتخاب شوند که در این حوزه، حرفه ای تر بوده و ساخت پروتز مخصوص چشم را با مهارت و تخصص بیشتری انجام می دهند.

در مراکز ساخت چشم های مصنوعی در کشور، از بهترین متریال ها برای ساخت پروتز استفاده می شود. معمولا، این مواد اولیه، با بدن واکنش نداده و باعث ایجاد عوارض و برخی حساسیت ها در فرد نخواهند شد. پروتز ساخته شده، وزن کمی داشته و فرد بعد از نصب آن احساس ناراحتی در چشم خود نخواهد داشت. دیگر علتی که توصیه می کنیم برای ساخت چشم مصنوعی به کلینیک های حرفه ای مراجعه کنید، رعایت اصول و استانداردهای ساخت پروتز است. پروتزهای استاندارد، کمترین مشکل را برای افراد به وجود می آورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *