7 عوارض پروتز چشم⚡که باید بدانید ؟!

عوارض پروتز چشم و درمان آن در کلینیک پایار

عوارض پروتز چشم نباید باعث شود افراد جهت برطرف کردن عیوب ظاهری ایجاد شده در اثر تخلیه چشم، برای ساخت و نصب آن اقدام نکرده و از آن فرار کنند. معمولا عوارض این نوع پروتز، شامل موارد نگران کننده‌ ای نیست و اگر یک فرد، به کلینیک ارتوپد فنی معتبر و جراحان زبده مراجعه کند، نباید استرس و دغدغه ای در این خصوص به خود راه دهد.

در صورتی که مجبورید برای ساخت پروتز چشم اقدام کنید، مقاله ما را در مورد ” بهترین مرکز ساخت پروتز چشم در ایران” مطالعه کنید؛ با شناسایی مراکزی که در این حوزه فعالیت می کنند، کار شما برای ساخت این نوع پروتز ساده تر خواهد شد.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از قیمت پروتز چشم  با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

عوارض پروتز چشم و تاثیر آن بر عملکرد

چرا با وجود عوارض پروتز چشم، برخی افراد برای ساخت آن به بهترین مرکز ساخت پروتز چشم مراجعه می کنند؟

با اینکه نصب پروتز چشم عوارضی دارد، اما برخی افراد مجبورند برای ساخت آن اقدام کنند. از جمله کسانی که به بهترین مرکز ساخت پروتز چشم مراجعه کرده و برای ساخت یک چشم مصنوعی اقدام می کنند، کسانی اند که کاسه چشمشان آسیب دیده است. آسیب کاسه چشم افراد را مجبور می کند تا برای ساخت آن اقدام کنند. معمولا زمانی که کاسه چشم دچار آسیب می شود، افراد ترجیح می دهند به جای آنکه از بانداژ و چشم بند استفاده کنند، چشم مصنوعی را نصب کرده و از آن استفاده کنند.

دیگر کسانی که نیاز دارند برای ساخت این نوع پروتز اقدام کنند، کسانی اند که کل چشمشان حذف شده است. نصب پروتزها و ایمپلنت ها برای آنکه بافت های موجود در چشم، کاسه چشم را پر نکنند، لازم و ضروری هستند.

نکته مهمی که در مورد چشم های مصنوعی باید مورد توجه قرار داد این است که این پروتزها نمی توانند بینایی از دست رفته را به فرد برگردانند. گرچه پیشرفت هایی خوبی در این حوزه به وقوع پیوسته است، اما هنوز هم پروتزهایی که به فرد اجازه دهند تا محیط اطرافش را مشاهده کند، ابداع نشده اند.

پروتز چشم مصنوعی چیست؟ آیا فرد می تواند با آن ببیند؟

یکی از اندام هایی که هدف از ساخت آن بهبود ظاهر افراد است، پروتز چشم مصنوعی نام دارد. معمولا کسانی که در اثر حادثه و یا بیماری چشم خود را از دست می دهند، بهتر است برای ساخت این نوع پروتز اقدام کنند. به این اندام مصنوعی، چشم شیشه ای نیز گفته می شود.

نکته بسیار مهمی که باید در خصوص این پروتز و عوارض پروتز چشم مورد توجه قرار دهید، عملکرد آن است. این چشم مصنوعی قابلیت بینایی نداشته و کسانی که آن را نصب می کنند نمی توانند محیط اطراف  خود را ببیند. اگر بخواهیم خیلی واضح و روشن در مورد این چشم مصنوعی صحبت کنیم باید بگوییم که در واقع، این نوع پروتز مانند یک پوسته است و اندام های داخلی چشم را تحت احاطه خود در می آورد و آنها را در بر می گیرد. پروتز چشم دو قسمت متفاوت به شرح زیر دارد:

 • قسمت مرکزی پروتز که قابلیت طراحی عنبیه و مردمک چشم را دارد.
 • قسمت بیرونی یا پوسته بیرونی آن که سفید رنگ است و شباهت زیادی به قسمت های سفید چشم دارد.

اگر فرد بنا به دلایلی مانند عفونت داخل چشم، جراحت، تومورهای چشمی و یا گلوکوم، چشم خود را از دست بدهد، بهتر است برای ساخت این نوع پروتز اقدام کرده و آن را نصب کند. توصیه می کنیم به جای آنکه به عوارض پروتز چشم فکر کنید، به تاثیر نتیجه بخش نصب این اندام مصنوعی توجه کرده و برای ایجاد ظاهری طبیعی از حضور آن بهره ببرید.

برخی از شایع ترین عوارض پروتز چشم که خوب است با آنها آشنا باشید!!!

معمولا نصب این پروتز با عوارض خاصی همراه نیست و عمل جراحی تخلیه چشم است که باعث ایجاد عارضه در فرد می شود. برخی از این عوارض را ما در ادامه ذکر کرده ایم.

1- افتادگی پلک

یکی از عوارض شایع چشم مصنوعی افتادگی پلک است. در کسانی که افتادگی پلک دارند، پلک حالت عادی و طبیعی نداشته و به صورت افتاده به نظر می آید. نصب پروتز مصنوعی می تواند باعث ایجاد این اختلال شود.

2- حالت تهوع

از دیگر عوارض پروتز چشم که در اثر عمل جراحی تخلیه چشم ایجاد می شود، حالت تهوع است. این عارضه به شرطی که ادامه دار نباشد، موضوعی نیست که شما بخواهید خود را به خاطر آن نگران کنید. معمولا چند روز بعد از جراحی و نصب این پروتز، همه چیز به حالت عادی و طبیعی خود بر می گردد.

3- عفونت

دیگر عارضه ای که ممکن است جراحی تخلیه چشم و نصب پروتز چشم با خود به همراه داشته باشد، عفونت است. اگر تخلیه چشم به دست جراحان غیر حرفه ای و تازه کار انجام شود، احتمال اینکه این عارضه بروز پیدا کند، زیاد است.

4- خونریزی

نگرانی دیگری که در مورد عمل جراحی تخلیه و نصب پروتزهای چشم وجود دارد، خونریزی داخلی چشم است. معمولا کسانی که برای انجام این عمل جراحی نزد افراد زبده می روند، با چنین عوارضی رو به رو نخواهند شد.

5- زخم

اگر بعد از نصب پروتز حس کردید زخمی در چشمتان ایجاد شده است، به یک پزشک مراجعه کرده و در مورد بروز این مشکل و علت آن با او مشورت کنید.

6- التهاب

از دیگر عوارض پروتز چشم که ناشی از عمل جراحی تخلیه چشم است، نوعی التهاب به نام افتالمیتیس سمپاتیک است. بروز این التهاب، خیلی کم اتفاق می افتد و ممکن است به چشم سالم فرد آسیب وارد کند.

7- احساس ناراحتی و یا گرفتگی

معمولا وقتی پروتز چشم نصب می شود، فرد تا چندین روز ممکن است احساس ناراحتی داشته باشد. بهترین راهکاری که می توان برای این شرایط پیشنهاد کرد، صبوری کردن و تحمل این ناراحتی است.

بررسی عوارض پروتز چشم

چند توصیه مهم دکتر متخصص چشم مصنوعی برای کاهش عوارض پروتز چشم؟

اگر برای ساخت چشم مصنوعی اقدام کرده باشید، برخی نکات مهم را برای آنکه درگیر عوارض پروتز چشم نشوید می بایست رعایت کنید. این نکات به شرح زیرند:

 • یکی از توصیه های دکتر متخصص چشم مصنوعی، نحوه لمس پروتز است. اگر پروتز چشم شما از جای خود جدا می شود، هر زمان که می خواهید آن را لمس کنید، بهتر است دست های خود را تمیز بشویید.
 • نباید چشم مصنوعی را با هر ماده ای تمیز کرد. از جمله موادی که استفاده از آنها برای تمیز کردن چشم مصنوعی ممنوع است، ژل های ضدعفونی کننده و الکل ها هستند. این مواد به کاسه چشم و یا پروتز آسیب وارد می کنند.
 • بهترین موادی که می توانید از آنها برای تمیز کردن چشم مصنوعی خود بهره ببرید، آب و صابون است.
 • اگر پزشک شما گفته است که می توانید در زمان خوابیدن، پروتز را از جای خود خارج کنید مطابق دستور او عمل کنید؛ در غیر این صورت، این کار را نکنید.
 • از خارج کردن مکرر چشم مصنوعی اجتناب کنید.
 • اگر بعد از قرار دادن چشم مصنوعی احساس ناخوشایندی دارید، اصلا خود را نگران نکنید؛ زیرا این امر، طبیعی است. اگر این احساس ادامه دار باشد می بایست حتما به پزشک مراجعه کنید.
چند توصیه مهم دکتر متخصص چشم مصنوعی برای کاهش عوارض پروتز چشم؟

بهترین چشم مصنوعی چه ویژگی هایی دارد؟ آیا این نوع پروتز نیز می تواند حاوی عوارض باشد؟

حال که متوجه شده اید عوارض پروتز چشم چیست، خوب است به معرفی بهترین چشم مصنوعی نیز پرداخته و در مورد آن نکاتی را بیان کنیم. ویژگی هایی که این پروتزها دارند به شرح زیر است:

 • بهترین چشم های مصنوعی، هیچ گونه حساسیتی در چشم ایجاد نمی کنند. در ساخت این نوع پروتزها از بهترین متریال ها استفاده شده و به همین واسطه است که افراد بعد از نصب آنها اذیت نشده و احساس ناراحتی نمی کنند.
 • شبیه بودن به چشم های واقعی از دیگر مزیت های این نوع پروتز به شمار می رود. در ساخت برخی چشم های مصنوعی، جزئیات و استانداردها به شکل دقیقی رعایت شده است. به همین دلیل است که این پروتزها بیشترین شباهت را به چشم واقعی انسان داشته و کمتر کسی می تواند متوجه شود که فرد چشم مصنوعی نصب کرده است. برای ساخت چنین پروتزهایی باید به کلینیک های ارتوپدی فنی مطرح در کشور همچون پایار مراجعه کرد که در حوزه ساخت پروتز مچ پا نیز فعالیت های قابل توجهی دارند.
 • بهترین چشم های مصنوعی سبک هستند و با نصب آنها فرد حس نمی کند که یک جسم اضافی داخل چشم او قرار داده شده است.

عوارض پروتز چشم که در مطرح ترین کلینیک ها ساخته می شود، قطعا کمتر از زمانی است که این پروتزها توسط کلینیک های کم تجربه ساخته می شود.  

بهترین چشم مصنوعی چه ویژگی هایی دارد؟ آیا این نوع پروتز نیز می تواند حاوی عوارض باشد؟

اگر برای تهیه چشم های مصنوعی اقدام کرده اید و می خواهید عوارض پروتز چشم گریبانگیر شما نباشد، کارهایی که در ادامه می گوییم را حتما انجام دهید:

 • کسانی که پروتز را ساخته و در اختیارتان قرار می دهند حتما به شما می گویند که چگونه می بایست این پروتز را بشویید. سعی کنید به همه نکاتی که برای تمیز کردن پروتز به شما گفته شده است، عمل کنید تا مجبور نباشید مرتبا به کارشناسان مراجعه کنید و از اذیت شدن، توسط چشم مصنوعی تان شکایت داشته باشید.
 • قرار دادن چشم مصنوعی در جای خود نیز از دیگر موضوعاتی است که نباید نسبت به آن بی توجه بود. در این مورد نیز باز هم باید با کارشناسان حوزه ساخت چشم مصنوعی صحبت کنید و نحوه قرار دادن درست و صحیح چشم مصنوعی را از آنها یاد بگیرید.
 • برخی کسانی که چشم مصنوعی نصب می کنند به خشکی چشم مبتلا می شوند و این خشکی را از عوارض پروتز چشم می پندارند. شما برای برطرف کردن این مشکل می توانید با پزشکان و کسانی که پروتز را برای شما ساخته اند صحبت کنید و از یک روان ساز برای از بین این خشکی استفاده کنید. این روان سازها می توانند باعث کاهش خشکی چشم شوند.
از عوارض پروتز چشم چه میدانید؟

بهترین مرکز ساخت پروتز چشم در کشور کجاست؟ آیا مراجعه به این مراکز می تواند از شدت عوارض پروتز چشم کم کند؟

ما در این مقاله، در خصوص برخی عوارض پروتز چشم، نکاتی را با شما در میان گذاشتیم و الان خیلی خوب می دانید که برخی عوارض و مشکلات ناشی از نصب این پروتز چیست. برخی عوارض ایجاد شده توسط چشم مصنوعی، به مرکز ساخت پروتز چشم ربطی ندارد و ممکن است شرایط خود بیمار اجازه ندهد که فرد این نوع پروتز را بدون هیچ مشکلی نصب کند؛ اما، برای جلوگیری از بروز دیگر عوارض، بهتر است کلینیک هایی انتخاب شوند که در این حوزه، حرفه ای تر بوده و ساخت پروتز مخصوص چشم را با مهارت و تخصص بیشتری انجام می دهند.

در مراکز ساخت چشم های مصنوعی در کشور، از بهترین متریال ها برای ساخت پروتز استفاده می شود. معمولا، این مواد اولیه، با بدن واکنش نداده و باعث ایجاد عوارض و برخی حساسیت ها در فرد نخواهند شد. پروتز ساخته شده، وزن کمی داشته و فرد بعد از نصب آن احساس ناراحتی در چشم خود نخواهد داشت. دیگر علتی که توصیه می کنیم برای ساخت چشم مصنوعی به کلینیک های حرفه ای مراجعه کنید، رعایت اصول و استانداردهای ساخت پروتز است. پروتزهای استاندارد، کمترین مشکل را برای افراد به وجود می آورند.

برای ساخت پروتز چشم  مصنوعی به کجا مراجعه کنیم؟

کسانی که نمی خواهند با عوارض پروتز چشم درگیر شوند، بهتر است برای ساخت آن به کلینیک هایی مراجعه کنند که از بهترین متریال ها و حضور زبده ترین پزشکان بهره می برند.

این متن به همت و تلاش کارشناسان کلینیک فنی ارتوپدی پایار تهیه شده است و ما سعی کردیم برخی عوارضی که ممکن است نصب پروتز با خود به همراه داشته باشد، به شما معرفی کنیم. پایار در حوزه ساخت انواع پروتز و ارتز فعالیت کرده و در ارائه خدماتی عالی و منحصر به فرد از هیچ تلاشی فروگذار نمی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *