علائم چشم دیابتی چیست؟⭐ سریع تر پیشگیری کنید!

علائم چشم دیابتی

علائم چشم دیابتی، یکی از موضوعات مهمی است که در این مقاله از سری مقاله های کلینیک ارتوپدی فنی پایار قصد داریم در مورد آن صحبت کنیم. اگر در این رابطه اطلاعات زیادی ندارید با ما همراه باشید.

با بیماری ها و علائم چشم دیابتی آشنا شوید!؟

از اینکه می خواهیم در مورد بیماری های چشم افراد دیابتی نکاتی را بیان کنیم، نباید نگران و مضطرب شوید. تنها هدف ما این است که شما تلاش بیشتری برای کنترل قند خون خود به کار ببرید. بیماری های چشمی که افراد دیابتی بیش از سایرین با آنها درگیر هستند به این شرح است:

1- رتینوپاتی دیابتی؛

یکی از بیماری های شایع چشم در کسانی که دیابت دارند، رتینوپلاستی دیابتی است. در این بیماری، رگ های خونی شبکیه چشم دچار آسیب می شوند و علائم خونریزی چشم دیابتی بروز پیدا می کند. در ابتدایی که این مشکل برای فرد به وجود می آید، علامت خاصی مشاهده نمی شود اما به مرور زمان و در صورتی که بیماری، درمان نشده باقی بماند علائمی چون تار شدن دید و پیدا شدن لکه در چشم ظاهر می شود. حتی در برخی مواقع ممکن است فرد به صورت کامل بینایی خود را از دست بدهد. متاسفانه تنها کاری که در این شرایط می توان انجام داد اقدام برای ساخت چشم مصنوعی است. اگر یکی از عزیزانتان درگیر این اتفاق تلخ شده است، مطالعه صفحه قیمت ساخت پروتز چشم به دردتان می خورد.

2- آب مروارید؛

کسانی که دیابت دارند، 2 تا 4 برابر بیشتر از کسانی که سالم هستند به آب مروارید دچار می شوند. متاسفانه کسانی که دیابت دارند و در سن زیر 40 سال قرار گرفته اند بیش از بقیه با این مساله درگیر می شوند. از جمله علائم چشم دیابتی کسانی که آب مروارید می گیرند این است که آنها معمولا همه چیزهای اطراف خود را تار می بینند. خبر بدی که در مورد این عارضه داریم این است که گاهی یک جوان دیابتی در طی چند هفته به آب مروارید مبتلا می شود. درمان به موقع این بیماری، تعویض عدسی چشم و قرار دادن یک عدسی مصنوعی به جای عدسی طبیعی است.

3- آب سیاه؛

آب سیاه که به آن گلوکوم هم گفته می شود از دیگر بیماری ها و علائم چشم دیابتی است. در این بیماری، رگ های خونی جدیدی در شبکیه به وجود می آید که مانع از جریان پیدا کردن مایعات به سمت خارج از چشم می شوند. در اثر این اختلال، فشار داخل چشمی زیاد شده و آب سیاه بروز پیدا می کند. با توجه به شدت بیماری، لیزر، دارو درمانی و جراحی از جمله روش های درمانی آب سیاه به شمار می روند.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از قیمت پروتز چشم با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

بیماری ها و علائم چشم دیابتی

4- ایجاد تغییرات ناگهانی در دوربینی و نزدیک بینی افراد؛

از دیگر علائم چشم دیابتی می توان به ایجاد تغییرات در دوربینی و نزدیک بینی افراد اشاره کرد. کسانی که دیابت آنها در مرحله کنترل نشده قرار دارد و هیچ اقدامی برای مدیریت آن انجام نمی دهند دیر یا زود این علامت را مشاهده خواهند کرد. این عارضه در کسانی که دیابتشان تحت کنترل است رخ نخواهد داد.

5- فلج شدن عضلات چشم؛
در کسانی که دیابت دارند، عصب عضلات نیز درگیر شده و این قسمت صدمه می بیند و در نهایت نیز فلج می شود. از جمله عوارضی که این فلج شدن ممکن است به دنبال داشته باشد می توان به افتادگی پلک، لوچی و دوبینی اشاره کرد. اگر این عارضه نیز برای شما اتفاق افتاده است هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید.

6- اِدم ماکولار؛
اِدم ماکولار نیز یکی از علائم چشم دیابتی بوده و زمانی ظاهر می شود که مایعات در ماکولار شبکیه چشم ها تجمع پیدا کنند. وقتی که این اتفاق می افتد شبکیه چشم فرد ورم می کند و به دنبال آن عوارضی چون ایجاد اختلال در بینایی، تاری دید و محو شدن رنگ ها پدید می آید. در صورتی که این عارضه، درمان نشده و گسترده شود فرد بینایی خود را برای همیشه از دست می دهد.

بهترین روش درمان علائم چشم دیابتی چیست

7-گلوکوم بینایی

در داخل چشم، آب وجود دارد و چشم ما به صورت خودکار به تنظیم آب در این قسمت می پردازد. این کار، با ایجاد تعادل میان آب جریان یافته در داخل چشم و آب خارج شده از آن صورت می گیرد. گاهی اوقات که این تعادل از بین می رود، گلوکوم بینایی بروز پیدا می کند. در این بیماری، عصب چشم دچار آسیب شده است. این آسیب می تواند باعث ایجاد اختلال در بینایی شود. تار دیدن، سرخ شدن چشم ها، درد در چشم ها، سردرد، حالت تهوع، کاهش بینایی و دیدن تصویرها و هاله های نورانی از جمله علائم این بیماری به شمار می رود.

8- تغییر شکل عدسی

تغییر پیدا کردن شکل عدسی نیز از دیگر بیماری های ناشی از دیابت است. وقتی که میزان قند خون به سرعت تغییر می کند، عدسی دچار عارضه و تغییر شکل می شود. البته، این علائم چشم دیابتی، وقتی که قند خون به حالت طبیعی باز می گردد بهبود پیدا می کند. از جمله علائمی که این عارضه به دنبال دارد می توان به تاری دید اشاره کرد. توصیه می شود، قبل از تجویز لنز، حتما قند خون چک شود تا بهترین نوع لنز برای افراد انتخاب و ساخته شود.

علائم چشم دیابتی چیست

چه کسانی می بایست نگران علائم چشم دیابتی و تاثیر قند بر شبکیه چشم باشند؟

حال که می دانید علائم چشم دیابتی چیست، خوب است در مورد گروه هایی حرف بزنیم که باید بیش از بقیه نگران تاثیر بیماری قند روی بدنشان باشند. یکی از تاثیراتی که بیماری دیابت دارد، تاثیر آن روی شبکه چشم است. ما در اینجا می خواهیم گروه هایی را معرفی کنیم که باید بیش از بقیه نگران تاثیر قند بر شبکیه چشم خود باشند. این گروه ها به این شرح هستند:

 • کسانی که مبتلا به دیابت های نوع 1 و 2 هستند.
 • افرادی که به مدت طولانی است در معرض خطر ابتلا به بیماری دیابت هستند.
 • کسانی که میزان گلوکز خون آنها همیشه و به صورت مداوم بالاست.
 • کسانی که به بیماری هایی مانند فشار خون بالا مبتلا شده اند.
 • افرادی که کلسترول خون آنها بالا گزارش شده است.
 • مادرانی که باردار هستند.

افرادی که در یکی از گروه های بالا قرار دارند، نباید نسبت به کنترل قند خون خود بی توجه باشند. این افراد می بایست به صورت مرتب، قند خون خود را اندازه گیری کرده و با داشتن رژیم غذایی مناسب، کنترل کردن میزان فشار خون و میزان کلسترول، ورزش کردن و غیره از افزایش قند خون جلوگیری کنند.

 

چه کسانی می بایست نگران علائم چشم دیابتی و تاثیر قند بر شبکیه چشم باشند؟

برای درمان چشم دیابتی چه کنیم؟

حال که می دانید بیماری ها و علائم چشم دیابتی چیست خوب است در مورد روش های درمانی نیز چند نکته را بیان کنیم.

1-دارو

یکی از بهترین کارهایی که می توان برای درمان بیماری های چشم در فرد دیابتی انجام داد مصرف دارو است. برخی از داروها از رشد عروق خونی غیر طبیعی در شبکیه جلوگیری به عمل می آورند. این داروها، باعث کاهش ریسک ناشی از آسیب به پرده چشم شده و احتمال نابینایی فرد را کاهش می دهند. حتی در برخی مواقع، این داروها باعث بهبود وضعیت بینایی فرد نیز می شوند.

2- لیزر

از دیگر روش های درمان علائم چشم دیابتی می توان به لیزر اشاره کرد. این روش، نتیجه بخش تر از دارو بوده و احتمال آنکه بینایی فرد با این روش برگردد بیش از زمانی است که فرد فقط دارو مصرف می کنند. در لیزر، التهاب بافت شبکیه کاهش پیدا می کند. در روش لیزر که به روش انعقاد نوری هم معروف است از پرتوهای نوری استفاده می شود که قدرت آنها مشخص است و در واقع نقش عملکردی و درمانی دارند.

3- جراحی

اینکه پزشک برای درمان عوارض چشم فرد دیابتی به سراغ روش جراحی برود به شرایطی بستگی دارد که بیمار در آن قرار گرفته است. اگر بیماری چشمی فرد به گونه ای باشد که بتوان آن را با کمک عمل جراحی درمان کرد، پزشک، قطعا و حتما جراحی را انتخاب می کند. آب مروارید که در بالاتر اشاره کردیم، در بیماران دیابتی شایع تر از سایر گروه ها است. این بیماری، با کمک عمل جراحی و تعویض عدسی چشم با یک عدسی مصنوعی درمان می شود. کسانی که این عمل جراحی را انجام می دهند و دیابت دارند، بعد از مدتی وضعیت بینایی چشم آنها بهبود پیدا خواهد کرد.

چگونه از بروز علائم چشم دیابتی جلوگیری کنیم؟

چگونه از بروز علائم چشم دیابتی جلوگیری کنیم؟

کسانی که دیابت دارند و نمی خواهند علائم چشم دیابتی آنها وخیم تر شود بهتر است برخی اقدامات پیشگیرانه برای درمان آن انجام دهند. از جمله کارهایی که یک دیابتی می تواند انجام دهد این ها هستند:

 • کسانی که دیابت دارند باید به صورت مرتب و روزانه قند خون خود را کنترل کنند.
 • کسانی که دیابت دارند باید همیشه تحت نظر یک پزشک متخصص چشم باشند تا معاینات چشم پزشکی روی چشم آنها انجام شود. به دیابتی ها توصیه می شود که حداقل هر سال، یک بار به نزد پزشک بروند.
 • کسانی که دیابت دارند نباید فعالیت های سنگین انجام دهند و کاری کنند که فشار داخل چشم آنها افزایش پیدا کند. این مورد، خطرات زیادی را به دنبال خواهد داشت. بهتر است افراد از انجام ورزش های سنگین نیز خودداری کنند.
 • یک دیابتی بهتر است تا جایی که می تواند سیگار نکشد.
 • کنترل فشار و کلسترول از جمله کارهایی که است دیابتی ها برای کاهش میزان ریسک مشکلات چشمی خود باید آنها را انجام دهند.
 • خانم هایی که سابقه دیابت داشته و می خواهد باردار شوند باید قبل از دوران بارداری و در حین این دوران، مرتبا قند خون را کنترل کرده و زیر نظر پزشک باشند.

کلام آخر

علائم چشم دیابتی، موضوع صحبت ما در این مقاله بود. در قسمتی از مقاله بیان کردیم که افراد ممکن است در اثر نابینا شدن نیاز به ساخت چشم مصنوعی پیدا کنند. یکی از بهترین کلینیک هایی که می تواند در این رابطه به شما کمک کنند، پایار است. پایار سابقه و تجربه بالایی در حوزه ساخت پروتزهای زیبایی از جمله چشم مصنوعی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *