درمان خانگی خونریزی چشم دیابتی ⭐هر آنچه که باید بدانید

درمان خانگی خونریزی چشم دیابتی

درمان خانگی خونریزی چشم دیابتی، موضوعی است که در این مقاله از سری مقاله های کلینیک ارتوپدی فنی پایار قصد داریم در مورد آن صحبت کنیم. اگر در این رابطه اطلاعات زیادی ندارید با ما همراه باشید.

با علائم خونریزی چشم دیابتی آشنا شوید؟

قبل از آنکه در مورد روش های درمان خونریزی چشم در خانه نکاتی را بیان کنیم، لازم می دانیم ابتدا به ساکن در مورد علائمی که این عارضه با خود به همراه دارد، نکاتی را بیان کنیم.

برای آنکه بتوانیم با علائم خونریزی چشم دیابتی آشنا شویم می بایست ابتدا در مورد خونریزی چشم دیابتی صحبت کنیم. دیابت، یکی از بیماری هایی است که بسیاری از اندام های بدن را تحت تاثیر خود قرار می دهد. از جمله این اعضا که از این بیماری نیز در امان نخواهد بود، چشم ها هستند.

یکی از درگیری هایی جدی که نباید از کنار آن به راحتی عبور کرد، درگیر شدن شبکه عروق خونی چشم در اثر بیماری دیابت است. این بیماری که به رتینوپراتی دیابتی معروف است، در ابتدا، نشانه و علائم خاصی ندارد، اما هر قدر که زمان می گذرد بیماری پیشرفت کرده و ممکن است مشکلاتی را برای فرد به وجود آورد. در ادامه، با معرفی انواع رتینوپاتی دیابتی در مورد علائم نیز صحبت خواهیم کرد.

رتینوپاتی دیابتی دو نوع دارد:

1-رتینوپاتی زمینه ای که در آن، عروق کوچک چشم دچار آسیب می شوند. در اثر این آسیب، مایع و خون نشت می کند، پرده شبکیه متورم شده و رسوباتی به نام اگزودا ایجاد خواهند شد. در این مرحله، بیمار هیچ علائمی ندارد و نیازی هم نیست که برای درمان خانگی خونریزی چشم دیابتی اقدام خاصی انجام دهد.

2- نوع دوم، رتینوپاتی پرولیفراتیو است که علائم در این نوع ظاهر می شود. در اینجا نیز رگ های خونی غیر طبیعی و جدیدی روی شبکیه ایجاد می شوند. با این اتفاق، دیوار شبکیه ضعیف و شکننده می شود. به دنبال خونریزی چشم، کدر شدن زجاجیه و ایجاد یک مانع برای عبور نور باعث تار شدن دید بیمار خواهند شد. اگر بیماری شدت پیدا کرده و پزشک مجبور شود چشم را تخلیه کند، بهترین کاری که بعد از آن می توان انجام داد اقدام برای ساخت و پرداخت قیمت ساخت پروتز چشم است. کلینیک هایی چون پایار می توانند در این مرحله کمک کننده باشند.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از قیمت پروتز چشم با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

بهترین روش های درمان خانگی خونریزی چشم دیابتی چیست؟

علت خونریزی سفیدی چشم چیست؟

درست است که افراد دیابتی باید در مورد درمان خانگی خونریزی چشم دیابتی اطلاعاتی داشته باشند، اما علت خونریزی چشم ها تنها به ایجاد این بیماری محدود نشده و بهتر است در مورد سایر علت خونریزی سفیدی چشم نیز اطلاعاتی داشته باشید. عللی که باعث می شوند چشم خونریزی کند به این شرح است:

 • ورود گردوغبار به چشم ها
 • التهاب در چشم ها به دلیل گریه کردن
 • بیماری دیابت که باعث ورم شبکیه شده و به رگ های خونی آسیب وارد می آید
 • بلند کردن اشیاء سنگین و وارد آمدن فشار به رگ های خونی چشم
 • بالا رفتن فشار چشم ها به دلیل انجام ورزش هایی مانند یوگا و یا پرواز در ارتفاعات
 • وارد آوردن فشار بر رگ ها برای بهتر دیدن
 • خونریزی در عنبیه و شبکه چشم
 • جدا شدن پرده شبکبه و یا سوراخ شدن آن
 • مسمومیت های غذایی، گرفتگی شکمی و استفراغ که باعث می شود رگ های چشم خونریزی کند

دیابتی ها به دلیل بیماری که دارند بیش از بقیه باید در مورد درمان خانگی خونریزی چشم دیابتی اطلاعات داشته باشند. دیابت هیچ راه درمانی ندارد اما بقیه مشکلاتی که در بالا نام بردیم قابل درمان هستند و می توان با درمان آنها خونریزی چشم ها را نیز درمان کرد.

علت خونریزی سفیدی چشم و درمان خانگی خونریزی چشم دیابتی

بهترین روش های درمان خانگی خونریزی چشم دیابتی چیست؟

حال که متوجه شده اید در کدام مرحله از رتینوپاتی دیابتی علائم بروز کرده و چشم دچار خونریزی می شود بهتر است در مورد روش های درمان خانگی خونریزی چشم دیابتی نیز چند نکته را بیان کنیم. برخی از روش های زیر می توانند در درمان خونریزی چشم در خانه مفید واقع شوند:

1- درمان خونریزی با کمک کمپرس سرد؛

یکی از روش های درمانی خونریزی چشم، استفاده از کمپرس سرد است. کسانی که چشم آنها خونریزی کرده و چشم شان ملتهب و قرمز شده است می توانند کمپرس سرد را به مدت 15 دقیقه روی چشم خود قرار دهند. بهتر است اگر می خواهید از این روش استفاده کنید، کیسه محتوی یخ ها را اصلا روی چشم خود فشار ندهید. وارد آوردن فشار باعث افزایش میزان خونریزی چشم فرد می شود.

2- درمان خونریزی با کمک خیار؛

از دیگر روش های درمان خونریزی چشم بیماران در منزل می توان به درمان با خیار اشاره کرد. اگر چشم تان دچار خونریزی شده است، می توانید یک خیار را به صورت حلقه ای برش دهید و سپس حلقه ها را روی چشم قرار دهید. بهتر است اجازه دهید که حلقه های خیار به مدت 15 دقیقه روی چشم ها باقی بماند. این روش، یکی از موثرترین و بهترین روش ها برای درمان خونریزی چشم ها در اثر دیابت به شمار می رود.

3- استفاده از ترکیبات تسکین دهنده گیاهی؛

روش های درمان خانگی خونریزی چشم دیابتی متنوع هستند که در این بین می توان از موادی که خاصیت تسکین دهندگی دارند نیز یاد کنیم. برای مثال، گلاب یکی از مایعاتی است که خاصیت ضد باکتریایی آن به اثبات رسیده است. افراد می توانند چند قطره از این مایع را در چشم های خود بچکانند. البته، آب گل یاسمن نیز از دیگر تسکین دهنده های قوی به شمار رفته و برای درمان خونریزی چشم مفید و موثر است. در ضمن، آغشته کردن یک پنبه به شیر و قرار دادن آن روی پلک نیز می تواند موثر و مفید باشد.

4- درمان خونریزی چشم با چای سبز؛

استفاده از دم کرده چای سبز نیز می توان برای درمان خونریزی چشم ها خوب باشد. علاوه بر این، استفاده از کیسه ی سرد شده چای سبز نیز اثر خوبی روی سلامت و درمان چشم ها خواهد داشت.

به غیر از روش های درمان خانگی برای این مساله و مشکل، روش های غیر خانگی و پزشکی نیز وجود دارد که یکی از آنها لیزر است. برای این مورد باید به نزد پزشکان و متخصصان بروید. با کمک لیزر، خونریزی رگ های خونی و عروق چشمی درمان می شود و مشکل به درستی حل خواهد شود. یک قطره نیز برای این مشکل پیشنهاد می کنند که در ادامه آن را معرفی خواهیم کرد.

درمان خانگی خونریزی چشم دیابتی و همچنین با علائم خونریزی چشم دیابتی آشنا شوید؟

اگر درمان خانگی خونریزی چشم دیابتی جواب نداد، چه راه های دیگری برای درمان وجود دارد؟

روش های درمان خانگی خونریزی چشم دیابتی را معرفی کردیم و سوالی که اینجا ممکن است برای برخی ها ایجاد شود این است که اگر این روش های درمانی جواب ندادند چه راه های دیگری برای درمان خونریزی چشم در افراد مبتلا به دیابت وجود دارد.

یکی از جدیدترین روش های درمان، تزریق برخی داروها به داخل چشم است. داروهایی مانند آواستین، به داخل چشم تزریق می شود و از این طریق به کاهش خونریزی چشم قابل کمک توجهی می شود. این دارو اجازه نمی دهد که عروق خونی جدید در شبکیه چشم افراد دیابتی ایجاد شود.

از دیگر روش های درمان می توان به استفاده از لیزر اشاره کرد. در مواقعی که پارگی رگ های شبکیه خیلی زیاد است، ابتدا بیمار را تحت عمل جراحی قرار می دهند و سپس، از لیزر استفاده می کنند. خبر خوبی که برای استفاده از لیزر وجود دارد این است که بعد از لیزر درمانی، احتمال آنکه فرد، در معرض خطر کاهش بینایی قرار گیرد کاهش پیدا می کند. یادآوری می کنیم که لیزر میزان بینایی را افزایش نمی دهد اما در حفظ آن تاثیر بسزایی از خود نشان می دهد.

 

اگر درمان خانگی خونریزی چشم دیابتی جواب نداد، چه راه های دیگری برای درمان وجود دارد؟

با مشاهده چه علائمی برای درمان خانگی خونریزی چشم دیابتی اقدام کنیم؟

هر زمانی که یکی از علائم زیر را مشاهده کردید بهتر است هر چه سریع برای درمان خونریزی چشم اقدام کرده و در کنار روش هایی که پزشکان برای درمان پیشنهاد می کنند، از روش های درمان خانگی خونریزی چشم دیابتی نیز بهره ببرید. این علائم به این شرح هستند:

 • درد و تحلیل رفتن چشم یکی از علائمی است که نباید به سادگی و راحتی از کنار آن عبور کرد. زمانی که درد به صورت سوزش و یا خارش خود را نشان می دهد باید به پزشکان مراجعه کرد.
 • آبریزش نیز از دیگر علائم هشدار دهنده به شمار می رود. درست است که چشم های ما به صورت طبیعی، آبریزش دارند اما وقتی که مقدار آبریزش از چشم افزایش پیدا می کند باید در مورد آن و علتی که باعث این افزایش شده، نگران شد.
 • گاهی اوقات، خونریزی از چشم ها با کاهش دید همراه می شود. این اتفاق نیز ممکن است به دلیل تاثیر خونریزی روی برخی اجزای چشم، همچون قرنیه اتفاق افتاده باشد.
 • سردرد، تهوع، جرقه زدن چشم، دوبینی، تغییر پیدا کردن رنگ چشم، استفراغ، کبود شدن و ملتهب شدن اطراف چشم نیز از دیگر علائمی است که در مورد خونریزی چشم در اثر دیابت باید مورد توجه قرار داده شود.

 

بهترین درمان خانگی خونریزی چشم دیابتی چیست؟

بهترین قطره برای خونریزی چشم دیابتی؟

بعد از معرفی روش های درمان خانگی خونریزی چشم دیابتی، خوب است در مورد قطره ای که پزشکان برای درمان این مشکل معرفی می کنند نیز توضیحاتی ارائه دهیم. نام این قطره، فنیل افرین است. مواقعی که خونریزی چشم زیاد نبوده و خفیف است، پزشکان این دارو را تجویر می کنند.

البته به غیر از این دارو، با توجه به شرایطی که بیماران در آن قرار دارند ممکن است داروهای دیگری تجویز شود. مثلا، کسانی که به علت فشار خون بالا دچار خونریزی چشم شده اند می بایست داروهایی برای کاهش فشار خون مصرف کنند.

به یاد داشته باشید بهترین کسی که می تواند برای خونریزی چشم در اثر بیماری دیابت، دارویی را تجویز کند پزشکان و متخصصان هستند. هیچ گاه، هیچ یک از روش های یاد شده را بدون آنکه متخصصان را در جریان قرار دهید، مصرف نکنید.

کلام آخر

درمان خانگی خونریزی چشم دیابتی موضوع صحبت ما در این مقاله بود. امیدواریم نکاتی که در خصوص این عارضه و مشکل بیان کردیم توانسته باشد به اطلاعات شما در خصوص این مشکل بیفزاید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *