علت ورم پا (مچ پا) بعد از عمل جراحی پروتز زانو (مفصل زانو) چیست؟

تمرین مناسب برای درمان علت ورم پا بعد از عمل جراحی پروتز زانو

علت ورم پا بعد از عمل جراحی پروتز زانو، موضوعی است که می خواهیم در این مقاله در مورد آن صحبت کنیم. اگر اطلاعاتی در مورد این عارضه داشته باشید، در صورتی که بعد از عمل جراحی، این علامت را دیدید، نگرانی به خود راه نمی دهید.

توصیه می کنیم، بعد از خواندن مقاله ی حاضر، مقاله پروتز بینی بدون جراحی را نیز بخوانید؛ ممکن است در آینده به دردتان بخورد.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از قیمت پروتز زیر زانو با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

علت ورم پا بعد از عمل جراحی پروتز زانو

علت ورم مچ پا بعد از عمل جراحی مفصل زانو چیست؟

کسانی که عمل جراحی پروتز زانو انجام می دهند، معمولا نتایج موفقیت آمیزی به دست می آورند و درصد کمی از بیماران به عوارض آن دچار می شوند. خوب است بدانید، قیمت انجام این عمل، از قیمت پروتز زیر زانو بیشتر است. یکی از شایع ترین عوارضی که ممکن است در افرادِ قرار گرفته تحت عمل جراحی تعویض زانو مشاهده شود، ورم کردن زانو است. در برخی افراد، این ورم با کبودی نیز همراه بوده و ممکن است بیمار را دچار استرس و اضطراب کند.

برای آنکه نگرانی تان نسبت به علت ورم مچ پا بعد از عمل جراحی، کاهش پیدا کند، باید بگوییم، ورم زانو بعد از انجام عمل جراحی، یک واکنش طبیعی بدن به از بین رفتن تعادل شیمیایی در سلول ها و بافت ها است. وقتی این تعادل به هم می ریزد، اولین نشانه ای که بروز پیدا می کند، ایجاد عفونت و تورم در پا است. علاوه بر این، مصرف کردن برخی داروها و یا برخی آسیب های مکانیکی نیز ممکن است باعث شود که این تورم در زانو ایجاد شود. ساخت پروتز زیر زانو و نصب آن نیز ممکن است با این علامت همراه باشد.

علت ورم پا بعد از عمل جراحی پروتز زانو، از جمع شدن مایع در مفصل نشات می گیرد. گاهی اوقات، بدون آنکه بیمار کار خاصی انجام دهد، این ورم به صورت کامل از بین رفته و بیمار، به مراجعه به پزشک نیازی ندارد. اگر، ورم پا (مچ پا) تا چند هفته بعد از انجام عمل جراحی از بین نرفت، حتما به پزشک مراجعه کنید.

روش های درمان علت ورم پا بعد از عمل جراحی پروتز زانو چیست؟

علت ورم مچ پا بعد از عمل پروتز زانو، به هر دلیلی که باشد، می تواند مانع از راه رفتن فرد شود. این ورم، دامنه حرکتی فرد را کاهش داده و به او اجازه نمی دهد که راه برود و به برخی امورات شخصی خویش رسیدگی کند. نکته ای که بیماران باید به آن توجه داشته باشند، این است که کسانی که این عمل جراحی روی آنها انجام می شود، باید دوران نقاهت و بهبودی را، هر قدر هم طولانی باشد، پشت سر گذارند.

مهم ترین علت ورم پا بعد از عمل جراحی پروتز زانو

همان طوری که در بالاتر نیز اشاره کردیم، اگر زانوی شما بعد از عمل جراحی ورم کرد، بهتر است مدتی صبر کنید؛ چنانچه در این مدت، ورم زانو از بین نرفت، به پزشک مراجعه کنید. پزشکان یکی از راه های زیر را برای درمان این عارضه پیشنهاد می کنند:

  • یکی از کارهایی که می توانید برای درمان ورم زانو انجام دهید، انجام تمریناتی است که پزشک به شما توصیه کرده است؛ این تمرینات را باید مطابق با دستور او انجام دهید. سهل انگاری در رعایت این نکته ممکن است درمان شما را به تعویق بیندازد.
  • در صورتی که در ناحیه زانو، ورمی مشاهده کردید، یک کمپرس یخ روی زانوی خود قرار دهید. اگر این کار، درد را تسکین نداد، می توانید طبق نظر پزشک، روی مفصل زانویی که تعویض شده است، کمپرس آب گرم قرار دهید.
  • از دیگر کارهایی که برای درمان ورم باید انجام دهید، تغییر دادن سبک زندگی است. برای مثال اگر سیگار می کشید، سعی کنید سیگار را ترک کنید؛ نوشیدن مشروبات الکلی را فراموش کنید؛ وزنتان را کاهش دهید و کاری کنید که فشار کمتری روی زانوها وارد آید و حتما، ورزش کردن، و انجام حرکات سبک را به برنامه زندگی تان اضافه کنید.

آیا راه رفتن بعد از عمل تعویض مفصل، می تواند علت ورم پا بعد از عمل جراحی پروتز زانو باشد؟

برخی افرادی که تحت عمل جراحی زانو قرار گرفته اند، فکر می کنند که یک علت ورم مچ پا بعد از عمل پروتز زانو، راه رفتن است. این افراد دائما در حال استراحت بوده و فعالیت خاصی از خود نشان نمی دهند.

درست است که بیماران باید تا جایی که می توانند در خانه استراحت کنند، اما این روش، تا زمان بهبودی نباید ادامه پیدا کند. اگر عمل جراحی پروتز زانو انجام داده اید، سعی کنید با کمک ابزارهایی، چون واکر و عصا، راه رفتن را شروع کنید. نکته ای که در زمان راه رفتن باید به آن دقت داشت، عدم ایجاد فشار مازاد روی زانویی است که مفصل آن عوض شده است.

آیا علت ورم پا بعد از عمل جراحی پروتز زانو، و علت ورم پا بعد از عمل تعویض مفصل لگن، یکی است؟

آیا علت ورم پا بعد از عمل جراحی پروتز زانو، و علت ورم پا بعد از عمل تعویض مفصل لگن، یکی است؟

کسی که تحت عمل جراحی تعویض مفصل لگن قرار گرفته است، ممکن است در طی روزهای بعد از عمل، ورمی را در پای خود مشاهده کند. یک علت ورم پا بعد از عمل تعویض مفصل لگن، می تواند وجود لخته در رگ های ساق پا باشد. ایجاد لخته می تواند خطرناک باشد و فرد را با مشکلات زیادی مواجه کند. در صورتی که این علامت را مشاهده کردید، به آن بی توجه نباشید و خیلی سریع به پزشک مراجعه کنید.

با توجه به نکاتی که در مورد علت ورم پا بعد از عمل جراحی پروتز زانو اشاره کردیم، می توان به خوبی متوجه شد که بین ورم تعویض مفصل زانو، با ورم پا بعد از جراحی مفصل لگن، تشابهی وجود ندارد و در بروز تورم، علل متفاوتی نقش دارند.

بهرحال، در زمان مشاهده تورم، اصلا نباید به آن بی توجه باشید و باید هر چه سریع تر برای درمان آن یک چاره بیندیشید. به هیچ عنوان اجازه ندهید، این علامت تشدید شود؛ زیرا مشخص نیست که در ادامه چه مشکلاتی ایجاد می شود.

کلام آخر

کارشناسان ما در کلینیک ارتوپدی فنی پایار، این مقاله را که در خصوص علت ورم پا بعد از عمل جراحی پروتز زانو است، تهیه کرده اند. این کلینیک در حوزه ساخت، انواع پروتز، کفش و کفی طبی فعالیت می کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *