آزمایش قند خون چیست؟⭐قیمت و تفسیر آزمایش قند خون

آزمایش قند خون چیست

بیماری دیابت به یکی از بیماری های شایع در کشور، و در دنیا تبدیل شده است. کسانی که بیش از بقیه در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند، باید مرتبا آزمایش دهند و قند خون خود را چک کنند. به این گروه توصیه می کنیم در ادامه با ما همراه باشند تا اطلاعات بیشتری در رابطه با آزمایش قند خون، قیمت آزمایش قند خون و تفسیر آزمایش قند خون به دست آورند.

توصیه می کنیم، مقاله درمان ضعف بدن در افراد دیابتی را نیز مطالعه کنید؛ در افزایش اطلاعاتتان کمک کننده خواهد بود.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از قیمت انواع پروتز با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

نکات مهم در آزمایش قند خون چیست

آزمایش قند خون چیست؟ چرا باید انجام شود؟

آزمایش قند خون یکی از آزمایش هایی است که میزان قند خون یا میزان گلوکز خون را نشان می دهد. معمولا پزشکان برای آنکه متوجه شوند آیا یک فرد به بیماری دیابت مبتلا هست یا خیر، این آزمایش را تجویز می کند. تمامی انسان ها باید از میزان قند خون خود آگاه باشند و این آزمایش به آنها کمک می کند تا در جریان این موضوع قرار گیرند. اگر به عنوان یک انسان، بدانید که میزان قند خونتان چقدر است، می توانید از بروز بیماری دیابت جلوگیری کنید.

بیماری دیابت، از جمله بیماری هایی است که عوارض زیادی دارد و گاهی زندگی افراد مبتلا را از حالت نرمال و طبیعی خود خارج می کند. کسانی که دیابت دارند، باید با توجه به نظر پزشک، دارو مصرف کنند؛ رژیم غذایی درستی را در زندگی خود رعایت کنند؛ می بایست مرتبا قند خون خود را چک کنند و نگران علائمی باشند که در بدن خود مشاهده می کنند. بی توجهی به این بیماری، شرایط را برای قطع پا از زیر زانو و ساخت پروتز زیر زانو آماده می کند.

کسانی که دیابت دارند، اگر برای حفظ میزان قند خون هیچ کاری انجام ندهند و تغییرات میزان قند خون در بدنشان نوسانات زیادی داشته باشد، در معرض قطع عضو، اقدام برای پرداخت قیمت پروتز زیر زانو، آسیب های مغزی و در بدترین حالت، مرگ خواهند بود. حال که فهمیدید آزمایش قند خون چیست، خوب است برای پیشگیری از این عوارض، آزمایش قند خون را مرتبا انجام دهید.

انواع آزمایش قند خون چیست؟ شرایط انجام آنها چیست؟

برای تعیین میزان قند خون، انواع و اقسام آزمایش قند خون، توسط پزشکان توصیه می شود. وقتی به یک پزشک مراجعه می کنید، با توجه به مواردی که خود صلاح می داند، یکی از انواع آزمایش قند خون که در زیر گفته ایم، در نسخه شما می نویسد:

1- آزمایش قند خون FBS

یکی از انواع آزمایش قند خون، آزمایش قند خون FBS است. این آزمایش، میزان گلوکز خون را تعیین می کند. برای انجام این آزمایش باید به مدت 8 تا 12 ساعت ناشتا باشید و هیچ ماده غذایی میل نکنید. البته دقت داشته باشید، خوردن آب در طی مدت ناشتایی، مانعی ندارد و هیچ تاثیری روی قند خون شما نخواهد داشت.

2- آزمایش قند خون دو ساعته یا 2hpp

آزمایش قند خون دو ساعته یا 2hpp از دیگر پاسخ هایی است که می توانیم در جواب سوال انواع آزمایش قند خون چیست، ارائه کنیم. این آزمایش، میزان قند خون را در زمان ناشتا و دو ساعت بعد از صرف صبحانه نشان می دهد. با این آزمایش می توان متوجه شد که آیا قند خون فرد در محدود نرمال و طبیعی خود قرار دارد یا خیر. دو ساعت بعد از آنکه فرد صبحانه اش را میل کرد، می تواند این آزمایش را انجام دهد.

3- آزمایش چالش گلوکز

از دیگر انواع آزمایش خون می توان به آزمایش چالش گلوکز یا GCT اشاره کرد. این آزمایش در چند مرحله انجام می شود و به آزمایش قند خون بارداری معروف است. در اولین مرحله از انجام آزمایش، فرد باید به مدت 8 تا 12 ساعت ناشتا باشد و بعد از آن، یک محلول گلوکز به او داده می شود. بعد از مصرف این محلول، فرد در بازه های زمانی یک ساعته، دو ساعته و سه ساعته باید آزمایش بدهد.

4- آزمایش قند خون هموگلوبین گلیکوزیله

از دیگر پاسخ هایی که می توان در جواب سوال انواع آزمایش قند خون چیست، ارائه کرد، هموگلوبین گلیکوزیله یا HbA1C است. برای انجام این آزمایش نیازی نیست، ناشتا باشید. برای تفسیر آزمایش قند خون HbA1C حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

5- آزمایش قند خون تصادفی

آزمایش قند خون تصادفی یکی از انواع آزمایشات خون به شمار می رود و برای انجام آن نیازی نیست که فرد ناشتا باشد. در هر زمانی می توان برای انجام این آزمایش اقدام کرد.

فواید انجام آزمایش قند خون چیست

6- آزمایش قند خون بارداری

برخی از خانم ها در دوران بارداری به دیابت مبتلا می شوند و گروهی از آنها حتی ممکن است سابقه بیماری دیابت و یا افزایش قند خون نیز نداشته باشند. به صورت معمول، وقتی که خانم باردار وضع حمل کرد دیابت او نیز از بین می رود، اما چنانچه این بیماری در دوران بارداری تشخیص داده نشود، ممکن است برای مادر و جنین او مشکلاتی را ایجاد کند. به همین جهت، خوب است که زنان باردار نیز بدانند آزمایش قند خون چیست و برای انجام آن چه باید کنند.

زنانی که باردار هستند برای آنکه توجه شوند دیابت دارند یا خیر می بایست در دو مرحله تحت آزمایش قند خون قرار گیرند. در صورتی که هر دو مرحله انجام این آزمایش، مثبت بود آن وقت است که به پزشکان ثابت می شود فرد، به دیابت بارداری مبتلا شده است. مرحله اول این آزمایش به صورت ناشتا انجام می شود و میزان قند خون نیز می بایست زیر 100 باشد. بعد از آن، یک محلول گلوکز به فرد داده می شود و دو ساعت بعد مرحله دوم آزمایش انجام می شود. در تست مرحله دوم، میزان قند خون باید زیر 140 باشد. امیدواریم با توضیحاتی که بیان کردیم به صورت کامل متوجه شده باشید که آزمایش قند خون چیست و چرا می بایست انجام شود.

آزمایش قند خون چیست؟ تفسیر آن را چه کسی می بایست انجام دهد؟

علامت اختصاری دیابت در آزمایش خون یا همان آزمایش قند خون چیست؟

در مورد آزمایش قند خون چیست، انواع آن و نکات مهم قبل از انجام این آزمایش نکاتی را بیان کردیم. مساله ای که شاید دانستن آن برای برخی ها جالب باشد، علامت اختصاری دیابت در آزمایش خون است. شما با دانستن این علامت اختصاری می توانید هر زمان که برگه آزمایش خود را دریافت کردید، آن را بخوانید و در جریان میزان قند خون قرار گیرید.

علائم قند خون در نتیجه آزمایش به شرح زیر است:

1- FBS

به FBS قند خون ناشتا می گویند. برای آنکه مقدار قند خون ناشتا به طور دقیق در آزمایش مشخص باشد، بهتر است فرد از 8 تا 12 ساعت قبل از انجام آزمایش، چیزی میل نکند. بهتر است قند خون ناشتا بیش از 105 و 110 نباشد.

2-HbA1C

HbA1C و نتیجه آن نیز بسیار مهم است. در حالت عادی، این فاکتور باید 5.7 درصد باشد. کسانی که این فاکتور در آنها بین 5.7 ت 6.4 است، باید نگران باشد؛ زیرا در مرحله پیش دیابت قرار دارند. کسانی که در چنین شرایطی قرار دارند، اگر هیچ اقدامی برای کنترل قند خون انجام ندهند، مجبور می شوند که در آینده برای ساخت پروتز پا بالای زانو یا زیر زانو اقدام کنند.

آزمایش قند خون چیست و قند خون خطرناک چند است؟

قند خون خطرناک چند است؟

حال که می دانید آزمایش قند خون چیست خوب است به یکی از سوالات بسیار مهم در خصوص قند خون پاسخ دهیم. این سوال بسیار مهم و نگران کننده، قند خون خطرناک چند است، می باشد.

کسانی که دیابت ندارند باید قند خون نرمال آنها در محدود 72 تا 99میلی گرم در دسی لیتر قرار داشته باشد. اگر فردی که آزمایش قند خون داده است، میزان قند خون او بالای 100 باشد باید نسبت به کنترل قند خون توجه و دقت بیشتری بیشتری به خرج دهد.

کسانی که دیابت دارند، قند خون ناشتای آنها باید 80 تا 130 باشد. اگر بعد از صرف غذا، میزان قند خون نرمال بیش از 180 باشد، خطرناک بوده و باید بیمار با توجه به داروهایی که پزشک برای او تجویز کرده است، قند خون را کاهش دهد.

در خانم هایی که باردار هستند، میزان قند خون بعد از صرف غذا اگر بیش از 120 باشد، خطرناک است. بالا بودن قند در این دوران، سلامت مادر و جنین را به خطر می اندازد. بالا رفتن فشار خون، افسردگی های بعد از زایمان و مشکلات تنفسی از جمله عوارض افزایش قند خون به شمار می رود. با دانستن اینکه آزمایش قند خون چیست و چه فاکتورهایی در آن اندازه گیری می شود، بیمار بهتر می تواند بیماری دیابتش را کنترل کرد.

علامت اختصاری دیابت در آزمایش خون یا همان آزمایش قند خون چیست؟

نکات مهم قبل از انجام آزمایش قند خون چیست؟

حال که می دانید آزمایش قند خون چیست و شرایط انجام آن چگونه است، خوب است در مورد نکات مهم آزمایش قند خون نیز اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم. این نکات به شرح زیر است:

  • فردی که می خواهد مطمئن شود میزان قند خون او چقدر است، باید شرایط ناشتا بودن را به درستی رعایت کند. انجام زودهنگام یا دیرهنگام آزمایش باعث بروز خطا در آزمایش و تفسیر آزمایش قند خون می شود.
  • در طی دوره ناشتایی می توانید آب میل کنید.
  • سعی کنید تغییر خاصی در رژیم غذایی خود ایجاد نکنید؛ این کمک می کند تا اگر در معرض ابتلا به این بیماری هستید، خیلی زود متوجه شوید.
  • بهتر است در زمان ناشتایی، از کشیدن سیگار، خوردن چای، قهوه و آبمیوه اجتناب کنید.

قیمت آزمایش قند خون چقدر است؟ آیا این آزمایش برای فرد، گران تمام می شود؟

در خطوط بالایی در مورد سوال انواع آزمایش قند خون چیست، نکاتی را به شما ارائه کردیم. خوب است بدانید، هر یک از انواع  این آزمایش، با قیمت متفاوتی در آزمایشگاه های سطح کشور انجام می شود.

علاوه بر نوع آزمایش، موضوع دیگری که بر قیمت آزمایش قند خون تاثیر می گذارد، خصوصی بودن یا دولتی بودن آزمایشگاه است. در آزمایشگاه های خصوصی و فوق العاده مجهز، هزینه زیادی از بابت انجام این آزمایش از شما دریافت می شود. اگر نمی خواهید هزینه زیادی برای انجام این آزمایش بپردازید به آزمایشگاه های دولتی مراجعه کنید و تفسیر آزمایش قند خون را به عهده پزشکان قرار دهید.

کلام آخر

این مقاله که در آن به سوال آزمایش قند خون چیست، پاسخ داده شد و در مورد عوامل موثر بر قیمت آزمایش قند خون نیز نکاتی بیان شد، به همت و تلاش کارشناسان ما در کلینیک ارتوپدی فنی پایار تهیه شده است. این کلینیک در حوزه ساخت انواع پروتز و ساخت کفی و کفش طبی فعالیت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *