علت و درمان چرخش مچ پا به داخل در کودکان⭐جدی بگیرید

درمان چرخش مچ پا به داخل در کودکان

درمان چرخش مچ پا به داخل در کودکان، سوال بسیاری از خانواده هایی است که مچ پای فرزندان شاان به داخل چرخیده است. اگر شما نیز در این شرایط هستید، توصیه می کنیم ادامه این مقاله از سری مقاله های ارتوپدی فنی پایار را مطالعه کنید.

علت انحراف مچ پا به سمت داخل در کودکان چیست؟

قبل از آنکه در مورد روش های درمان چرخش مچ پا به سمت داخل در کودکان صحبت کنیم، لازم می دانیم در خصوص پدیدار شدن این چرخش و اینکه چرا برخی کودکان به آن مبتلا می شوند، نکاتی را بیان کنیم. کودکانی که به این عارضه دچار شده اند وقتی که می خواهند پای خود را روی زمین قرار دهند، مچ پاهای شان به سمت داخل می چرخد. اینکه چرا کودکان به این مشکل دچار شده و مجبور می شوند که نصب ارتز مچ پا اقدام کنند دلایلی به شرح زیر دارد:

  • چرخش استخوان درشت نی، زمانی است که کودک در رحم مادر قرار دارد یکی از علت های چرخش پا به داخل است. جنین هایی که فضای کافی در رحم مادر خود ندارند، به علت اینکه استخوان درشت نی در آنها می چرخد، باعث می شود که مچ پای آنها به سمت داخل چرخش کند.
  • چرخیدن قوزک پا روی استخوان پاشنه از دیگر دلایلی است که باعث می شود که کودکان به عارضه چرخش مچ پا به داخل مبتلا شوند.
  • پایدار نبودن استخوان قوزک روی استخوان پاشنه نیز دیگر دلیل چرخش پا به سمت داخل است.

اگر به دنبال دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص چرخش مچ پا به داخل هستید، توصیه می کنیم مقاله چرخش مچ پا به داخل چیست را حتما مطالعه کنید.

اقدام نکردن برای درمان چرخش مچ پا به داخل در کودکان، مشکلاتی را برای آنها به وجود می آورد و بزرگسالی آنها را با چالش های زیادی مواجه می کند. چرخش مچ پا به سمت داخل برای بزرگسالان نیز ممکن است به وجود آید و آنها با انجام برخی اقدامات، از جمله ساخت کفش و کفی طبی و یا بستن ارتزها می توانند روند درمان این عارضه را بهبود ببخشند و اجازه ندهند که عوارض ناشی از این ناهنجاری باعث کاهش کیفیت زندگی شان شود. در ادامه، روش های درمان چرخش مچ پا در کودکان را معرفی خواهیم کرد.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از  قیمت ارتز مچ پا با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

بهترین درمان چرخش مچ پا به داخل در کودکان چیست

برای درمان چرخش مچ پا به داخل در کودکان چه باید کرد؟

والدین کودکانی که مچ پای آنها به داخل چرخیده است، نباید نسبت به درمان چرخش مچ پا به داخل در کودکان خود بی تفاوت باشند؛ چرا که این عارضه، مشکلات جدی برای کودک ایجاد کرده و درمان نکردن آن موجب بدتر شدن این وضعیت در کودکان می شود. اولین و بهترین کاری که برای درمان پیشنهاد می کنیم انجام دهید مراجعه به پزشکان متخصص است. پزشکان، از یکی از روش های زیر برای درمان چرخش پا به داخل استفاده می کنند:

1- نصب ارتز

ارتزها که ممکن است آنها را بریس نیز بخوانند از جمله وسایل و ابزار های کمک درمانی هستند و در مواقعی مثل این مورد که مچ پای کودک به سمت داخل چرخیده است، توسط پزشکان توصیه می شوند. ارتزها به دو صورت آماده و اختصاصی در بازار موجود هستند و یکی از راه هایی که برای تهیه آنها می توانید انتخاب کنید، مراجعه کردن به کلینیک های ارتوپدی فنی معتبر در کشور، همچون پایار است. در این مرکز، هم ارتزهای آماده فرخته می شوند و هم امکان ساخت ارتزهای اختصاصی وجود دارد. در صورتی که پزشکان تشخیص دهند که ارتز اختصاصی روند درمان را سرعت می دهد، لازم است که به جای ارتز آماده ارتز اختصاصی سفارش داده شده و نصب شود.

2- فیزیوتراپی

دیگر روشی که می توانیم برای درمان چرخش مچ پا به داخل در کودکان معرفی کنیم، مراجعه به فیزیوتراپیست ها و متخصصان فیزیوتراپی است. زمانی که میزان انحراف پاشنه یا مچ چا به سمت داخل کم است، تمرین های فیزیوتراپی می تواند موثر و مفید باشد. در طی جلسه های فیزیوتراپی، عضلات مچ پا و ساق پا تقویت شده و درمان، با سرعت بیشتری انجام خواهد شد. فیزیوتراپی در کنار نصب ارتز می تواند بیشترین تاثیر را روی درمان چرخش مچ پا به سمت داخل داشته باشد.

3-  جراحی

کودکانی که مچ پای آنها به سمت داخل چرخیده است، خیلی کم نیاز به عمل جراحی دارند و در اغلب موارد، با استفاده از روش هایی که در بالاتر اشاره کردیم این عارضه در آنها درمان می شود. عمل جراحی، بیشتر برای بزرگسالان انجام می شود؛ چرا که در این گروه، استخوان ها مستحکم شده و به سختی می توان حالت آنها را تغییر داد.

بهترین درمان چرخش مچ پا به داخل در کودکان

بهترین حرکات اصلاحی چرخش مچ پا به داخل چیست؟

یکی از بهترین کارهایی که می توان برای درمان چرخش مچ پا به داخل در کودکان انجام داد، حرکات های اصلاحی هستند. این حرکت های اصلاحی اگر به مرور زمان انجام شوند می توانند تاثیر بسیار خوبی روی درمان از خود نشان دهند. از جمله حرکات اصلاحی چرخش مچ پا به داخل می توان به این ها اشاره داشت:

حرکت شماره 1

یکی از حرکت های اصلاحی برای درمان کردن چرخش مچ پا به داخل در کودکان، عقب عقب راه رفتن است. محیطی که هیچ مانعی برای راه رفتن در آن وجود ندارد و زمین نیز صاف است انتخاب کرده و به کودک خود بگویید تا به صورت عقب عقب روی زمین راه برود.

حرکت شماره 2

از دیگر حرکت های مناسب برای درمان چرخش مچ پا به داخل در کودکان باز و بسته کردن پاها است. یک تشک نرم و یا یک پتوی نرم پهن کرده و کودک را به پشت روی آن بخوابانید و از و خود بخواهید تا پاهایش را کاملا دراز و صاف کند. سپس، به او بگویید تا بدون آنکه زانوهای خود را خم کند پاها را باز و بسته کند. خوب است کودک شما هر روز این حرکت را 20 بار انجام دهد.

 

حرکت های اصلاحی برای درمان چرخش مچ پا به داخل در کودکان

بهترین زمان برای درمان چرخش پاشنه در کودکان چه موقع است؟

در مورد درمان چرخش مچ پا به داخل در کودکان صحبت کردیم و حالا لازم می دانیم در مورد بهترین زمان درمان نیز نکاتی را به شما یادآوری کنیم. مواقعی که چرخش مچ پا به سمت داخل، خیلی شدید است، می بایست برای درمان هر چه سریع تر آن اقدام کرد. شدید بودن وضعیت را می توان از روی علائم و نشانه های زیر تشخیص داد:

  • احساس درد
  • بروز مشکل در زمان راه رفتن
  • کاهش عملکرد روزانه

اگر کف پای کودک شما صاف است و قوس هایی که هر فرد طبیعی در پای خود مشاهده می کند، در او نیست احتمال آنکه در آینده با عارضه چرخش مچ پا به سمت داخل درگیر شود، وجود دارد. والدینی که کف پای کودک شان صاف است، اگر قصد ندارند در آینده ای نزدیک، جهت درمان چرخش پاشنه در کودکان اقدام کنند، بهتر است ابتدا صافی کف پا را درمان کرده و نسبت به درمان آن بی توجه نباشند.

بزرگسالانی که کف پای صاف دارند نیز می توانند با اقدام برای ساخت و پرداخت قیمت کفش و کفی طبی، قدم موثری جهت درمان صافی کف پا خود بردارند.

کلام آخر

بیان روش های موثر برای درمان چرخش مچ پا به داخل در کودکان، بررسی علت چرخش مچ پا به داخل و همین طور بهترین زمان برای درمان از جمله موضوعات مطرح شده در این مقاله بود. همان طور که گفتیم، بهترین روش های درمان چرخش مچ پا نصب کفش های طبی و بستن ارتز است که برای ساخت آنها می توانید به کلینیک هایی همچون پایار مراجعه کنید. ضمنا، این مجموعه در حوزه ساخت اندام های مصنوعی نیز فعالیت می کند و شما برای ساخت پروتز پا بالای زانو نیز می توانید به آنجا مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *