شگفتی های چشم انسان [ 19 شگفتی که باید بدانید ]

شگفتی های چشم انسان

شگفتی های چشم انسان، موضوعی است که شاید دانستن آن برای برخی ها جالب باشد و به ما کمک کند تا بیشتر قدر این نعمت را بدانیم. اگر در رابطه با این موضوع اطلاعات زیادی ندارید در ادامه این مقاله از سری مقاله های کلینیک ارتوپدی فنی پایار با ما همراه باشید.

همه چیز در مورد چشم که خوب است بدانید!

جشم ها، یکی از مهم ترین اجزای بدن ما به شمار می روند و ما به کمک آن می توانیم محیط اطراف خود را تماشا کرده و اطلاعات متفاوتی را به دست آوریم. چشم، اصلی ترین ابزار در حواس پنجگانه ما به شمار رفته و به همین دلیل است که اهمیت بالایی دارد. چشم سالم یک انسان می تواند چیزی در حدود 10 میلیون رنگ را تشخیص دهد و به ما کمک کند تا بتوانیم رنگ های موجود در محیط را ببینیم. گرچه شبیه ترین وسیله به چشم ما انسان ها، دوربین های عکاسی هستند اما هنوز هم دوربینی اختراع نشده است که بتواند این تعداد رنگ را شناسایی کند.

در خصوص همه چیز در مورد چشم خوب است بدانید که این قسمت از بدن ما از بخش های متفاوتی دارد. برخی از این قسمت ها را قسمت های اصلی و برخی دیگر را قسمت های فرعی چشم می خوانند. از جمله قسمت های اصلی چشم می توان به این موارد اشاره داشت:

 • متلحمه
 • قرنیه
 • عنبیه
 • عدسی
 • شبکیه
 • ماکولا
 • لایه میانی یا مشیمیه
 • لایه خارجی یا صلبیه
 • زجاجیه
 • زلالیه
 • عصب بینایی
 • و زاویه چشم

چشم ما قسمت های فرعی نیز دارد که نام آن به شرح زیر است:

 • کاسه چشم یا حدقه
 • پلک ها
 • مژه ها

ما در مقاله ساختار چشم انسان به زبان ساده هر یک از قسمت هایی که در بالا نام بردیم توضیح داده ایم و شما با خواندن آن می توانید اطلاعات بیشتری در مورد ساختار و عملکرد چشم به دست آورید. در ادامه نیز قصد داریم در خصوص شگفتی های چشم انسان نکات بسیار جالب و جذابی را بیان کنیم.

نکته ای که خوب است در مورد چشم به یاد داشته باشید این است که این قسمت و این عضو از بدن، یکی از حساس ترین اعضای بدن است و ما باید در مراقبت از آن، دقت زیادی داشته باشیم. بیماری ها و خطرات متفاوتی چشم ما را تهدید می کنند که در این بین، بیماری هایی هستند که باعث تخلیه چشم می شوند. اگر شما نیز این اتفاق تلخ را تجربه کرده اید، رفتن به صفحه قیمت ساخت پروتز چشم می تواند به شما کمک کند تا اطلاعاتتان را در خصوص این چشم مصنوعی افزایش دهید. اگر نیاز به ساخت چشم مصنوعی داشتید می توانید با کارشناسان کلینیک ارتوپدی فنی پایار تماس گرفته و اطلاعات مورد نیاز را از آنها درخواست کنید.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از قیمت پروتز چشم با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

3 واقعیت جذاب از شگفتی های چشم انسان!؟

3 واقعیت جذاب از شگفتی های چشم انسان!؟

شگفتی های چشم انسان را در چند کلمه و جلمه نمی توان خلاصه کرد، اما ما سعی خواهیم کرد برخی از جذاب ترین و منحصر به فردترین آن را برای شما بازگو کنیم؛ این شگفتی ها به این شرح اند:

1- چشم انسان دائما در حال حرکت است؛

یکی از شگفتی هایی که می توان در مورد چشم ها بیان کرد این است که چشم های ما دائما در حال حرکت هستند. حتی زمانی که ما در حال زل زدن به چیزی هستیم و تصور می کنیم که چشمان ما حرکتی ندارند، آنها در حال چرخش هستند و می توانند یک نمای متفاوت از چشم را به نمای مرکزی تبدیل کنند. حرکت چشم انسان، بعضا از ضربان قلب نیز سریع تر است. چشمان ما حتی در خواب نیز حرکت می کنند و یک لحظه استراحت ندارند.

2- بیماری ها در چشم تظاهر می کنند؛

برخی از بیماری ها را از روی چشم ها می توان به راحتی متوجه شد. مثلا، کسانی که لکه های کم رنگی در چشم خود می بینند به بیماری دیابت مبتلا هستند. کسانی که فشار خون بالایی دارند رگ های شبکیه آنها به شکل چنگال های دندانه دار و نقره ای رنگ در می آید. حتی ثبت حرکت های چشم نیز می تواند به تشخیص بیماری کمک کند. مثلا در بیماران مبتلا به زوال عقل و پارکینسون، سرعت و یا اندازه چشم ها تغییر می کند.

3- چشم های ما، 130 میلیون سلول دارد که حساس به نور هستند؛

از دیگر شگفتی های چشم انسان می توان به تعداد سلول هایی اشاره کرد که حساس به نور هستند. چشم های ما 130 میلیون سلول حساس به نور دارد. حدود 120 میلیون از این سلول ها، میله ای و بقیه آنها مخروطی شکل اند. سلول های میله ای شکل ما می توانند در مواقعی که نور کم است به کمک ما آیند و سلول های مخروطی شکل به ما کمک می کنند تا رنگ های اطرافمان را به درستی تشخیص دهیم.

با چند تا از شگفتی های چشم انسان اشنا شوید

در ادامه بیان شگفتی های چشم انسان، می خواهیم چند واقعیت جذاب دیگر را نیز معرفی کنیم که به این شرح هستند:

 • رنگ چشم های ما تحت تاثیر میزان ملانینی قرار دارد که در عنبیه چشم هایمان وجود دارد. چشم های قهوه ای ملانین بیشتری دارند و چشم های آبی میزان ملانین کمتری دارند.
 • کسانی که چشم های شان آبی است، با هم جد مشترک دارند. اولین فردی که با چشمان آبی به دنیا آمد 6 تا 10 سال قبل به دنیا آمده است. تا قبل از این، همه انسان ها چشم هایشان قهوه ای بود.
 • 20/20 نمره یک چشم طبیعی است.
 • ما به صورت میانگین، 17 بار در دقیقه، 12240 بار در 12 ساعت و 5.2 میلیون بار نیز در طی سال، پلک می زنیم. انسان ها در زمان مطالعه کمتر و در زمان حرف زدن بیشتر پلک می کنند.
 • پلک زدن یکی از سریع ترین کارهایی که ما در طی روز انجام می دهیم که این نوع نیز در نوع خود یکی از شگفتی های چشم انسان به شمار می رود. پلک زدن انسان بین 100تا 150میلی ثانیه طول می کشد. به عبارت دیگر، ما در مدت 1 ثانیه 5 بار پلک می زنیم.
 • در میان ماهیچه های بدن، آنهایی که چشم های ما را کنترل می کنند از جمله فعال ترین ماهیچه ها به شمار می روند.
شگفتی های چشم انسان + 19 شگفتی که باید بدانید

قدرت دید چشم انسان چقدر است؟

موضوع دیگری که آن نیز می تواند از شگفتی های چشم انسان به شمار رود، قدرت دید چشم انسان است. قدرت دید در انسان که می تواند همان کیفیت و شفافیت تصاویر باشد چیزی در حدود 576 مگا پیکسل است. اگر این عدد را با عدد دوربین های پیشرفته ای  که 100 مگا پیکسل است مقایسه کنید، تنها به یک نتیجه خواهید رسید و آن هم این است که هیچ دوربینی، حتی جدیدترین و مدرن ترین آنها نمی تواند تصاویر را با کیفیتی که چشمان ما می بیند، مشاهده کند و این در نوع خود یکی از عجیب ترین و شگفت انگیزترین مواردی است که می توان در مورد چشم بیان کرد.

البته، برخی ها اعتقاد دارند که وضوح تصاویر در چشم انسان را با نمی توان با واژه ای به نام رزولوشن مقایسه و محاسبه کرد. این گروه معتقدند که وقتی ما برای بررسی میزان قدرت بینایی انسان از این واژه استفاده می کنیم، ساختار و عملکرد چشم را به کمتر از آنچه که هست تنزل می دهیم و ممکن است باعث شویم چشم انسان، بسیار ساده تر از آنچه که هست نشان داده شود.

آیا عملکرد چشم انسان را می توان یکی از شگفتی های چشم انسان دانست؟

آیا عملکرد چشم انسان را می توان یکی از شگفتی های چشم انسان دانست؟

بدون شک عملکرد چشم انسان، یکی از شگفتی ها به شمار می رود. چشم ما انسان ها یکی از پیچیده ترین چشم ها در میان جانوران است. چشم های ما، نور و روشنایی را از محیط اطراف خود می گیرد، روی شدت و ضعف آن تاثیر می گذارد و پیام های دریافت شده را به مغز ارسال می کند. گاهی اوقات نیز روی یک جسم متمرکز می کند تا بتواند یک تصویر واضح از آن به مغز بفرستد که این تنها یکی از دلایلی است که می گوییم عملکرد چشم ها در انسان از جمله شگفتی های این قسمت در بدن ماست.

شاید دیدن محیط اطراف، به یک موضوع عادی برای همه ما تبدیل شده باشد، اما باید بدانید که برای این امر به ظاهر عادی و پیش پا افتاده نیز قسمت ها و اجزای زیادی در کنار هم قرار گرفته اند. این کنار هم قرارگیری و اینکه هر یک از این قسمت ها کار خود را به خوبی انجام دهد، باعث می شود که ما بتوانیم محیط اطرافمان را به خوبی ببینیم و تصاویر را با جزئیاتی باورنکردنی و بسیار عالی مشاهده کنیم. جالب اینجاست که اگر یکی از قسمت های چشم ما دچار مشکل شود، بینایی ما اولین چیزی است که تحت تاثیر قرار می گیرد و این نیز از دیگر شگفتی های چشم انسان محسوب می شود.

کلام آخر

شگفتی های چشم انسان، موضوع صحبت ما در این مقاله بود. امیدواریم اطلاعاتی که در این مقاله بیان کردیم در افزایش دانش شما نسبت به شگفتی های پنهان شده در چشم، کمک کننده بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *