همه چیز در مورد چشم [ با ساختار و اجزای چشم آشنا شوید ]

همه چیز در مورد چشم

یکی از مهم ترین اعضای بدن انسان، چشم ها هستند. ما به کمک چشم هایمان می توانیم محیط اطراف را ببینیم و در مورد آن اطلاعات به دست آوریم. اگر می خواهید با ساختار و اجزای چشم بیشتر آشنا شوید در ادامه این مقاله از سری مقاله های کلینیک ارتوپدی فنی پایار، با ما همراه باشید.

همه چیز در مورد چشم؛ هر آنچه که باید در مورد آن بدانید!؟

در کنار این مقاله، توصیه می کنیم مقاله قدرت چشم انسان چند مگاپیکسل است را مطالعه کنید. اطلاعات خوبی در این خصوص ارائه شده است.

چشم از قسمت های متفاوتی تشکیل شده است. برخی از این قسمت ها اصلی و برخی دیگر فرعی هستند که در ادامه در مورد آنها توضیحاتی را بیان خواهیم کرد.

1- عدسی

یکی از قسمت های اصلی در چشم ها، عدسی است. این قسمت مانند لنز دوربین های عکاسی کار کرده و یک ساختار شفاف دوطرفه دارد. این قسمت باعث شکست نور شده و به دلیل تغییر شکلی که در فاصله کانونی ایجاد می کند به ما کمک می کند اجسام را شفاف تر ببینیم. از جمله مهم ترین و معروف ترین بیماری هایی که در این قسمت بروز پیدا می کند می توان به آب مروارید اشاره کرد که در آن، به علت کدر شدن، فرد نمی تواند به راحتی ببیند.

2- قرنیه

از دیگر قسمت های چشم می توانیم به قرنیه اشاره کنیم. این بخش، همان لایه مرکزی و شفاف قرار گفته در وسط و جلوی چشم است و رنگ چشم های ما توسط این قسمت تشخیص داده می شود. از جمله مهم ترین کارهایی که این قسمت انجام می دهد، تمرکز دادن نور روی عدسی و شکست نور است.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از قیمت پروتز چشم با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

همه چیز در مورد چشم که باید بدانید

3- عنبیه

در ادامه صحبت در خصوص همه چیز در مورد چشم، لازم است عنبیه را نیز معرفی کنیم. این قسمت نیز وظیفه دارد میزان ورود نور به چشم ما را تنظیم کند. وقتی که ما در تاریکی و در جایی با نور کم قرار می گیریم، این قسمت باعث گشاد شدن مردمک و وقتی که در نور کم قرار می گیریم این قسمت باعث تنگ شدن مردمک می شود. این استراتژی از چشم های ما به خوبی محافظت می کند.

4-ماکولا

ماکولا، قسمتی از شبکیه به شمار می رود که به نور حساس است و به ما کمک می کند تا با وضوح بیشتری بتوانیم محیط اطراف را ببینیم. داشتن دید مستقیم نسبت به اجسامی که در محیط وجود دارد از جمله مزیت های داشتن ماکولای سالم است.

این قسمت با افزایش سن ممکن است دچار مشکل و آسیب شود. نام بیماری که در این قسمت ایجاد می شود دژنراسیون ماکولا است که اگر نسبت به درمان آن بی توجهی شود ممکن است باعث نابینایی افراد شوند. اگر یکی از عزیزان شما درگیر این اتفاق شده است، با رفتن به صفحه قیمت ساخت پروتز چشم در مورد چشم های مصنوعی که این گروه می توانند نصب کنند اطلاعات کاملی به دست آورید. بعد از مطالعه این صفحه می توانید شماره های تماس کلینیک پایار را نیز برداشته و طی صحبت با کارشناسان این مجموعه هر سوالی که برای تان به وجود آمده است بپرسید.

5- حدقه یا کاسه چشم

برای آنکه بتوانیم همه چیز در مورد چشم را بیان کنیم باید حدقه یا کاسه چشم را نیز معرفی کنیم. عروق خونی، عصب چشم و ماهیچه ها در این قسمت از چشم قرار دارند. این قسمت یکی از مهم ترین بخش ها در راستای محافظت از چشم در مقابل بسیاری آسیب ها و ضربه ها به شمار می رود.

6-مشیمیه

در ادامه معرفی  همه چیز در مورد چشم، لازم است در مورد دیگر جزء از اجزای چشم نکاتی را بیان کنیم. این لایه، مشیمیه نام داشته و بین شبکیه چشم و صلبیه قرار گرفته است. در این قسمت، عروق خونی به چشم می خورند و به همین دلیل، یکی از مهم ترین وظایفی که می توان در خصوص این قسمت بیان کرد، رساندن اکسیژن و تغذیه ی قسمت های خارجی شبکیه است. از دیگر وظایفی که این قسمت بر عهده دارد می توان به کنترل کردن فشار چشم و دمای چشم اشاره کرد.

7-صلبیه چشم

بحثمان پیرامون همه چیز در مورد چشم را با معرفی صلبیه ادامه می دهیم. به صلبیه، اسکلرا یا قسمت سفید چشم نیز گفته می شود. این قسمت، در امتداد قرنیه چشم قرار گرفته و تا عصب بینایی و قسمت هایی پشتی چشم ادامه پیدا می کند. یکی از ویژگی هایی که می توان در خصوص صلبیه بیان کرد، محکم بودن بافت آن است که دور تا دور کره چشم، البته به غیر از قرنیه را در بر گرفته است. حدود چهار پنجم از مساحت کره چشم توسط این قسمت پوشانده شده است. سفیدی چشم انسان توسط این لایه ایجاد شده است که در نواحی مختلف می توان ضخامتی برابر 0.3 تا 1 میلی متر را مشاهده کرد. نگه داری و محافظت از چشم در مقابل برخی ضربه های احتمالی از جمله مهم ترین وظایفی است که می توان در خصوص صلبیه بیان کرد.

همه چیز در مورد چشم را که خوب است بدانید

قدرت دید چشم انسان چند متر است؟

برای آنکه بتوانیم اطلاعاتمان در خصوص همه چیز در مورد چشم را افزایش دهیم شاید نیاز باشد در مورد برخی مشخصات و ویژگی های چشم نیز نکاتی را بیان کنیم. یکی از مسائلی که خوب است به بحث در مورد آن بپردازیم، قدرت دید چشم انسان است. بهتر است صحبت در مورد این مطلب را با پاسخ به سوال قدرت دید انسان چند متر است ادامه دهیم.

شاید خیلی میسر نباشد که به صورت واضح و تنها با بیان یک عدد بگوییم قدرت انسان چندین متر است، ولی به صورت کلی خوب است بدانید که وقتی در کنار ساحل ایستاده و به دور خیره می شوید تا فاصله 4 کیلومتر را می توانید مشاهده کنید. موضوع دیگری که روی قدرت دید انسان تاثیر می گذارد، فاصله او از سطح زمین است. هر قدر ما در ارتفاع بیشتری قرار بگیریم فواصل بیشتری را با چشم خود می توانیم ببینیم. مثلا در ارتفاع 6 متری تا فاصله 9  کیلومتری و در ارتفاع 90 متری تا 37 کیلومتردورتر قابل مشاهده است.

همه چیز در مورد چشم که خوب است بدانید

آیا با شگفتی های چشم انسان آشنا هستید؟

در ادامه صحبت در خصوص همه چیز در مورد چشم، می خواهیم برخی از شگفتی های چشم انسان را نیز به شما معرفی کنیم. این شگفتی ها به این شرح اند:

1- در حال حرکت بودن دائمی چشم ها

یکی از ویژگی هایی که شاید در کمترین عضوی بتوان آن را مشاهده کرد، حرکت کردن دائمی چشم ها است. چشم های ما همیشه در حال حرکت هستند. حتی وقتی خواب هستیم نیز چشم های ما حرکت می کنند. این حرکات یکی از سریع ترین حرکات چشم به شمار می روند که حتی از ضربان قلب نیز سریع تر بود و این در نوع خود یکی از شگفت انگیزترین اتفاقات در مورد چشم به شمار می رود.

2- گریه نکردن اما اشک ریختن

از دیگر شگفتی هایی که قطعا در مورد چشم ها نمی دانستید این است که ما گریه نمی کنیم اما بدون آنکه خودمان متوجه شویم اشک می ریزیم. اشک ها اکسیژن و مواد غذایی را به قسمت رویی چشم می رسانند، عفونت های باکتریایی را از بین می برنند و باعث می شود که چشم ما خشک نشود. ما در روز 1.2 میلی لمتر اشک تولید می کنیم که قسمتی از آن از سوراخ های قرار گرفته در حاشیه پلک های نزدیک بینی،خارج می شوند. 

آیا همه چیز در مورد چشم را میدانید

3-بالا بودن سرعت پلک زدن

یکی از سریع ترین کارهایی که در بدن ما انجام می شود پلک زدن است. حتما شنیده اید که فلان کار در طی یک پلک بر هم زدن انجام می شود؛ این نشان از آن دارد که سرعت پلک زدن انسان بسیار بالاست. ما انسان ها در 100-150 میلی ثانیه می توانیم پلک بزنیم. به عبارت دیگر، 5 بار پلک زدن در مدت یک ثانیه اتفاق می افتد. دانستن این موضوع به شما کمک می کند به همه چیز در مورد چشم، واقف شوید.

4- بخار نشدن اشک ها

یکی از حقایقی که در مورد اشک وجود دارد و اکثر مردم از آن اطلاعی ندارند این است که اکثر ما فکر می کنیم اشک فقط از آب تشکیل شده است. درست است که آب قسمت عمده ای از اشک ها را تشکیل می دهد اما همه اش آب نیست. در اشک ها، مایع مخاطی و چربی نیز وجود دارد و به دلیل این ترکیب اعجاب انگیز است که اشک تبخیر نمی شود. این حقیقت، کامل کننده بحث ما پیرامون همه چیز در مورد چشم خواهد بود.

5- تشخیص افسردگی از روی چشم ها

شاید جالب باشد که بدانید، کسانی که افسردگی دارند رنگ ها را کمرنگ تر از کسانی که افسردگی ندارند، مشاهده می کنند. افراد افسرده کنتراست رنگی کمتری در مقایسه با بقیه افرادی که این مشکل را ندارند، تجربه می کنند.

کلام آخر

همه چیز در مورد چشم، موضوع صحبت ما در این مقاله بود. امیدواریم نکاتی که بیان کردیم تواسته باشد اطلاعات شما را در مورد چشم و قسمت های متفاوت آن افزایش دهد و به شما نشان دهد که چه شگفتی هایی در چشم انسان پنهان شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *