لایه های چشم به ترتیب [ لایه های چشم به ترتیب از خارج به داخل ]

لایه های چشم به ترتیب

یکی از شگفت انگیزترین قسمت های بدن انسان، چشم ها هستند که ما در این مقاله و مقاله همه چیز در مورد چشم می خواهیم به صحبت در مورد آن بپردازیم و آن را به شما معرفی کنیم. اگر شما نیز دوست دارید در این رابطه اطلاعاتی به دست آورید در ادامه این مقاله که به دست کارشناسان کلینیک ارتوپدی فنی پایار تهیه شده، با ما همراه باشید.

با لایه های چشم به ترتیب از خارج به داخل آشنا شوید؟

کره چشم انسان، سه لایه دارد که این لایه ها به ترتیب، قسمت هایی به شرح زیر دارند:

1- لایه بیرونی یا لایه رشته ای:

  • یکی از قسمت های لایه بیرونی چشم انسان، صلبیه نام دارد که در ادامه مفصلا در مورد آن صحبت خواهیم کرد و همه چیز را در مورد آن بیان خواهیم کرد.
  • قرنیه نیز از دیگر قسمت های لایه رشته ای یا بیرونی چشم انسان است. قرنیه نقش مهمی در چشم انسان ایفا می کنند. وقتی که نور وارد چشم می شود، قرنیه باعث ایجاد شکست در آن شده و به همین واسطه انسان می تواند اجسام قرار گرفته در محیط را مشاهده کند. به خاطر داشته باشید، آسیب ها یا زخم هایی که در این ناحیه ایجاد می شود تاری دید را برای فرد به همراه خواهند داشت.

2- لایه عروقی یا میانی

  • جسم مژگانی یکی از قسمت های لایه عروقی یا میانی است. این قسمت، یکی از قسمت های ضخیم چشم به شمار می رود.
  • در ادامه معرفی لایه های چشم به ترتیب، باید به مشیمیه نیز اشاره کنیم که در قسمت میانی چشم قرار گرفته است. این قسمت، بین شبکیه و صلبیه قرار گرفته و عروق خونی در آن مشاهده می شود. یکی از مهم ترین کارهایی که این قسمت باید انجام دهد، اکسیژن رسانی و تغذیه قسمت های خارجی شبکیه است. کنترل فشار خون و دمای چشم از دیگر کارهای مهم این قسمت است.
  • عنبیه نیز در قسمت میانی چشم قرار گرفته است. میزان نور ورودی به چشم بر عهده این قسمت است. این قسمت، رنگی بوده و معمولا وقتی که میزان ورود نور به چشم زیاد است، باعث تنگ شدن مردمک و وقتی که میزان نور ورودی به چشم کم است، باعث گشاد شدن مردمک می شود.

اگر یکی از عزیزانتان در اثر تخلیه چشم، نیاز به نصب چشم مصنوعی دارد می توانید به صفحه قیمت ساخت پروتز چشم بروید و اطلاعات کامل را در این رابطه به دست آورید و در صورت تمایل با کارشناسان ما در پایار تماس بگیرید. آنها همه اطلاعات لازم را به شما می دهند.

3- لایه درونی

در لایه های چشم به ترتیب، شبکیه درونی ترین قسمت است. لایه درونی یا شبکیه یکی از مهم ترین قسمت های چشم انسان به شمار می رود. در این قسمت، سلول های گیرنده نور و سلول های عصبی وجود دارد. این بخش از جمله بخش های حساس به نور بوده و شعاع های نوری را به سیگنال های الکتریکی تبدیل کرده و از طریق عصب بینایی به مغز ارسال می کند. سلول های مخروطی شبکیه به ما کمک می کنند تا بتوانیم رنگ ها را مشاهده کنیم و سلول های استوانه ای قرار گرفته در آن نیز کمک می کنند تا در نور کم، محیط اطراف را ببینیم.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از قیمت پروتز چشم با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

نام لایه های چشم به ترتیب

با آناتومی چشم به زبان ساده آشنا شوید!؟

در ادامه معرفی لایه های چشم به ترتیب، می خواهیم در قالب آناتومی چشم به زبان ساده در مورد سایر قسمت های چشم نیز توضیحاتی را بیان کنیم. از دیگر قسمت های چشم می توانیم به اینها اشاره کرد:

1- ملتحمه

یکی از لایه های چشم، ملحتمه نام دارد. ملتحمه یک غشای شفاف است که سطح داخلی پلک و چشم را پوشانده است. وظیفه اصلی که می توان در خصوص این لایه بیان کرد، مرطوب و روان نگه داشتن سطح داخلی پلک ها است. در ضمن، ملحتمه به ما کمک می کند تا بدون آنکه چشممان بسوزد چشم ها را باز و بسته کنیم. از دیگر وظایفی که می توان در خصوص این قسمت بیان کرد، حفظ کردن چشم از ورود گردوغبار و میکروارگانیسم ها به بدن است. این اجسام خارجی باعث عفونت چشم می شوند.

2- عدسی

عدسی یکی از لایه های چشم به ترتیب است که باعث شکست نور می شود. عدسی ساختاری دوطرفه داشته و باعث می شود تا تصاویر، روی شبکیه متمرکز شود. عدسی به ما کمک می کند تا بتوانیم تصاویر را به صورت واضح و شفاف مشاهده کنیم. بیماری آب مروارید یکی از بیماری های شایع این قسمت است که با عمل جراح و تعویض عدسی، آن را درمان می کنند.

لایه های چشم به ترتیب را بشناسید

3- قرنیه

در ادامه معرفی لایه های چشم به ترتیب و صحبت کردن در مورد آناتومی چشم، لازم می دانیم در خصوص قرنیه نیز نکاتی را بیان کنیم. این لایه، لایه شفافِ مرکزی قرار گرفته در قسمت جلوی و وسط چشم انسان است. قرنیه، در جلوی عنبیه واقع شده و خوب است بدانید که رنگ چشم های ما را از این روی این لایه تشخیص می دهند. از جمله مهم ترین نکاتی که می توانیم در خصوص قرنیه بیان کنیم، شکستن نور و تمرکز نور روی عدسی است. از دیگر وظایفی که می توان در خصوص این لایه بیان کرد، محافظت از چشم ها در برابر ورود کثیفی ها، میکروب ها و برخی ذرات است. این قسمت از جمله قسمت هایی است که نقش مهم و اساسی در حس بینایی انسان دارد.

4- عنبیه

از دیگر قسمت های مهمی که در معرفی لایه های چشم به ترتیب باید نام آن برده شود، عنبیه است. تنظیم کردن میزان نور ورودی به چشم مهم ترین وظیفه عنبیه به شمار می رود. عنبیه، رنگی است و وقتی که نور وارد شده به چشم زیاد است، مردمک چشم منقبض می شود و وقتی که میزان نور محیط کم است، مردمک چشم گشاد می شود. با این کار از چشم ها محافظت خوبی به عمل خواهد آمد.

لایه های چشم به ترتیب و آناتومی چشم

ضخیم ترین لایه چشم کدام است؟ چه وظیفه ای به عهده آن قرار داده شده است؟

در معرفی لایه های چشم به ترتیب، یکی از سوالاتی که ممکن است به وجود آید این است که ضخیم ترین لایه چشم کدام است. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که صُلبیه، ضخیم ترین قسمت در چشم ماست. صلبیه را به نام سفیدی چشم نیز می خوانند. این قسمت، یک پرده سفید و کدر در چشم بوده و الیاف محکمی در ساخت آن به کار برده شده است.

صلبیه، قسمت بیشتری از کره چشم را در بر دارد. این قسمت تاثیر مستقیمی روی بینایی فرد ندارد و در واقع به مانند یک دژ و سد محکم از چشم و اجزای درونی آن محافظت به عمل می آورد. این قسمت در افراد مختلف به رنگ های متفاوت دیده می شود.

صلبیه از کلاژن تشکیل شده و دو دیواره خارجی و داخلی دارد. دیواره خارجی این قسمت، محلی است که در آن، عضله های خارجی چشم به هم وصل می شوند و دیواره داخلی چشم نیز با مشیمیه در تماس است. صلبیه، در امتداد قرنیه قرار گرفته و تا قسمت پشتی چشم و عصب بینایی نیز ادامه پیدا می کند. این قسمت از جمله قسمت های محکم است و به جز قرنیه، دور تا دور کره چشم را پوشانده است.

با لایه های چشم به ترتیب از خارج به داخل آشنا شوید؟

آیا از لایه های چشم به ترتیب، می توان به عنوان شگفتی های چشم انسان یاد کرد؟

به جرات می توانیم قرار گیری لایه های چشم به ترتیب را یکی از شگفتی های چشم انسان بدانیم. این لایه ها جوری قرار گرفته اند تا ما بتوانیم در هر شرایطی- البته در صورتی که چشممان سالم باشد- ببینیم. ما به کمک لایه های چشم خود می توانیم در نور کم و زیاد، محیط اطراف را مشاهده کنیم. ترتیب این لایه ها و همه اجزایی که در آنها به چشم می خورد به ما این امکان را داده تا همه چیز را به صورت سه بعدی و رنگی مشاهده کنیم.

چشم ها یکی از حساس ترین نقاط بدن ما هستند. هر گونه ضربه ای به این قسمت وارد شود، چشم ها دچار مشکل می شوند. گاهی اوقات، حتی ورود ریزترین گردوغبارها نیز باعث می شود که چشم ها اذیت شده و ما نیز احساس ناراحتی داشته باشیم. به همین دلیل است که لایه های متفاوتی در چشم ما وجود دارد تا به بهترین و کامل ترین شکل ممکن از چشم ها محافظت به عمل آید. پروردگار در برنامه ریزی و جایگذاری لایه های چشم، بی نهایت دقیق و مهندسی شده عمل کرده و نتیجه نیز بیش از آنچه که فکرش را کنید شگفت انگیز و اعجاب آور است.

کلام آخر

لایه های چشم به ترتیب را در این مقاله معرفی کردیم. امیدواریم نکاتی که بیان شد، توانسته باشد در افزایش اطلاعات شما راجع به این قسمت بسیار مهم از چشم تاثیر گذار بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *