ساختار چشم انسان به زبان ساده [ هر آنچه که باید بدانید ]

ساختار چشم انسان به زبان ساده

ساختار چشم انسان به زبان ساده، موضوعی است که در این مقاله از سری مقاله های کلینیک ارتوپدی فنی پایار می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم. اگر شما نیز در مورد ساختار این عضو مهم از بدن کنجکاوید با ما همراه باشید.

همه چیز در مورد چشم انسان به زبان ساده!؟

چشم یکی از مهم ترین قسمت های بدن انسان به شمار می رود و یکی از حواس پنجگانه که همان بینایی است به عهده چشم هاست. به عبارت دیگر، چشم های ما اولین ابزاری هستند که به ما کمک می کنند تا بتوانیم محیط اطراف خود را ببینیم و در مورد آن اطلاعات به دست آوریم. یکی از نکات جالب توجه در مورد چشم انسان این است که ما به کمک چشم های خود قادریم حدود 10 میلیون رنگ را تشخیص دهیم و این در حالی است که بشر هنوز نتوانسته ابزاری را اختراع کند که بتواند این تعداد رنگ را تشخیص دهد.

اول از همه، خوب است بدانید که ساختار چشم انسان دو بخش اصلی و فرعی دارد. اینکه می گوییم دو بخش اصلی و فرعی نباید باعث این شود که شما فکر کنید بخش های فرعی بی اهمیت هستند و بیشترین اهمیت را بخش های اصلی دارند. بخش های فرعی شامل قسمت هایی چون مژه، پلک، ماهیچه های کنترل کننده یا چرخاننده چشم و حدقه هستند که در ادامه به نقش آنها در چشم اشاره خواهیم کرد.

ساختار چشم انسان به زبان ساده را در ادامه به صورت مفصل معرفی کرده و قسمت های متفاوت آن را نام برده و توضیح خواهیم داد. چشم یکی از حساس ترین قسمت های بدن انسان به شمار می رود و بیماری های مختلفی ممکن است آن را به خود درگیر کند که در این میان، برخی از آنها باعث تخلیه چشم می شوند. اگر شما نیز درگیر این واقعه تلخ شده اید، توصیه می کنیم صفحه قیمت ساخت پروتز چشم را حتما مطالعه کنید. در این صفحه، اطلاعات کاملی در خصوص چشم های مصنوعی ارائه شده است.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از قیمت پروتز چشم با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

ساختار چشم انسان به زبان ساده هر آنچه که باید بدانید

ساختار چشم انسان به زبان ساده!؟

برای آنکه بتوانیم در مورد ساختار چشم انسان به زبان ساده صحبت کنیم، می بایست قسمت های متفاوت چشم را معرفی کنیم. در این جا به صورت جداگانه، قسمت های اصلی و فرعی را توضیح خواهیم داد:

  • اجزای اصلی چشم انسان:

اجرای اصلی چشم انسان شامل قسمت هایی به شرح زیر است:

1- قرنیه

یکی از مهم ترین قسمت های چشم، قرنیه است. قرنیه چشم در قسمت جلویی چشم قرار دارد و در واقع، این قسمت همان قسمتی است که بقیه به کمک آن متوجه رنگ چشمان ما می شوند. قرنیه، نور را شکست می دهد و باعث تمرکز نور در هنگام ورود آن به چشم می شود. لنزهایی که افراد استفاده می کنند روی قرنیه قرار می گیرد.

2- ملتحمه

سطح داخلی چشم و سطح داخلی پلک ها با یک ماده به نام ملتحمه پوشانده شده است. این قسمت، یک بافت شفاف دارد و داخل پلک ها و قسمت های سفید چشم را می پوشاند. مرطوب نگه داشتن و روان بودن پلک ها از جمله مهم ترین وظایف این قسمت به شمار می رود. وجود این بافت باعث می شود که چشم های ما خیلی راحت باز و بسته شود. از دیگر کارهای مهمی که می توان برای این قسمت نام برد، محافظت کردن از چشم در مقابل گرد و غبار و میکروارگانیسم هایی است که در محیط وجود داشته و باعث می شوند که چشم عفونت کند. این قسمت یکی از قسمت های مهم چشم است که رگ های خوبی داشته و می تواند به عنوان تامین کننده مواد غذایی برای پلک ها و چشم فعالیت کند.

3- مردمک

در بیان و معرفی ساختار چشم انسان به زبان ساده باید در مورد مردمک نیز اطلاعاتی بیان کنیم. مردک همان سوراخ گردی است که در قرنیه قرار گرفته است. میزان نوری که به مردمک برخورد می کند باعث تغییر در اندازه آن می شود. با عملکردی که این قسمت از خود نشان می دهد میزان نور ورودی به چشم ها کنترل شده و در اثر تغییر آن، هیچ آسیبی به چشم وارد نمی شود. مردمک چشم ما به رنگ سیاه دیده می شود و این پدیده نیز به دلیل جذب نور عبوری توسط سلول های شبکیه است. یکی از عوارضی که این قسمت را به خود درگیر می کند آب مروارید است. این بیماری را با قرار دادن یک لنز به جای عدسی درمان می کنند.

4-  عنبیه

جزئی از چشم که باعث ایجاد رنگ در چشم ها می شود، عنبیه است. این قسمت همان قسمتی است که با دیدن آن می توان در مورد رنگ چشم ها قضاوت کرد. این قسمت در پشت قرنیه قرار گرفته و به این دلیل که کاملا شفاف است، از سطح چشم به راحتی قابل مشاهده است. نکته بسیار جالبی که در توصیف ساختار چشم انسان به زبان ساده و در خصوص عنبیه وجود دارد این است که عنبیه هر شخص، کاملا منحصر به خود اوست؛ درست مانند اثر انگشت که در هیچ دو فردی دقیقا مانند هم نیست.

در مورد ساختار چشم به زبان ساده چه می دانید؟

5- عدسی

در ادامه معرفی ساختار چشم انسان به زبان ساده می خواهیم در خصوص عدسی نکات را بیان کنیم. این قسمت، یکی از مهم ترین قسمت های چشم انسان است و در جلوی زجاجیه و پشت عنبیه قرار گرفته است. انسان به کمک عدسی می توان روی اجسامی که در فاصله های متفاوت قرار گرفته اند تمرکز کند و اشیاء را ببیند. اندازه متوسط عدسی از بالا به پایین، 10 میلی متر و از جلو به عقب نیز 4 میلی متر است. در حالت طبیعی، عدسی چشم ها به شکل یک بیضی بوده و کشیده به نظر می رسد.

عدسی یکی از شفاف ترین قسمت های چشم انسان است و نور از آن به راحتی عبور می کند. این قسمت، انعطاف پذیر بوده، می تواند شکل خود را تغییر دهد و کاری کند که پرتو نور وارد شده به چشم، دقیقا روی شبکیه متمرکز شود.

پیر چشمی یکی از عوارضی است که عدسی را به خود در گیر می کند. پیر چشمی به سن انسان ارتباط دارد و تمرکز انسان روی اشیاء را تحت تاثیر قرار می دهد. آب مروارید نیز دیگر بیماری ها عدسی چشم است. عدسی چشم در این عارضه، کدر شده و فرد نمی تواند اطراف خود را به درستی مشاهده کند و محیط اطراف را تار می بیند. با بالا رفتن سن، این بیماری بروز پیدا می کند. ساختار چشم انسان به زبان ساده، از این قسمت به عنوان یکی از مهم ترین قسمت های چشم یاد می کنند.

عدسی و ساختار چشم انسان به زبان ساده
  • قسمت های فرعی

درادامه صحبت در خصوص ساختار چشم انسان به زبان ساده، باید به قسمت های فرعی چشم نیز اشاره داشته باشیم. این قسمت های فرعی به این شرح اند:

1-حدقه یا کاسه چشم

یکی از قسمت های فرعی چشم کاسه چشم است که شامل قسمت هایی چون شقیقه، کناره بینی، پیشانی و استخوان گونه است. این قسمت، ماهیچه ها، کره چشم، اعصاب و رگ ها و عروق خونی را نیز در بر گرفته است. حدقه، یک قسمت بزرگ از غده اشکی که در قسمت خارجی پلک بالایی قرار گرفته است را نیز تشکیل می دهد.

2-پلک ها

از دیگر قسمت های فرعی چشم می توان به پلک ها اشاره کرد. پلک ها، خارجی ترین قسمت های چشم هستند و وظیفه اصلی آنها محافظت کردن از چشم است. پلک ها از ورود اجسام خارجی، خاک و گردوغبار به داخل چشم ممانعت به عمل می آورند. دیگر وظیفه ای که پلک ها به عهده دارند پخش کردن اشک در سطح چشم است. به این وسیله چشم ها دائما مرطوب هستند. نبود این قسمت، باعث عفونت چشم دیابتی می شد.

نکات مهم در مورد ساختار چشم انسان به زبان ساده

عملکرد چشم انسان به چه شکل است؟

در ادامه صحبت در خصوص ساختار چشم انسان به زبان ساده، می بایست در مورد عملکرد چشم انسان و دیدن اشیاء نیز نکاتی را بیان کنیم. ابتدا، نور موجود در اشیاء به چشم ما وارد می شود و در طی این مسیر، از قرنیه، زلالیه و عدسی عبور کرده و دچار شکست می شود. عدسی، نور وارد شده به چشم را بر روی شبکه متمرکز کرده و به این شکل، تصویر روی شبکیه می افتد. سلول های مخروطی و میله ای، سیگنال های عصبی را روی اعصاب بینایی تولید کرده و در ادامه، این تکانه ها یا سیگنال ها به مغز ارسال می شوند و به این شکل است که انسان می تواند  اشیاء قرار گرفته در محیط اطراف را مشاهده کند.

سلول های مخروطی و میله ای رنگدانه ای به نام یدوپسین دارند. بدن برای آنکه بتواند یدوپسین را سنتز کند به ویتامین آ نیاز دارد. اگر این ویتامین در بدن به اندازه کافی نباشد، سلول های میله ای به درستی کار نکرده و فرد به شب کوری مبتلا می شود. در صورتی که سلول های مخروطی نیز کار خود را به درستی انجام ندهند بیماری کوررنگی، فرد را به خود درگیر می کند.

کلام آخر

ساختار چشم انسان به زبان ساده، موضوع صحبت ما در این مقاله بود. امیدواریم اطلاعاتی که در اختیار شما قرار دادیم توانسته باشد دانش شما را در خصوص چشم و اجزای آن، افزایش داده شود. خاطر نشان می کنیم، اگر نیاز به ساخت چشم مصنوعی داشتید به کلینیک پایار که یکی از کلینیک های برتر در حوزه ساخت چشم ها و اندام های مصنوعی است مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *