تفسیر اسکن کف پا ⭐ به صورت جامع و کاربردی

تفسیر اسکن کف پا

تفسیر اسکن کف پا، موضوع این مقاله از سری مقاله های کلینیک ارتوپدی فنی پایار است. اگر در این رابطه اطلاعات زیادی ندارید در ادامه با ما همراه باشید.

اسکن کف پا چیست؟ آیا در مورد فواید اسکن کف پا چیزی می دانید؟

قبل از آنکه در مورد تفسیر اسکن تهیه شده از کف پا، نکاتی را با شما در میان بگذاریم لازم می دانیم به سوال بسیار مهم اسکن کف پا چیست بپردازیم و نکاتی را در خصوص آن مطرح کنیم.

اسکن کف پا به کمک دستگاه اسکن یا اسکنر انجام می شود. کسانی که نیاز دارند برای ساخت کفش و کفی طبی اقدام کنند به مراکز اسکن پا در کشور مراجعه کرده و در آنجا یک اسکن یا تصویر دقیق از پا تهیه می شود. با قرار گرفتن فرد روی صفحه دستگاه اسکن، اطلاعات متفاوتی از جمله میزان توزیع فشار و نیروهای وارد آمده به پا به دست می آید. دستگاه های اسکن، حسگرهای بسیار کوچکی داشته و می توانند به خوبی پزشک را در جریان عملکرد پا قرار دهند.

حال که متوجه شده اید اسکن کف پا دقیقا چیست، خوب است در مورد فواید و مزیت های آن نیز نکاتی را بیان کنیم. فواید اسکن کف پا به شرح زیر است:

 • این اسکن می تواند برخی مشکلاتی که با چشم دیده نمی شوند، بشناسد.
 • پزشک با کمک این اسکن می تواند متوجه شود که آیا بیمار به ارتز نیاز دارد یا خیر.
 • تفسیر اسکن کف پا به پزشک کمک می کند تا درمانی برای کاهش درد مفاصل تجویز کند.
 • یک بینش کلی از وضعیت و کیفیت سلامت بیمار در اختیار پزشک قرار می دهد.
 • با گرفتن اسکن کف پا می توان از انجام عمل های بیهوده لگن و زانو پیشگیری کرد.
 • وقتی پزشک اسکن کف پا را مشاهده می کند، می تواند راهکارهایی برای عادی راه رفتن فرد پیشنهاد و توصیه کند.
 • اصلاح شدن وضعیت ستون فقرات، زانو ها و لگن را نیز می توان از دیگر مزیت های اسکن کف پا به شمار آورد.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از هزینه اسکن کف پا برای ساخت کفش و کفی طبی با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

پزشکان از تفسیر اسکن کف پا، به چه حقایقی پی می برند؟

پزشکان از تفسیر اسکن کف پا، به چه حقایقی پی می برند؟

انجام اسکن کف پا به تنهایی کارگشا نیست و باید تفسیر درستی از آن به عمل آید. اگر به پزشکتان مراجعه کنید، دقیق ترین اطلاعات را با تفسیر اسکن کف پا بیان می کند. چنانچه قصد دارید جهت ساخت و پرداخت قیمت کفش و کفی طبی اقدام کنید، حتما به مراکزی مراجعه کنید که به اسکنرهای بروز، مجهز شده اند. در ادامه، تفسیر اسکن با دستگاه های متفاوت را بررسی خواهیم کرد.

1- تفسیر اسکن تهیه شده توسط اسکنرهای دینامیک؛

یکی از انواع دستگاه های اسکن، اسکنرهای دینامیک هستند. برای گرفتن اسکن از کف پا با اسکنر دینامیک، فرد باید خیلی آرام و آهسته روی آن قدم بردارد. با کمک این دستگاه می توان وضعیت پاهای بیمار را زمانی که در حال راه رفتن و حرکت است به خوبی تشخیص داد. اطلاعات زیادی با اسکن تهیه شده توسط اسکنر دینامیک در اختیار پزشکان قرار می گیرد که در ادامه به صحبت در مورد آنها خواهیم پرداخت.

هماهنگی در سیستم عضله و عصب یکی از اطلاعاتی است که در طی اسکن با این دستگاه به دست می آید. هر گونه اختلال در قدم برداشتن و یا حفظ تعادل، با این دستگاه مشخص می شود. برای بررسی و تشخیص ناهنجاری هایی که به صورت مستقیم به پا مرتبط هستند، می توان از اسکن تهیه شده توسط اسکنر دینامیک استفاده کرد.

دیگر اطلاعات به دست آمده از اسکن تهیه شده توسط اسکنرهای دینامیک، می توان به تشخیص دادن پای پرانتزی و هالگوس والگوس اشاره کرد. با این دستگاه، خط سیر فشار که نحوه حرکت را نشان می دهد قابل محاسبه خواهد بود.

2-تفسیر اسکن تهیه شده با کمک اسکنر استاتیک؛

پزشکان برای آنکه متوجه شوند وضعیت فشارهای وارد آمده به کف پا به چه شکل است و این فشارها به چه مقدار بین دو پا تقسیم می شوند، از بیمار می خواهند که با اسکنرهای استاتیک اسکن بگیرد. با کمک این اسکنر، بررسی کردن دو مورد بسیار مهم، امکان پذیر خواهد شد:

 • با قرار گرفتن فرد به صورت ایستاده و ثابت روی دستگاه اسکن، تشخیص دادن ناهنجاری های اسکلتی به راحتی فراهم خواهد شد. به عبارت دیگر با اسکنی که از این دستگاه تهیه می شود می توان مرکز ثقل بدن فرد را به راحتی ارزیابی کرد.
 • بررسی کردن نقاطی که فشار زیادی در حالت ایستاده به آنها وارد می شود از جمله اطلاعاتی است که این دستگاه در اختیار قرار می دهد. کسانی که به دلیل شغلی که دارند، مجبورند ساعت های طولانی را در طی روز به صورت ایستاده کار کنند، اگر با این دستگاه ها، اسکن از پای خود تهیه کنند متوجه می شوند که روی کدام یک از نقاط پای شان فشار زیادی وارد می شود. با طراحی و ساخت کفی های اختصاصی می توان به نرمال ترین شکل ممکن، فشار وارد آمده را به حالت اعتدال نزدیک کرد.
همه چیز در رابطه با تفسیر اسکن کف پا

اسکن سه بعدی پا چیست؟ با تفسیر اسکن کف پا به صورت سه بعدی چه اطلاعاتی به دست می آید؟

یکی از پیشرفته ترین دستگاه های اسکن در دنیا، اسکنرهای سه بعدی هستند. این دستگاه ها یک تصویر دقیق و سه بعدی از پای فرد آماده کرده و در اختیار او قرار می دهند. اسکنرهای سه بعدی با کمک لیزر و دوربین هایی خاص انجام می شود. لیزرها روی پا خطوط قرمزی به وجود می آورند و دوربین ها نیز محلی که این لیزرها با پا برخورد کرده اند ثبت می کنند. به این ترتیب، از محل برخورد لیزرها با پا یک تصویر سه بعدی، و در نهایت نیز قالب دقیقی از پا ایجاد می شود.

نتایجی که از تفسیر اسکن کف پا به صورت سه بعدی حاصل می شود به شرح زیر است:

 • یکی از کاربردهای این نوع اسکن، مشخص کردن همه نقاط پرفشار در ناحیه پا است. برای آنکه بتوان به تفاوت نقاط فشاری در زمان راه رفتن و در زمان ثابت بودن فرد پی برد، این اسکن باید در دو حالت استاتیک و ایستاده ثبت شود.
 • ارزیابی قوس های کف پا نیز دیگر کاربرد اسکن های سه بعدی کف پا به شمار می رود. با تصویر سه بعدی که توسط این اسکنر تهیه می شود، می توان یک کفی طبی بسیار حرفه ای و کارآمد در اختیار فرد قرار داد.

نمونه این دستگاه ها را در هر جایی نمی توانید پیدا کنید. بهتر است برای این مورد به ارتوپد فنی هایی مراجعه کنید که علاوه بر ساخت کفی های طبی، ساخت پروتز چشم نیز انجام می شود؛ این مراکز از جمله حرفه ای ترین ها به شمار می روند.

اسکن دینامیک کف پا چیست؟ تفسیر اسکن کف پا دینامیک چه کاربردی دارد؟

اسکن دینامیک کف پا چیست؟ تفسیر اسکن کف پا دینامیک چه کاربردی دارد؟

یکی از انواع دستگاه های اسکنر که آن نیز اطلاعات متفاوتی را در اختیار پزشکان قرار می دهد، اسکنر دینامیک است. برخی مشکلاتی که با سایر دستگاه های اسکنر تشخیص داده نمی شود، می توان به کمک این دستگاه متوجه شد و تشخیص داد. صفحاتی که در این دستگاه به کار برده شده است، شامل سنسورهایی است که به فشار حساس هستند. با تفسیر اسکن کف پا دینامیک، اطلاعاتی از جمله شیوه راه رفتن بیمار، زاویه گام برداشتن و فشارهای وارده شده به کف پا در اختیار متخصصان قرار داده می شود. از جمله کاربردهای این دستگاه می توان به این موارد اشاره داشت:

 • با کمک اسکن به دست آمده توسط این دستگاه، می توان به بهبود وضعیت تعادل در بدن فرد و همین طور بهبود قدرت بدن اشاره کرد.
 • با کمک این دستگاه می توان به اختلاف فشار بین کف پای راست و چپ پی برد و به مشکلاتی که از آن ناشی شده است، پایان داد.
 • کنترل و مدیریت پا در افرادی دیابتی از دیگر کاربردهایی است که می توان در خصوص این دستگاه بیان کرد.
 • آنالیز شکلِ راه رفتن فرد و ارائه راهکارهایی مفید برای برطرف کردن مشکلات او در زمان راه رفتن از دیگر کاربردهای اسکنرهای دنیامیک پا به شمار می رود.
هزینه اسکن کف پا چقدر است؟

از تفسیر اسکن کف پا کودکان چه اطلاعاتی به دست می آید و چرا انجام می شود؟

یکی از کسانی که شاید نیاز باشند تفسیر اسکن کف پا برای آنجا انجام شود، کودکان هستند. اگر حس می کنید که کودک شما دچار ناهنجاری در پای خود شده است، بهتر است هر چه سریع تر به مراکزی که اسکنرهای پیشرفته و دقیقی دارند مراجعه کنید. در این مراکز، میزان فشارهای وارده به پا، شکل راه رفتن بیماری و برخی موارد دیگر بررسی می شود و با توجه به اطلاعات به دست آمده، ناهنجاری پای کودک مورد شناسایی قرار می گیرد. توصیه می کنیم، برای دریافت اسکن کف پا کودکان به کلینیک های ارتوپدی فنی مطرح و معتبر در کشور، همچون پایار مراجعه کنید.

یکی از دلایل انجام و تفسیر اسکن کف پا در کودکان، صافی کف پا است. کودکانی که کف پای آنها صاف است برای آنکه در آینده در معرض عوارض جسمانی دیگری، همچون زانو درد و یا کمر درد قرار نگیرند بهتر است برای تهیه کفی مخصوص کف پای صاف اقدام کنند. این کفی ها به مروز زمان، این عارضه را درمان می کند. خاطر نشان می کنیم این کفی ها قیمت بالایی دارند و قیمت آنها حتی از قیمت کفی های طبی موجود در بازار نیز بالاتر است.

از تفسیر اسکن کف پا کودکان چه اطلاعاتی به دست می آید

هزینه اسکن کف پا چقدر است؟

سعی کردیم در مورد تفسیر اسکن کف پا، اطلاعاتی را به صورت کاملا ساده، روان و واضح در اختیار شما قرار دهیم. یکی از مسائل مهمی که برای متقاضیان تهیه اسکن پیش می آید، هزینه اسکن کف پا است. حقیقتی که در مورد اسکن کف پا وجود دارد این است که واقعا نمی توان قیمت مشخصی را برای آن در کل کشور بیان کرد؛ زیرا پارامترهای متفاوتی وجود دارند که روی قیمت آن تاثیر می گذارند.

برای مثال، نوع دستگاه اسکنر باعث تغییر قیمت می شود. همان طوری که در بالاتر نیز توضیح دادیم، اسکن یا توسط اسکنرهای ثابت صورت می گیرد و یا اسکنرهای دینامیک. اسکن تهیه شده توسط دینامیک ها، نوع خاصی از اطلاعات، و اسکن تهیه شده توسط دستگاه های استاتیک نیز نوع دیگری از اطلاعات را در اختیار پزشک قرار می دهد.

توصیه می کنیم، برای آنکه در جریان قیمت اسکن پا قرار بگیرد به کلینیک های ارتوپدی فنی معتبر در کشور، همچون پایار مراجعه کنید؛ این مجموعه به دستگاه های پیشرفته اسکن مجهز شده و از بابت گرفتن اسکن نیز هزینه بسیار مناسبی از افراد دریافت می کند.

کلام آخر

ما در این مقاله به تفسیر اسکن پا پرداختیم و سعی کردیم نکاتی را در مورد آن بیان کنیم. امیدواریم نکات ارائه شده توانسته باشد اطلاعات شما را در مورد این موضوع افزایش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *