7 روش قطعی ⭐ برای پیشگیری از خار پاشنه

خار پاشنه چیست؟ آیا عکس رادیولوژی خار پاشنه روش خوبی برای تشخیص آن است؟

پیشگیری از خار پاشنه موضوعی است که در این مقاله از سری مقاله های کلینیک ارتوپدی فنی پایار قصد داریم در مورد آن صحبت کنیم. اگر نمی دانید خار پاشنه چیست و چگونه درمان می شود، در ادامه با ما همراه باشید.

در ادامه این مقاله، مقاله ساخت بهترین کفش طبی برای خار پاشنه را نیز مطالعه کنید.

خار پاشنه چیست؟ آیا عکس رادیولوژی خار پاشنه روش خوبی برای تشخیص آن است؟

خار پاشنه، عارضه ای است که در اثر رسوب کردن کلسیم در زیر استخوان پاشنه پا ایجاد می شود. گاهی اوقات این رسوب، به مانند یک برآمدگی خود را نشان می دهد، و گاهی اوقات نیز بروز این عارضه با هیچ گونه علامتی همراه نیست و تنها راهی که می توان برای تشخیص آن پیشنهاد کرد، عکس رادیولوژی خار پاشنه است. پزشکان با کمک این عکس به راحتی متوجه می شوند که شما به این عارضه مبتلا شده اید یا خیر. کسانی که هیچگونه علامتی ندارند، معمولا نیازی به درمان نداشته، اما بهتر است با ساخت کفش و کفی طبی اقدامی بسیار مناسب و موثر برای پیشگیری انجام دهند.

اینکه فرد، در حال حاضر دردی را حس نمی کند، به این معنی نیست که ممکن است در آینده نیز همین شرایط وجود داشته باشد. به این گروه که بهر حال مستعد ابتلا به خار پاشنه هستند، توصیه می کنیم برای پیشگیری از خار پاشنه، نسبت به ساخت و پرداخت قیمت کفش و کفی طبی اقدام کنند. این بهترین و موثرترین روش برای آن است که پای خود را از ابتلا به این عارضه در امان نگه دارید.

دریافت مشاوره رایگان برای اطلاع بیشتر از کفش و کفی طبی با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

اگر خار پاشنه درمان نشود چه میشود؟ آیا خار پاشنه خطرناک است؟

از کجا بفهمیم خار پاشنه داریم؟ در این مورد چه می دانید؟

قبل از آنکه به معرفی روش هایی برای پیشگیری از خار پاشنه بپردازیم لازم می دانیم در خصوص اینکه از کجا بفهمیم خار پاشنه داریم، صحبت کنیم. ما در اینجا علائم خار پاشنه در کف پا را بیان خواهیم کرد:

 • داشتن احساس درد مبهم در پاشنه پا در طی روز
 • احساسی مانند آنکه یک چاقو در پاشنه پا فرو رفته است؛ بخصوص صبح ها که فرد می ایستد
 • متورم و ملتهب شدن در قسمت جلویی پاشنه
 • احساس حرارت و گرمی در قسمتی که خار پاشنه به وجود آمده است
 • وقتی که فرد به صورت برهنه در حال راه رفتن است، احساس درد می کند
 • مشاهده یک برآمدگی استخوانی شکل در زیر پاشنه پا

اگر هیچ یک از علائم بالا را مشاهده نکرده اید اما نگرانید که نکند خار پاشنه در پای شما ایجاد شود، بهتر است اقداماتی را برای پیشگیری از خار پاشنه انجام دهید. ضمنا، هر یک از علائم بالا را که دیدید حتی اگر برآمدگی استخوانی شکل در زیر پاشنه تان نبود، بهتر است برای آنکه نسبت به داشتن خار پاشنه مطمئن شوید، به پزشک مراجعه کنید. پزشکان بهترین کسانی هستند که می توانند تشخیص دهند آیا شما به عارضه خار پاشنه مبتلا شده اید یا خیر.

برای پیشگیری از خار پاشنه چه باید کرد؟

اگر خار پاشنه درمان نشود چه میشود؟ آیا خار پاشنه خطرناک است؟

یکی از نگرانی هایی که در مورد خار پاشنه وجود دارد سوالاتی از این دست است: اگر خار پاشنه درمان نشود چه میشود؟ آیا خار پاشنه خطرناک است؟ در پاسخ به این سوالات باید بگوییم که جای هیچ استرس و تشویشی وجود ندارد.

عدم توجه و درمان خار پاشنه، ممکن نیست مشکل حاد تر و وخیم تری را برای فرد ایجاد کند؛ زیرا همان طوری که در بالاتر نیز اشاره کردیم، برخی افراد با داشتن این عارضه هیچ دردی را حس نمی کنند؛ اما هستند کسانی که حتی با وجود یک خار پاشنه بسیار کوچک نیز درد زیادی را متحمل شده و از آنجایی که نمی توانند به راحتی راه بروند و به کارهای روزانه خود رسیدگی کنند، با مشکلات و دردسرهای زیادی مواجه خواهند شد.

پس، اگر وزن تان زیاد است؛ اگر کفش های نامناسب به پا می کند، و اگر در طی روز زیاد سر پا هستید، حتما جهت پیشگیری از خار پاشنه اقدام کنید و این مساله را پشت گوش نیندازید. به یاد داشته باشید، خار پاشنه از جمله عوارضی نیست که یک شبه و یک روزه ایجاد شود؛ این مشکل از جمله عوارض و مشکلات جسمانی است که در یک بازه زمانی چند ماهه، و به صورت کم کم ایجاد می شود و درمان آن نیز به زمان نیاز دارد.

بهتر است به پیشگیری از خار پاشنه برویم یا برای درمان فوری خار پاشنه اقدام کنیم؟

نکته ای که می بایست در مورد درمان خار پاشنه بدانید مدت زمان درمان آن است. این نکته بسیار مهم را هیچگاه از خاطر نبرید که ما چیزی تحت عنوان درمان فوری خار پاشنه نداریم. درست است که برخی داروها به مانند داروهای مسکن می توانند درد ناشی از این عارضه را کم کنند، اما این به معنای درمان خار پاشنه نیست.

مورد مهم دیگر، مدت زمان درمان با توجه به علائم و میزان تحریک پا است. اگر بخواهیم درد ناشی از این عارضه را همزمان با درمان خار پاشنه از بین ببریم، می بایست از چند هفته تا چند ماه باید صبر کنیم و کارهای درمانی که پزشک پیشنهاد کرده است، انجام دهیم. باتوجه به این نکته توصیه می کنیم به جای آنکه به فکر درمان باشید برای پیشگیری از خار پاشنه اقدام کنید. به این شکل، خیالتان از این جهت که این عارضه هیچ گاه کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر خود قرار نمی دهد، راحت خواهد بود.

همه چیز در رابطه با پیشگیری از خار پاشنه

بهترین روش برای پیشگیری از خار پاشنه چیست؟ آیا می دانید؟

حال که در مورد خار پاشنه اطلاعاتی را به صورت مفید و مختصر دریافت کردید، خوب است یک روش بسیار کاربردی برای پیشگیری از خار پاشنه عنوان کنیم. بهترین روشی که می توان برای پیشگیری معرفی کرد، پوشیدن کفش هایی است که به آنها کفش های طبی گفته می شود.

استفاده از کفش های طبی می تواند هم در درمان این مشکل کمک کننده باشد و هم ابزار خوبی برای پیشگیری از عارضه خار پاشنه به شمار رود. برخی دلایلی که باعث می شود از کفش های طبی به عنوان یک عامل بسیار خوب برای درمان خار پاشنه یاد کنیم، در ادامه آورده ایم:

 • این کفش ها پشتیبانی بسیار خوبی از پا به عمل می آورند.
 • کفش هایی که به معنای واقعی استاندارد هستند و بر اساس شرایط پای شما ساخته شده اند، فشار را به صورت یکنواخت به کل پا پخش کرده و به این ترتیب موجب کاهش فشار و کاهش تحریک خار پاشنه می شوند.
 • فردی که کفش طبی به پا می کند، شرایط بسیار راحتی را در زمان راه رفتن در پای خود ایجاد می کند.
 • پشتیبانی که کفش های طبی، از پشت پا به عمل می آورند، به تعادل و پایداری فرد در زمان راه رفتن کمک فراوانی می کنند. به این شکل، فشاری که به پا وارد می آید به میزان زیادی کاهش پیدا می کند.
 • این کفش ها حتی می توانند برخی دیگر از عوارض پا، مانند تعریق را نیز کم کرده و باعث بهبود کیفیت راه رفتن فرد شوند. به این شکل، باز هم شرایط مساعد برای بروز خار پاشنه به وجود نخواهد آمد.
بهتر است به پیشگیری از خار پاشنه برویم یا برای درمان فوری خار پاشنه اقدام کنیم؟

از دیگر روش های مناسب برای پیشگیری از خار پاشنه چه می دانید؟

در ادامه ی همه نکاتی که در بالاتر اشاره کردیم و گفتیم که برای پیشگیری از خار پاشنه مناسب هستند کارهای دیگری به شرح زیر می توانید انجام دهید تا به خار پاشنه مبتلا نشوید:

1- گرم کردن بدن قبل از حرکات ورزشی

کسانی که ورزش می کنند، قبلا از هر کاری می بایست بدن خود را گرم کنند. این، یکی از بهترین راهکارها برای پیشگیری از بروز خار پاشنه ی پا است. برای آنکه ورزش کردن بیشترین فایده را در بدن داشته باشد، بهتر است نسبت به انجام این مورد، توجه و دقت داشت.

2-تقویت کردن تاندون آشیل و عضلات ساق پا

کسانی که عضلات ساق پا و تاندول آشیل پای قوی دارند از جمله کسانی اند که به ندرت به خار پاشنه مبتلا می شوند. به همین جهت، از تقویت این قسمت های بدن می توان به عنوان یک روش پیشگیری از خار پاشنه یاد کرد. بهتر است قبل از انجام این حرکت، بدن خود را گرم کنید.

روش هایی که در بالا اشاره کردیم، برای پیشگیری از خار پاشنه مفید و موثرند، اما هیچ یک از آنها نمی توانند جای پوشیدن کفش های مناسب و استاندارد را بگیرند. استانداردترین کفش ها، کفش های طبی هستند.

3-اصلاح قوس های پا

از دیگر روش های مناسب برای پیشگیری از خار پاشنه، اصلاح کردن قوس هایی است که در کف پا وجود دارد. یکی از کارهایی که در این رابطه می توانید انجام دهید، چرخاندن و حرکت دادن کف پا روی توپ تنیس است. به این منظور، می توانید روی یک صندلی با کمر صاف قرار بگیرید و یک توپ تنیس را زیر پای خود بگذارید و پا را به سمت عقب و جلو هل دهید. بهتر است این تمرین را برای مدت زمان حدود 30 ثانیه انجام دهید.

4- نپوشیدن کفش های نامناسب؛

از دیگر کارهایی که می توان برای پیشگیری از خار پاشنه پیشنهاد کرد، پرهیز از پوشیدن کفش هایی است که برای راه رفتن طولانی مدت مناسب نیستند. اگر ورزش می کنید، سعی کنید یک جفت کفش مناسب و استاندارد بپوشید و اگر در طی روز، ساعات طولانی کفش به پا دارید و یا در حال راه رفتن هستید، کفش هایی تهیه کنید که پاشنه آنها نه خیلی بلند است و نه خیلی کوتاه. کفش های غیر استاندارد یکی از بدترین ابزارها برای بروز خار پاشنه به شمار می روند. بهتر است به کلینیک های ارتوپدی فنی مراجعه کرده و برای ساخت کفش و کفی طبی اقدام کنید. این کفش ها به هیچ عنوان باعث بروز خار پاشنه نمی شوند.

معرفی روش های پیشگیری از خار پاشنه

ایا پیاده روی برای خار پاشنه مضر است؟ در این رابطه چه می دانید؟

در ادامه معرفی روش های پیشگیری از خار پاشنه، لازم می دانیم به یکی از سوالات بسیار مهم در این حوزه نیز بپردازیم؛ این سوال مهم، ایا پیاده روی برای خار پاشنه مضر است، می باشد. کسانی که خار پاشنه دارند به دلیل دردی که در زمان تماس خار پاشنه با زمین حس می کنند، نمی توانند خیلی راحت راه بروند، اما به صورت کلی خوب است بدانید که برخی ها اعتقاد دارند در صورتی که فرد در زمان راه رفتن کفش مناسب پوشیده باشد، خار پاشنه او بدتر نخواهد شد.

نکته مهمی که خوب است افراد با داشتن اضافه وزن به آن توجه داشته باشند، این است که اضافه وزن یکی از عواملی است که باعث می شود خار پاشنه ایجاد شود. کسانی که اضافه وزن داشته و یا چاق هستند اگر می خواهند یک اقدام موثر جهت پیشگیری از خار پاشنه انجام دهند، بهتر است در ابتدا با رعایت رژیم غذایی مناسب و اضافه کردن ورزش به برنامه روزانه خود، وزن شان را کاهش دهند و در قدم بعدی حتما کفش های طبی پوشیدن و کفی های طبی استاندارد در کفش خود قرار دهند تا این عارضه در آنها بروز پیدا نکند.

از دیگر روش های مناسب برای پیشگیری از خار پاشنه چه می دانید؟

کلام آخر

در این مقاله، گفتیم که بهترین راه برای درمان و پیشگیری کردن از خار پاشنه، اقدام برای تهیه کفش های طبی است. اگر به این عارضه دچار هستید، به مراکز و کلینیک های مطرح در حوزه ساخت کفش ها و کفی طبی همچون پایار مراجعه کنید. این کلینیک با توجه به شرایط و فرم پای شما، یک کفش طبی استاندارد می سازد و در اختیارتان قرار می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *