مفصل آرنج از چه نوعی است⭐مفصل ارنج جز کدام مفصل است؟

مفصل آرنج چیست؟ مفصل آرنج در دست چه نقشی دارد

مفصل آرنج از چه نوعی است؟ مشکلات و آسیب هایی که این ناحیه از بدن را دچار اختلال می کند، چیست؟ آیا با انواع مفصل آرنج آشنایی دارید؟ اگر این سوالات برای شما نیز پیش آمده است، توصیه می کنیم در ادامه با ما همراه باشید و مقاله ی پروتز ارتوپدی را مطالعه کنید.

مفصل آرنج چیست؟ مفصل آرنج در دست چه نقشی دارد؟

مفصل آرنج، یکی از مهم ترین مفاصلی است که در بدن ما انسان ها وجود دارد. علت این اهمیت، نقش دست در انجام کارهاست. ما، کارهای خود را بدون دست، و بدون خم و راست کردن آن نمی توانیم انجام دهیم. اگر مفصل آرنج وجود نداشت، ما نیز نمی توانستیم دست خود را تکان دهیم و با کمک آن به کارهایمان رسیدگی کنیم.

کسانی که در اثر حادثه و یا به صورت مادرزادی، از وجود دست از ناحیه آرنج محروم هستند، یکی از کسانی اند که نمی توانند زندگی عادی و نرمالی را تجربه کنند. این افراد می بایست، برای ساخت پروتز بالای آرنج اقدام کنند. این پروتز، به مقدار زیادی می تواند جای خالی دست قطع شده از ناحیه بالای آرنج را جبران کند.

البته کسانی که به دنبال جواب سوال “مفصل آرنج از چه نوعی است” هستند، باید بدانند که قطع دست از ناحیه آرنج، با تعویض مفصل آرنج تفاوت های زیادی دارد. برخی افرادی که به دلیل آسیب به ناحیه مفصل، درد زیادی در این ناحیه از دست خود حس می کنند، بهتر است برای تعویض این مفصل، و پرداخت قیمت آن (و نه پرداخت قیمت پروتز بالای آرنج) اقدام کنند. برای انجام تعویض این مفصل بهتر است بدانید که مفصل ارنج جز کدام مفصل است.

قیمت مفصل آرنج

مفصل آرنج از چه نوعی است؟ آیا با انواع آن آشنایی دارید؟

برای اطلاع کسانی که نمی دانند مفصل آرنج از چه نوعی است، باید بگوییم که مفصل آرنج از یک استخوان، تشکیل نشده است. سه نوع استخوان زند زبرین، بازو و زند زیرین در کنار هم قرار گرفته و سه نوع مفصل ارنج به شرح زیر تشکیل داده اند:

1- مفصل هومرواولنار

در ادامه صحبت در خصوص مفصل ارنج جز کدام مفصل است، می بایست بدانید که یکی از انواع مفصل در ناحیه آرنج، مفصل هومرواولنار نام دارد. این مفصل، لولایی است؛ در خم و راست شدن مفصل آرنج نقش مهمی داشته و یکی از حجیم ترین قسمت های آرنج به شمار می رود. این مفصل در قسمت داخلی آرنج، در همان سمتی که انگشت کوچک قرار دارد، مشاهده می شود.

2- مفصل هومرورادیال

دیگر مفصل آرنج، مفصل هومرورادیال نام دارد. این مفصل در قسمت خارجی آرنج، یعنی در قسمتی که به انگشت شست منتهی می شود، قرار گرفته، و از نوع لولایی است. این مفصل نیز در خم و راست شدن آرنج نقش دارد. وقتی کف دست خود را به سمت زمین و یا آسمان می گیرید و می توانید آرنج خود را به اندازه 90 درجه هم کنید، در واقع دارید از این مفصل کمک می گیرید؛ اگر مفصل هومرورادیال وجود نداشت، ما نمی توانستیم دست خود را به این شکل حرکت دهیم.

3- مفصل رادیواولنار بالایی

مفصل رادیواولنار بالایی، نوع دیگری از مفصل است که باعث انجام حرکت در ساعد می شود.

بیماری-ها و مشکلات مفصل آرنج از چه نوعی است

بیماری ها و مشکلات مفصل آرنج از چه نوعی است؟

حال که می دانید مفصل آرنج از چه نوعی است و چند نوع مفصل در ناحیه آرنج وجود دارد، خوب است در مورد برخی مشکلاتی که این مفصل به آن دچار می شود، نکاتی را بیان کنیم. برخی از مشکلات و آسیب های وارد آمده به این ناحیه به شرح زیر است:

1- شکستگی اولکرانون

یکی از مشکلاتی که ممکن است در ناحیه آرنج ایجاد شود، شکستگی اولکرانون است. اولکرانون یک قسمت از مفصل آرنج را تشکیل می دهد. اگر یک ضربه مستقیم به این قسمت وارد شود، آن را دچار آسیب می کند. معمولا افراد مسن از جمله افراد آسیب پذیر در برابر این شکستگی به شمار می روند.

2- بورسیت

از دیگر بیماری هایی که می بایست در مورد آن نکاتی را بیان کنیم، بیماری بوریست است. بورس، یک بافت کیسه مانند است و در قسمت پشت مفصل آرنج قرار دارد. با کمک این بافت، می توانیم به راحتی آرنج خود را صاف کنیم. بیماری بورسیت از جمله بیماری هایی است که ممکن است این ناحیه را به خود درگیر کند. این بیماری با علائمی چون، التهاب، قرمزی و تورم همراه است. اگر درد زیادی در ناحیه آرنج خود حس می کنید، بهتر است هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کرده و برای درمان، راه حلی بخواهید.

شرح مفصل آرنج از چه نوعی است

کلام آخر

مفصل آرنج از چه نوعی است، موضوع صحبت ما در این مقاله بود. کسانی که دست خود را از ناحیه مفصل آرنج از دست داده اند، می بایست برای ساخت پروتز مخصوص این قسمت اقدام کنند. یکی از بهترین کلینیک هایی که می تواند در این حوزه به افراد کمک کند، کلینیک ارتوپدی فنی پایار است. این کلینیک در حوزه هایی، مانند ساخت پروتز لگن، پروتز زیر زانو، پروتز بالای زانو، پروتز مچ پا، پروتز انگشت دست، ساخت کفش و کفی طبی فعالیت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *