پروتز پنجه کربنی چیست؟⭐و پروتز پنجه کربنی چه فوایدی دارد؟

فواید پروتز پنجه کربنی

پروتز پنجه کربنی چیست؟

پزشکان برای ساخت انواع پروتز و ارتز از 2 ماده ی مختلف استفاده می کنند. این مواد ترموپلاستیک و فیبر کربن هستند. هر کدام از این نوع مواد کاربردهای متفاوتی دارند و بر اساس نیاز هر بیمار و نوع دستگاه دریافتی مورد استفاده قرار می گیرند.

کربن یکی از با ارزش ترین مواد مورد استفاده در کاربردهای ارتوپدی و ساخت انواع پروتز پنجه کربنی است. کربن بسیار سبک، سفت و سخت است و می تواند شکل خود را تحت فشار حفظ کند. این به دلیل استحکام کششی بالای آن در هر دو حالت کشش و فشار است. کربن دارای یک الگوی بافته شده دو جهته است که امکان افزایش مقاومت در برابر شکستگی را فراهم می کند و امکان استحکام یکنواخت را در سراسر دستگاه فراهم می کند به همین جهت برای ساخت پروتز پنجه کربنی بسیار مناسب می باشد. همچنین این بدان معنی است که سوکت کربن  یا پروتز، بریس یا ارتز بسیار بادوام هستند و می توانند فشار زیادی که در هنگام استفاده بیمار بر آن اعمال می شود را تحمل کنند.

فیبر کربن در پروتز برای ساخت سوکت قطعی مورد استفاده قرار می گیرد. پیش از ساخت سوکت اصلی یا سوکت قطعی پزشکان یک سوکت آزمایشی را برای بیمار تهیه می کنند. پس از آنکه سوکت آزمایشی مورد تائید قرار گرفت سوکت اصلی برا اساس سوکت سفارشی ساخته می شود. طراحی سوکت با توجه به نوع پروتزی که بیمار دریافت می کند و شرایط بیمار تعیین می شود. پزشکان طراحی بیرونی سوکت را به دلخواه شخص می سازند. در ارتز از فیبر کربن بر اساس نوع بریس و سطح فعالیت بیمار استفاده می شود. فیبر کربن باعث افزایش استحکام در بریس می شود که برای بریس هایی که امکان مفصل بندی مچ پا را فراهم می کنند یا برای بریس هایی که نیاز به ثبات بیشتری دارند، مورد نیاز می باشد.

برای آنکه بهتر متوجه شوید پروتز پنجه کربنی چیست، باید بگوییم، استفاده از ترموپلاستیک ها به دلیل گزینه های طراحی که امکان افزایش تماس و پشتیبانی روی اندام را فراهم می کند، فرآیند ساخت ساده، و کاهش وزن با حفظ استحکام پیشرفت های زیادی در طراحی نسبت به کربن و سایر سیستم های سنتی ایجاد می کند. اگرچه ترموپلاستیک ها به اندازه فیبر کربن سفت و سخت نیستند، اما همچنان مزایایی را برای بیمار به ارمغان می آورند و گزینه ای عالی برای استفاده بیمار هستند.

فناوری اندام مصنوعی با پیشرفتی که کرده است و به افراد قطع عضو طیف وسیعی از گزینه ‌های بیومکانیک را ارائه می ‌دهد، از جمله زانوهای مصنوعی با ریزتراشه‌ها، پاهای پر از حسگر که توسط هوش مصنوعی هدایت می ‌شوند و دست‌های روباتیک که کاربر می ‌تواند با ذهن خود آن ها را کنترل کند. اما چنین طرح ‌هایی با فناوری پیشرفته می‌ توانند هزینه زیادی را به دنبال داشته باشند و برای بسیاری از افراد که اندام خود را از دست داده اند به ‌ویژه در کشورهای در حال توسعه، دست نیافتنی شوند.

اکنون پزشکان یک پای مصنوعی ساده، کم‌ هزینه و غیرفعال ساخته ‌اند که می ‌توانند آن را برای هر فرد به صورت ویژه طراحی کنند. با توجه به وزن و اندازه بدن کاربر، محققان می توانند شکل و سفتی پای مصنوعی را تنظیم کنند. پزشکان همچنین به ساخت انواع پروتز پنجه کربنی می پردازند. پروتز پنجه ی کربنی با توجه به اینکه از ماده ی فیبرکربن ساخته شده است بسیار بادوام بوده و از استحکام بالایی برخوردار است.

 فرد می تواند ضمن تهیه ی یک پروتز پنجه کربنی برای مدت زمان طولانی از آن استفاده کند. پروتزهای طراحی شده سفارشی بر اساس چارچوب طراحی توسعه یافته توسط محققان ایجاد می شوند. این چارچوب روشی است کمی برای پیش بینی عملکرد بیومکانیکی یا رفتار راه رفتن فرد بر اساس طراحی مکانیکی پای مصنوعی. امیدواریم با توضیحاتی که ارائه کردیم، متوجه شده باشید که پروتز پنجه کربنی چیست.

پروتز پنجه کربنی چیست چه فوایدی دارد

مزیت و فواید پروتز پنجه کربنی چیست؟

پروتز پنجه کربنی مزایای زیادی را برای فرد به دنبال دارد. برای ساخت این پروتز مواد مورد استفاده باید برای فناوری ساخت قالب مناسب باشند. به عنوان مثال، با استفاده از قالب های اسپلیت در ترکیب با روش های قالب گیری انتقال رزین و پیش آغشته سازی، می توان هر نوع ساختار پیچیده ای تولید کرد. برخی از مزیت و فواید پروتز پنجه کربنی عبارتند از:

  • خواص مکانیکی متفاوت در امتداد قطعه:

انتظار می رود که یک پروتز به طور کامل عملکرد اندام طبیعی را که جایگزین می کند، تکرار کند. وقتی استخوان را بررسی می کنیم، می بینیم که نواحی مختلف یکسان نیستند، اما نسبت کلاژن، هیدروکسی آپاتیت و منافذ متفاوتی وجود دارد. این پدیده که در پزشکی قانون ولف نامیده می‌شود، تصریح می ‌کند که استخوان‌ها در نواحی پر فشار مثل پنجه ها، تراکم و استحکام بالاتری دارند در حالی که نواحی کم فشار از تراکم و استحکام کمتری برخوردارند.

  • استحکام بسیار بالا:

پروتزهایی که در حال حاضر توسط پزشکان تایید شده و به طور معمول در عمل استفاده می شوند، عملکرد استخوان ها را بر عهده می گیرند، پروتزهای فعال با منابع انرژی داخلی هنوز در حال پیشرفت هستند. پروتزی که جایگزین استخوان می شود باید از استحکام مکانیکی مشابه استخوان فرد برخوردار باشد. پروتز پنجه کربنی به دلیل فیبرکربن موجود در آن از استحکام کششی بسیار بالایی را برخوردار است. با توجه به چگالی متناسب به کار رفته، استحکام بسیار بالای این ماده آشکارتر می شود. علاوه براین، قابلیت های استحکام کششی و مقاومت فشاری به کیفیت برتر این ماده کمک می کنند. همچنین نامزدهای دیگری برای تولید پروتز وجود دارد. چوب معمولی، کامپوزیت‌ های فایبرگلاس، پلی ‌استر، کامپوزیت‌های شیشه ، فلزات و آلیاژهای آن‌ها یا سرامیک ‌ها نیز ممکن است در فرآیند ساخت پروتز استفاده مورد استفاده قرار گیرند. فیبرکربن از نظر استحکام مطلق بسیار شبیه استخوان اصلی فرد می باشد.

  • کاهش احتمال افتادن روی زمین

پاسخ قانع کننده دیگری که می توانیم در خصوص سوال مزیت و فواید پروتز پنجه کربنی چیست، اشاره کنیم کاهش احتمال افتادن فرد روی زمین است. این پروتز یکی از قدرتمندترین انواع پروتز بوده و به خوبی قادر است وزن و انرژی فرد را هدایت و کنترل کند. فردی که این نوع پروتز را نصب می کند، هیچ نگرانی از بابت گیر کردن پایش به زمین نخواهد داشت. ایجاد تعادل در هنگام راه رفتن و عدم لغزیدن پروتز به فرد کمک می کند تا با اطمینان بیشتری قدم بردارد. فرم خاص این نوع پروتز، باعث افزایش قدرت پروتز در جذب ضربه شده است. این یکی از مهم ترین و حیاتی ترین پاسخ به سوال فواید پروتز پنجه کربنی چیست، است.

عملکرد و نحوه ساخت پروتز پنجه-کربنی چیست
  • توزیع وزن ایده آل:

استحکام ویژه فیبرکربن به قدری زیاد است که می توان پروتزی تولید کرد که استحکامی برابر با یک پای طبیعی داشته باشد اما در عین حال 60 درصد سبک تر باشد. اولین پروتز پنجه کربنی تولید شده در واقع بسیار سبک بود. به لطف این ماده جدید، یک پروتز کل پا می تواند بین 2 تا 3 کیلوگرم وزن داشته باشد. وزن پای یک مرد 80 کیلویی، حدود 13 تا 14 کیلو وزن دارد. آزمایشات اولیه نشان داد که این پروتزهای فوق سبک چندان کاربردی نیستند. تداخل در توزیع وزن بهینه بدن انسان نتایج ضعیفی را به همراه داشت. تغییر توزیع وزن بدن انسان فعالیت هایی مانند نشستن، خم شدن یا بلند شدن را دشوارتر می کند. این نشان می دهد که به جای وزن کل پروتز، توزیع وزن و تکانه زاویه ای حاصل از آن مهم است. به خصوص برای پروتز اندام تحتانی، افزودن وزنه های سربی به یک جزء سبک در نزدیکی ناحیه زانو، حرکات مفصل را تسهیل می کند. همچنین مشخص شد که وزن پروتزها باید تقریباً همان وزنی باشد که ماهیچه‌ها در طول عمر خود به حرکت عادت دارند. به همین جهت از فیبرکربن برای ساخت پروتز ها به صورت آلیاژ استفاده می کردند و یا اینکه وزنه ای کوچک را در ساختار پروتز تعبیه می کردند.

قیمت پنجه کربنی چقدر است؟

ما در این متن در خصوص پروتز پنجه کربنی چیست، صحبت کردیم و الان به خوبی می دانید که این پروتز چه فوایدی دارد و چرا باید برای ساخت آن هزینه بالایی بپردازید. اگر مطالب ذکر شده در فوق را به دقت مطالعه کرده باشید، متوجه تفاوت های مشهود و واضح این نوع پروتز با سایر انواع پروتز شده اید. پروتز پنجه کربنی گران قیمت ترین پنجه پا مصنوعی در کشور است و کسانی که می خواهند برای ساخت این نوع اقدام کنند، باید حواسشان به قیمت بالای آن باشد.

پروتز پنجه کربنی چیست

بهترین راه برای دریافت لیست قیمت پای مصنوعی یا پروتز پنجه کربنی چیست؟

داشتن لیست قیمت پای مصنوعی به افراد درگیر با قطع عضو کمک می کند تا بدانند کدام یک از انواع پروتزها به آنها و برطرف کردن نیازهایشان بیشترین کمک را می کند. همان طوری که در این مقاله نیز اشاره کردیم، یکی از محبوب ترین و گران ترین پروتزهایی که در حال حاضر در کشور یافت می شود، پروتز پنجه کربنی است. در فوق به بیان مزیت های آن پرداختیم و در مورد علت های محبوبیت آن نکاتی را بیان کرده ایم.

نه تنها برای دریافت قیمت و هزینه ساخت پروتز پنجه کربنی، بلکه برای ساخت سایر انواع پروتز نیز می بایست به مراکز ساخت اندام های مصنوعی در کشور مراجعه کنید. این مراکز که به آنها کلینیک های ارتوپدی فنی گفته می شود، تجهیزات، تخصص و مهارت لازم برای ساخت پروتز را دارند و به همین دلیل، بهترین و مناسب ترین گزینه برای ساخت پروتز ها یا اندام های مصنوعی در کشور به شمار می روند. اگر خدای نکرده پایتان قطع شده است، بعد از آنکه همه زخم های ناشی از عمل جراحی قطع عضوتان بهبود پیدا کرد، حتما به این کلینیک ها مراجعه کنید و از کارشناسان ماهرشان بخواهید تا یک پروتز کاربردی برای شما بسازند و قیمت را نیز به شما اعلام کنند.

انواع پروتز پنجه کربنی چیست؟ خوب است بدانید

انواع پروتز پنجه کربنی چیست، یکی از سوالات مهمی است که برای افراد درگیر با قطع عضو از ناحیه پنجه پا پیش می آید. آشنایی با انواع پروتز پنجه که کمک خوبی برای انتخاب بهترین نوع پروتز به شمار می رود، به این شرح است:

انواع پروتز پنجه کربنی چیست

1-پنجه کربنی از نوع سلسوس

پنجه کربنی از نوع سلسوس، یکی از شناخته شده ترین انواع پنجه های کربنی موجود است. این نوع، مقاومت بالایی داشته و عملکرد خوبی را می توان از آن انتظار داشت. پنجه کربنی سلسوس یک پاشنه فعال دارد و به فرد کمک می کند، پای خود را به راحتی روی زمین قرار دهد. وزن مناسب و راحتی فرد در زمان راه رفتن، از مهم ترین مزیت های این نوع پروتز است.

2- پروتز پنجه ی کربنی داینامیک

پروتز پنجه ی کربنی داینامیک، محبوبیت زیادی پیدا کرده و علت را نیز می توان در مزیت ها و ویژگی های این نوع پروتز جستجو کرد. کسانی که برای ساخت و دریافت این نوع پروتز اقدام می کنند، تقارن خوبی را در زمان راه رفتن تجربه خواهند کرد.

3- پروتز پنجه ی کربنی Terion

پروتز پنجه کربنی Terion، ظاهری بسیار طبیعی دارد و به دلیل وزن کم، برای کسانی مناسب است که در طی روز، فعالیت های زیادی ندارند. کسانی که این پروتز را نصب می کنند، متعادل تر راه می روند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *