میخچه چیست؟ ⚡ علت ایجاد میخچه و راه درمان آن چیست؟

میخچه چیست

میخچه چیست؟ و علت ایجاد میخچه و راه درمان آن چیست؟

میخچه ها برآمدگی های سختی هستند که در اثر ایجاد فشار و اصطکاک روی پوست به وجود می آیند. میخچه معمولا روی پاها ایجاد می شود. در بسیاری از موارد، رعایت برخی نکات ساده برای جلوگیری از ایجاد میخچه ممکن است بهترین راه حل باشد.

برخورد و اصطکاک کفش باعث سفت شدن پوست ناحیه پا به مرور زمان می شود. پوست سخت می شود تا از بافت های ظریف زیر آن محافظت کند. افرادی که کفش های نامناسب می پوشند ممکن است بیشتر دچار میخچه شوند. میخچه شبیه پینه است، اما پینه معمولاً باعث ایجاد درد یا حساسیت نمی شود. میخچه ها هیچ خطری ندارند، اگرچه ممکن است بسیار ناراحت کننده باشند و باعث ایجاد درد و تحریک پوست شوند.

میخچه چیست؟

به تجمعی از نواحی سخت و ضخیم پوست میخچه گفته می شود. معمولاً میخچه ها را روی پاهای خود می توانید ببینید.

انواع میخچه کدامند؟

میخچه ها معمولا کوچک و گرد هستند. چند نوع میخچه وجود دارد:

 • میخچه های سخت: این نوع میخچه ها نواحی کوچک و سفت و متراکم پوست هستند که معمولاً در ناحیه بزرگ تری از پوست ضخیم ایجاد می شوند. میخچه های سخت معمولاً در بالای انگشتان پا یعنی مناطقی که فشار استخوان روی پوست وجود دارد ایجاد می شوند.
 • میخچه های نرم: این میخچه ها سفید یا خاکستری هستند و بافت نرم تر و لاستیکی دارند. میخچه های نرم بین انگشتان پا ظاهر می شوند.
 • میخچه های بذری: این میخچه ها کوچک هستند و معمولاً در کف پا ایجاد می شوند.

خوشبختانه راه های ساده و طبیعی زیادی برای درمان میخچه وجود دارد. مرطوب کننده های دارویی نیز ممکن است به نرم شدن پوست برای کاهش ابتلا به میخچه کمک کنند. اگر میخچه بسیارآزاردهنده یا دردناک است، ممکن است فرد بخواهد برای برداشتن آن به متخصص پا مراجعه کند.

دریافت مشاوره رایگان و ساخت کفی طبی و کفش طبی با ما تماس بگیرید.

برای پذیرش لطفا با شماره زیر تماس بگیرید

همکاران ما بی صبرانه منتظر خدمت به شما هستند 😊

علت ایجاد میخچه چیست

محتمل ترین علت ایجاد میخچه چیست؟

علت ایجاد میخچه به موارد بسیار زیادی بر می گردد مانند:

 • کفش هایی که برای پا مناسب نیستند. این شایع ترین علت ایجاد میخچه در بالای پا است. کفش‌هایی که خیلی تنگ هستند یا دارای قسمت‌هایی هستند که روی پوست پا ساییده می ‌شوند، باعث ایجاد زخم، اصطکاک و فشار در پا می‌ شوند. زنانی که اغلب کفش‌های پاشنه بلند می ‌پوشند، معمولاً پاهایشان به میخچه مبتلا می شوند.
 • ایجاد فشار روی پا هنگام راه رفتن، ایستادن، راه رفتن یا دویدن برای مدت طولانی
 • در اثر انجام سرگرمی های فیزیکی، فعالیت های ورزشی
 • هنگام انجام شغلی که به پاهای شما فشار می آورد
 • پا برهنه رفتن
 • نپوشیدن جوراب با کفش
 • داشتن جوراب و یا آستر کفش که هنگام پوشیدن کفش در زیر پای شما لیز می خورد می شود.
 • راه رفتن با وضعیت نامناسب: راه رفتن به گونه ای که فشار بیش از حدی به لبه داخلی یا خارجی پا وارد شود
 • ناهنجاری های ساختاری پا یا تغییر شکل بیومکانیک مانند انگشت چکشی، بدشکلی مادرزادی

نکاتی مهم جهت یادآوری

در ادامه به ارائه برخی از نکات هنگام مواجه با میخچه می پردازیم.

 • برداشتن بیش از حد پوست ممکن است لایه های حساس پوست زیرین را نشان دهد که قطعا می تواند باعث ایجاد تحریک بیشتر شود.علاوه بر این، لایه‌ های داخلی پوست ممکن است حساس ‌تر باشند و خطر خونریزی و عفونت پا را در آینده افزایش دهند.
 • پوشیدن کفش راحت: اصطکاک تأثیر مستقیمی بر روی ایجاد میخچه دارد و احتمال بروز آن را بسیار بیشتر می کند. بنابراین، اجتناب از کفش ‌هایی که خیلی تنگ هستند یا پا را در موقعیتی غیرطبیعی قرار می ‌دهند ممکن است به پیشگیری از ایجاد آن ها کمک کند.
 • استفاده از باند یا پد: استفاده از پدهایی مانند بانداژ یا پدهای میخچه برای محافظت از ناحیه حساس نیز ممکن است به کاهش علائم آن کمک کند.
 • تمیز کردن پا: تمیز کردن و شستن منظم پاها ممکن است به کاهش سلول های پوست مرده در نواحی مستعد ایجاد میخچه کمک کند.
 • کوتاه کردن ناخن‌های پا: کوتاه کردن ناخن‌های پا ممکن است از فشار دادن انگشتان پا به انتهای کفش و ایجاد اصطکاک جلوگیری کند. ناخن های کوتاه پا نیز کمتر به انگشت کناری خود فرو می روند.

اجتناب از لوسیون های حاوی الکل: مرطوب کردن پاها مهم است، اما استفاده از مرطوب کننده های حاوی الکل ممکن است باعث خشکی بیشتر در ناحیه پا شود.

راه درمان میخچه

چه زمانی برای میخچه و در مان آن باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر میخچه بسیاربزرگ یا حساس است، فرد باید با پزشک ملاقات کند.افراد همچنین ممکن است بخواهند برای هر مشکلی که در پای آن ها در کنار میخچه رخ می دهد، به متخصص پا مراجعه کنند. این شامل افراد مبتلا به مشکلات گردش خون، دیابت، یا حساس و شکننده شدن پوست می باشد.همه اینها می تواند باعث ایجاد طیفی از مشکلات پا شوند.

پزشک برای تشخیص میخچه، پاها را معاینه می کند. آن ها احتمالاً از فرد سؤالاتی در مورد کفش و سبک زندگی خود می پرسند.

سپس ممکن است پوست مرده را بتراشند و روی آن ناحیه پماد یا چسب بمالند. آن ها همچنین ممکن است توصیه هایی در مورد تغییر در کفش یا سبک زندگی ارائه دهند. حتی اگر میخچه هیچ خطری برای سلامتی ایجاد نکنند، می تواند بسیار آزاردهنده باشد. درمان‌ های خانگی می‌ توانند در بسیاری از موارد به کنترل یا حذف موثر میخچه کمک کنند. درمان های پزشکی می توانند به حذف میخچه های نوع سخت کمک کنند.

اگرچه این شیوه های درمانی میخچه را از بین می برند، اما مشکل اساسی که ایجاد اصطکاک پوست است را حل نمی کنند. ایجاد تغییرات در کفش، تکنیک راه رفتن یا شیوه زندگی ممکن است به کاهش اصطکاک در پاها و جلوگیری از بازگشت میخچه کمک کند.

اگر میخچه درمان نشود چه میشود؟ خطرات و عوارض عدم درمان میخچه چیست؟

در مورد میخچه چیست، نکاتی را بیان کردیم و حال می خواهیم به یک سوال مهم دیگر پاسخ دهیم و آن هم اگر میخچه درمان نشود چه میشود، است. شاید برخی افراد با خود بگویند که این عارضه هیچ مشکل جدی ایجاد نمی کند و به همین دلیل نیازی هم نیست که هر چه سریع تر برای درمان آن به نزد پزشک رفت و از او کمک خواست. به این افراد باید بگوییم که تصور شما کاملا اشتباه است و کسانی که میخچه دارند باید آن را درمان کنند.

وقتی پا خیلی تحت فشار و ساییدگی باشد و دائما روی آن فشار وارد شود، میخچه ایجاد می شود. یکی از بدترین عوارضی که میخچه می تواند ایجاد کند، درد است. این درد به شما فرصت نمی دهد که از روزهای زندگی خود به نحوی که دوست دارید لذت ببرید.

موضوع دیگری که می بایست خاطر نشان کنیم، این است که اگر افراد برای درمان میخچه کاری نکنند و آن را به خود رها کنند، در ادامه، عوارضی مانند عفونت ایجاد می شود. بیماران دیابتی نباید نسبت به درمان این مشکل بی تفاوت باشند؛ زیرا عوارض میخچه برای دیابتی ها به مراتب جدی تر و خطرناک تر از افرادی است که دیابت ندارند.

راه های درمان میخچه چیست

عوامل خطر ساز ابتلا به میخچه چیست؟

در ادامه صحبت در خصوص میخچه چیست، باید در مورد عواملی که خطر ابتلا به این مشکل را افزایش می دهند، صحبت کرد؛ این عوامل به شرح زیر هستند:

 •  اگر فردی مبتلا به انحراف انگشت شست و یا هالوکس والگوس باشد، بیش از بقیه افراد در معرض ابتلا به میخچه قرار دارد. در هالوکس والگوس، انگشت شست دچار بد شکلی شده و یک توده استخوانی روی آن ایجاد می شود.
 •  انگشت چکشی نیز عامل دیگری است که احتمال ابتلا به میخچه پا را زیاد می کند. در این مشکل، انگشتان، دفرمه شده و حالت نرمال و طبیعی خود را از دست می دهند. در انگشت چکشی، انگشتان شکلی شبیه به شکل قلاب به خود می گیرند.
 •  برخی اختلالات پا، مانند خارهای استخوانی نیز می توانند باعث ایجاد میخچه در پا شود. خارهای استخوانی باعث ساییده شدن پا در داخل کفش می شوند.
 • عدم حفاظت درست و اصولی از پا و دست نیز می تواند شرایط را برای ایجاد میخچه فراهم کند. اگر پوست شما در معرض اصطکاک قرار داشته باشد، بیش از بقیه به میخچه مبتلا خواهید شد. توصیه می کنیم دستکش مناسب به دست کنید تا شاهد بروز این عارضه سفت روی انگشتان دست خود نباشید.
آیا میخچه خطرناک است؟ خطرات بروز میخچه چیست؟

آیا میخچه خطرناک است؟ خطرات بروز میخچه چیست؟

آیا میخچه خطرناک است؛ یکی از سوالاتی که برای افراد درگیر با میخچه ایجاد می شود. در همین ابتدای کار، می بایست بدانید که این عارضه، خطر خاصی نداشته و فرد را به سمت قطع عضو از ناحیه مچ پا و یا بالاتر هدایت نخواهد کرد.

یکی از دلایلی که باعث ایجاد میخچه می شود، نپوشیدن کفش های مناسب و استاندارد است. کسانی که در طی روز، به صورت ایستاده، زیاد فعالیت می کنند، بیش از بقیه افراد در معرض ابتلا به میخچه هستند و بهتر است برای داشتن کفش های طبی مجهز شده با کفی های طبی اقدام کنند.

در مورد سوال خطرات بروز میخچه چیست، باید بگوییم که بدترین مشکلی که این عارضه ایجاد می کند، درد در ناحیه پا است. معمولا، این درد به حدی است که فرد نمی تواند خیلی راحت و طبیعی راه برود. این درد، باعث ایجاد اختلال در کار و زندگی روزانه افراد خواهد شد و به همین دلیل، کسانی که به این عارضه دچارند، سعی می کنند هر چه سریع تر عاملی که باعث ایجاد میخچه شده است، از بین ببرند و آن را درمان کنند. در انتخاب نوع کفش، دقت زیادی داشته باشید و هر نوع کفشی را به پا نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *