علت ضعف پا چیست؟ ⭐(درمان ضعف پا)

درمان ضعف پا

علت ضعف پا چیست؟

بسیاری از افراد احساس خستگی پاها را در یک نقطه یا نقاط مختلف تجربه می کنند. آن ها همچنین احساس ضعف را در پاهای خود تجربه می کنند. پایین تنه وزن بالاتنه را تحمل می کند و نشستن یا ایستادن طولانی مدت باعث احساس خستگی و سنگینی در پاها می شود. عوامل زمینه‌ای مختلفی نیز می ‌توانند باعث ایجاد ناراحتی در پا شوند. هرکسی که پاهایش به طور مزمن خسته است و یا احساس ضعف پا دارد باید به دنبال تشخیص علت ضعف پا و همچنین درمان ضعف پا باشد. در این مقاله به بررسی علت ضعف پا و همچنین درمان  ضعف پا می پردازیم.

فردی که پاهایش خسته است و ضعف دارد ممکن است درد پا، گرفتگی و درد را نیز تجربه کند. اگر فرد تنها گاهی اوقات به ضعف پا مبتلا می شود، ممکن است بتواند علائم را به راحتی با استراحت یا آرام حرکت کردن برطرف کند.اما اگر علائم ضعف پا غیرعادی باشد، و علت ظاهری نداشته باشد باید به پزشک مراجعه کند. پزشک  ممکن است علت ضعف پا را به بیماری های زمینه ای ربط دهد و درمان ضعف پا را وابسته به درمان آن بیماری ها بداند.

مقاله “افتادگی پا چیست” را نیز حتما بخوانید؛ در رفع مشکلات ایجاد شده در پا کمکتان می کند.

علل بالقوه ضعف پا یا شایع ترین علت ضعف پا چیست؟

بسیاری از بیماری ها و عارضه های سلامتی می توانند باعث ضعف پا شوند.

برخی از رایج ترین علل ضعف پا عبارتند از:

 • اختلالات عصبی عضلانی، مانند دیستروفی عضلانی، مولتیپل اسکلروزیس (MS)، اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS)
 • بیماری های خود ایمنی مانند بیماری گریوز، میاستنی گراویس و سندرم گیلن باره
 • بیماری های تیروئید، مانند کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئید
 • عدم تعادل الکترولیت ها، مانند هیپوکالمی (کمبود پتاسیم)، هیپومنیزیمی (کمبود منیزیم) و هیپرکلسمی (بالا رفتن کلسیم در خون)

سایر عوارضی که ممکن است باعث ضعف پا شوند عبارتند از:

 • سکته
 • فتق
 • دیسک
 • سندرم خستگی مزمن (CFS)
 • هیپوتونی، کمبود توان عضلانی که معمولاً در بدو تولد وجود دارد
 • نوروپاتی محیطی، نوعی آسیب عصبی
 • نورالژی یا سوزش شدید یا درد در مسیر یک یا چند عصب.
 • پلی میوزیت یا التهاب مزمن عضلانی
 • استراحت طولانی مدت در بستر یا بی حرکتی
 • اعتیاد به الکل، که می تواند باعث میوپاتی الکلی شود

علت ضعف پا همچنین می تواند ناشی از عوارض ناشی از برخی ویروس ها و عفونت ها باشد، از جمله:

 • فلج اطفال
 • ویروس نیل غربی
 • تب روماتیسمی
 • بوتولیسم، یک بیماری نادر و جدی ناشی از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم، همچنین می تواند منجر به ضعف عضلانی شود.

استفاده طولانی مدت از برخی داروها نیز ممکن است منجر به ضعف پا شود. این داروها عبارتند از:

 • استاتین ها و سایر عوامل کاهش دهنده چربی
 • داروهای ضد آریتمی، مانند آمیودارون (پاسرون) یا پروکائین آمید
 • کورتیکواستروئیدها
 • کلشی سین که برای درمان نقرس استفاده می شود
تشخیص علت ضعف پا و درمان ضعف پا

دیگر دلایل ضعف پا که باید بشناسید

در ادامه صحبت در مورد علت ضعف پا چیست، خوب است در مورد دیگر دلایل ضعف در پا نیز نکاتی را بیان کنیم.  احساس ضعف در پا ممکن است دلایل دیگری به شرح زیر داشته باشد:

1-سندروم گلین باره

یک علت ضعف پا ممکن است سندروم گلین باره باشد؛ این اختلال، یک اختلال خود ایمنی است. در بیماری های خودایمنی، سیستم ایمنی به سلول های خودی حمله کرده و عوارض و مشکلاتی را در بدن باعث می شود. سندروم گلین باره از جمله سندروم های بسیار نادر است و از علائم آن می توان به گزگز و ضعف پا اشاره کرد.

2- بیماری ام اس

دیگر بیماری که آن نیز می تواند باعث علت ضعف پا شود، بیماری ام است. این بیماری نیز یک اختلال خود ایمنی است و معمولا در سنین 20 تا 50 سالگی بروز پیدا می کند. خستگی بدن از دیگر علائم این بیماری است.

3- عصب فشرده

اگر اعصاب در ناحیه پایینی کمر دچار فشردگی شوند، ضعف پا یکی از اولین علائمی است که ظاهر می شود. نام دیگری که برای فشردگی پا انتخاب کرده اند، بیماری سیاتیک است. سیاتیک یا فشردگی عصب ها باعث ایجاد دردی شدید در ناحیه کمر و پاها می شود. این دردها بیشتر در موقع سرفه کردن و یا نشستن و برخاست خود را نشان می دهند.

4- فتق یا بیرون زدگی دیسک

بیرون زدگی دیسک دیگر علت ضعف پا است. وقتی که ماده ژله ای قرار گرفته در دیسک بین مهره ای، به دلیل پارگی دیواره دیسک و یا شکستگی بیرون می زند، دردی ایجاد شده و پای فرد ضعف می کند. از جمله روش های درمانی برای این عارضه می توان به استراحت، استفاده از کیسه آب گرم یا کیسه یخ و یا مصرف برخی داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی اشاره کرد.

5- سکته مغزی

سکته مغزی نیز می تواند دیگر دلیل ضعف پا در افراد باشد. وقتی سکته مغزی اتفاق می افتد جریان خون به سمت پاها به دلیل پاره شدن و یا انسداد در رگ ها قطع می شود. همین موضوع باعث می شود که فرد احساس ضعف در پا را داشته باشد. مصرف برخی داروها و جراحی، از جمله روش هایی هستند که می توانند عوارض سکته مغزی را کاهش دهند.

6- سیاتیک یا عصب تحت فشار

نیز دیگر علت ضعف پا است. درد سیاتیک از امتداد عصب سیاتیک شروع می شود و ازکمر نیز به سمت پاها و لگن می رود. خوب است بدانید که معمولا سیاتیک، معمولا یک سمت بدن را به خود درگیر می کند. از جمله درمان های این مشکل می توانیم به فیزیوتراپی، دارو و جراحی اشاره کنیم.

7- داشتن برنامه خواب نادرست

یک علت ضعف پا نیز می تواند داشتن برنامه خواب نادرست باشد. ما انسان ها از زمانی که از خواب بیدار می شویم تا زمانی که به خواب می رویم دائما در حال فعالیت و کار کردن هستیم و در طی شب، به عضلات خود اجازه می دهیم تا استراحت کنند. زمانی که ما برنامه خواب درست و خوبی نداشته باشیم، به عضلات خود زمان کافی نمی دهیم تا استراحت کنند و به همین دلیل، عوارضی چون ضعف به وجود می آید. ایجاد نظم در زندگی می تواند از بروز ضعف در پاها جلوگیری به عمل آورد.

8- خستگی

دیگر علت ضعف پا نیز می تواند خستگی در بدن باشد. کسانی که در طی روز کارهای زیادی انجام می دهند و بدون آنکه به خود و اندام خود استراحت دهند بی وقفه کار می کنند، کم کم انرژی خود را از دست داده و به عارضه هایی همچون ضعف در پاها مبتلا می شوند. البته، در نقطه مقابل این افراد نیز کسانی قرار دارند که هیچ تحرکی در زندگی ندارند؛ این گروه نیز ممکن است دچار خستگی و ضعف در پاها شوند. افرادی که در هر یک از این دو دسته قرار دارند باید سبک زندگی خود را تغییر دهند. در ضمن، گاهی اوقات استرس و اضطراب نیز می تواند باعث ضعف در پاها شود. داشتن تعادل در زندگی به از بین بردن این عارضه کمک زیادی خواهد کرد.

آشنایی با علت ضعف پا

درمان خانگی ضعف پا؛ بهترین درمان خانگی علت ضعف پا چیست؟

درمان خانگی ضعف پا می تواند به کسانی که با عارضه ناشی از علت ضعف پا درگیر هستند، کمک قابل توجهی کند. چند تا از راهکارهای موثر در درمان ضعف پا که می توانید در خانه انجام دهید به شرح زیر است:

1- ماساژ پا

یکی از کارهایی که می توان در خانه انجام داد و به کمک آن مشکل ضعف پا را درمان کرد، ماساژ دادن پا است. این کار اگر به درستی انجام شود، می تواند باعث بهبود گردش خون در ناحیه ای که آسیب دیده است بشود. با افزایش جریان خون در ناحیه پا، میزان مواد مغذای بیشتری به این ناحیه می رسد و آسیب های ایجاد شده نیز بهتر درمان می شود. به یاد داشته باشید، ماساژ اگر به شکل درست خود انجام شود، می تواند ضعف پا را درمان کند، و بروز اشتباه در ماساژ می تواند حتی مشکل را وخیم تر کند.

2- مایعات

شاید کمی عجیب به نظر برسد، اما برخی تحقیقات نشان می دهد که علت ضعف پا در بدن می تواند به خاطر کم آبی باشد. مصرف آب که معمولا ضرری برای بدن ندارد و به همین واسطه توصیه می کنیم حداقل 7 تا 8 لیوان آب در روز میل کرده و مشکل کم آبی بدن و ضعف پا را به این شکل درمان کنید.

علت ضعف پا و درمان آن

بهترین روش برای تشخیص علت ضعف پا چیست؟

اگر ضعف پا را تجربه می کنید که هیچ توضیح طبیعی برای آن وجود ندارد، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید.

پزشک متخصص برای تشخیص علت ضعف پا و همچنین درمان ضعف پا از شما سوالاتی را می پرسد. این سوالات در مورد مدت زمانی که ضعف پا را تجربه کرده اید و همچنین کدام ماهیچه ها تحت تأثیر قرار گرفته اند می باشد. پزشک معالج شما همچنین در مورد سایر علائم و سابقه پزشکی خانوادگی شما سؤالاتی را خواهد پرسید.

پزشک متخصص به منظور درمان ضعف پا ممکن است موارد زیر را نیز بررسی کند:

 • رفلکس ها
 • حواس

در صورت نیاز، متخصص ممکن است یک یا چند آزمایش را به منظور تشخیص بهتر علت ضعف پا  تجویز کند، مانند:

 • سی تی اسکن یا ام آر آی برای بررسی ساختارهای داخلی بدن شما
 • تست های عصبی برای ارزیابی عملکرد اعصاب شما
 • الکترومیوگرافی (EMG) برای آزمایش فعالیت عصبی در عضلات شما
 • آزمایش خون برای بررسی علائم عفونت یا سایر بیماری ها

گزینه های درمان ضعف پا؛ بهترین روش برای درمان علت ضعف پا چیست؟

گزینه های درمان ضعف پا؛ بهترین روش برای درمان علت ضعف پا چیست؟

هنگامی که متخصص علت ضعف پا بیمار را مشخص کرد، نسبت به تجویز و ارائه ی بهترین گزینه درمان ضعف پا  اقدام می کند. برنامه درمان شما به علت ضعف پا و همچنین شدت علائم شما بستگی دارد.

در اینجا برخی از گزینه های درمان ضعف پا برای بیماری هایی که باعث ضعف پا می شوند آورده شده است:

 • فیزیوتراپی

در صورت ابتلا به بیماری هایی مانند ام اس یا ALS، فیزیوتراپیست ها می توانند ورزش هایی را برای بهبود کیفیت زندگی شما پیشنهاد کنند.

به عنوان مثال، یک فیزیوتراپیست ممکن است تمرین مقاومتی پیشرونده را برای کمک به فرد مبتلا به ام اس برای تقویت عضلاتی که به دلیل عدم استفاده ضعیف شده اند، پیشنهاد دهد.

برای افراد مبتلا به ALS، یک فیزیوتراپ ممکن است تمرینات کششی و دامنه حرکتی را برای جلوگیری از سفتی عضلات توصیه کند.

علت ضعف پا
 • کار درمانی

در ادامه صحبت در مورد بهترین روش درمان علت ضعف پا چیست، خوب است به کاردرمانی نیز اشاراتی داشته باشیم. متخصصین کاردرمانی می توانند تمریناتی را برای تقویت قسمت بالایی بدن شما پیشنهاد دهند. آن ها همچنین می توانند دستگاه ها و ابزارهای کمکی را برای کمک به فعالیت های روزمره توصیه کنند.

کاردرمانی علاوه بر درمان ضعف پا می تواند به ویژه در طول فرآیند توانبخشی سکته مغزی مفید باشد. درمانگران می توانند تمریناتی را برای رفع ضعف در یک طرف بدن و کمک به مهارت های حرکتی توصیه کنند.

 • دارو درمان علت ضعف پا 

مسکن‌های بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا استامینوفن، می ‌توانند به مدیریت درد مرتبط با  بیماری هایی مانند:

 • نوروپاتی محیطی
 • CFS
 • نورالژی

جایگزینی هورمون تیروئید برای درمان کم کاری تیروئید استفاده می شود. درمان استاندارد معمولاً شامل مصرف لووتیروکسین (لووکسیل، سینتروید) است که یک هورمون تیروئید مصنوعی است.

 • تغییرات رژیم غذایی

تغییر رژیم غذایی می تواند به رفع عدم تعادل الکترولیت کمک کند. پزشک معالج شما همچنین ممکن است بسته به نیاز شما مصرف مکمل هایی مانند کلسیم، اکسید منیزیم یا اکسید پتاسیم را پیشنهاد دهد.

 • عمل جراحي

ممکن است از جراحی برای درمان برخی بیماری ها مانند فتق دیسک یا پرکاری تیروئید استفاده شود. و این خود باعث درمان ضعف پا می شود.

تشخیص یک وضعیت اضطراری بالقوه

در برخی موارد، ضعف عضلانی یا علت ضعف پا می تواند نشانه چیزی بسیار جدی مانند سکته باشد.

اگر هر یک از علائم زیر را تجربه کردید، فورا با پزشک یا اورژانس تماس بگیرید:

 • شروع ناگهانی ضعف پا
 • بی حسی ناگهانی یا از دست دادن احساس
 • مشکل ناگهانی در حرکت اندام، راه رفتن، ایستادن یا نشستن
علت ضعف پا و درمان

آیا بی توجهی به علت ضعف پا خطرناک است؟ خطرات بی توجهی به درمان علت ضعف پا چیست؟

علت ضعف پا به خودی خود، مشکل خطرناکی نبوده و با عوارض جانبی همراه نیست، اما موضوعی که در این رابطه می تواند نگرانی هایی را به خود به همراه داشته باشد، علائم و نشانه های این ضعف است. گاهی اوقات، وقتی ضعف شدیدی در بیمار ایجاد می شود، فرد نمی تواند به مانند گذشته به کارهای روزانه اش رسیدگی کند و این مورد باعث ایجاد اختلال و بی نظمی در زندگی خواهد شد. اگر نمی خواهید با عوارض ضعف در ناحیه پا مواجه شوید، حتما به فکر درمان آن باشید.

برخی روش های درمانی ضعف پا را در این متن اشاره کردیم. تشخیص آنکه کدام روش برای شما از همه مناسب تر است، به عهده پزشک است؛ تنها وظیفه ای که شما در این میان به عهده دارید، عمل کردن و رعایت کردن تمام دستورات پزشک می باشد. به خاطر داشته باشید، به ضعف پا نیز به مانند یک بیماری نگاه می شود و این تنها پزشکان هستند که می توانند علت آن را کشف کرده و درمانش کنند.

شایع ترین علت ضعف پا چیست؟

شایع ترین علت ضعف پا سکته مغزی است. وقتی فرد، دچار سکته مغزی می شود، یکی از رگ های خونی در مغز مسدود می شود؛ با این اتفاق، خونرسانی به بخش های متفاوت بدن کاهش پیدا کرده و ضعف در بدن بروز پیدا می کند. البته هر کاهش ضعفی را نباید به دلیل سکته مغزی دانست. اگر همراه باید ضعف پا، یکی از نشانه های زیر مشاهده شود، احتمال آنکه فرد سکته کرده باشد، زیاد است؛ این نشانه ها و علائم به شرح زیر هستند:

 • ایجاد اختلال و یا آشفتگی در حرف زدن
 • داشتن احساس سردرگمی
 • کج شدن و یا افتادن یک طرف از صورت
 • سردردهای شدیدی که به صورت ناگهانی ایجاد می شوند

چنانچه علائم بالا بروز پیدا کرد، به پزشک متخصص مراجعه کنید. این بیماری هر چه زودتر درمان شود، عوارض کمتری از خود به جای خواهد گذاشت و فرد با مشکلات کمتری مواجه خواهد شد.

علائم هشداردهنده ضعف پا چیست؟

علاوه بر دانستن علت ضعف پا توجه کردن به علائم هشدار دهنده نیز برای جلوگیری از بروز عوارض بیشتر، لازم به نظر می رسد. اگر همراه با ضعف پا یکی از علائم زیر را مشاهده کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید و برای درمان ضعف پا اقدام موثری انجام دهید:

 • اگر توانایی راه رفتن را از دست داده اید.
 • اگر نمی توانید در حالت دراز کش، سر خود را بالا ببرید.
 • اگر در صحبت کردن و یا جویدن مواد غذایی با مشکل مواجه هستید.
 • اگر نمی توانید به راحتی نفس بکشید.
 • اگر ضعف پاهایتان در چند روز گذشته افزایش پیدا کرده است.

گاهی اوقات، ضعف یکی از عضلات بدن می تواند ناشی از بیماری باشد و همین مساله است که باعث ایجاد نگرانی می شود. اگر ضعف پایتان با یک یا چند نمونه از علائم بالا همراه بود، بی توجهی نکرده و به یک پزشک متخصص مراجعه کرده و از او راهنمایی بخواهید. اگر درمان ضعف پا به موقع صورت گیرد، از شدت عوارض و خطرات ممکن کاسته می شود.

علت ضعف پا در شب چیست؟ بهترین روش برای درمان این علت ضعف پا چیست؟

علت ضعف پا در شب چیست؟ بهترین روش برای درمان این علت ضعف پا چیست؟

علت ضعف پا در شب، همان عامل اذیت کننده ای است که اجاره نمی دهد شما در شب استراحت کنید و مدام دوست دارید پای خود را حرکت دهید. این احساس ناراحتی در شب که به آن سندروم پای بی قرار نیز گفته می شود، در عصر، شب و یا زمانی که فرد می خواهد استراحت کند، ظاهر می شود. این موضوع، مربوط به سن و سال خاصی نیست و ممکن است آن را در هر سنی مشاهده کنید. البته، با بالا رفتن سن این مساله نمود بیشتری پیدا می کند.

پاسخ به سوال “درمان علت ضعف پا چیست” موضوع مهم دیگری است که باید به آن نیز پرداخته شود. اگر علت بی قراری و علت ضعف پا در شما، کمبود آهن است که می بایست مکمل هایی که حاوی این ماده هستند مصرف کنید. اگر با مصرف داروها، این مشکل همچنان برطرف نشده است، می بایست داروهای دیگری مصرف شود. از جمله این داروها می توانیم به داروهای مخدر و یا داروهایی که مقدار دوپامین مغز را زیاد می کنند، اشاره کنیم. خاطر نشان می کنیم، به هیچ عنوان نباید این داروها را خودسرانه مصرف کنید. داروهای مخصوص درمان این عارضه باید زیر نظر پزشک و با مشورت او میل شود.

علت ضعف پا در دوران قاعدگی چیست؟

یک علت ضعف پا در خانم ها می تواند قاعدگی باشد. قاعدگی، یکی از اتفاقات طبیعی است که در طول ماه برای خانم ها پیش می آید و در برخی خانم ها با علائمی چون خستگی، ضعف در پا و درد همراه است. اصلی ترین علت ضعف پا در دوران قاعدگی، قوای جسمی خانم ها است. خانم هایی که تغذیه خوبی دارند و بدن شان سالم و قوی است، کمتر به علائمی چون ضعف پا دچار می شوند. کسانی که ویتامین ها و املاح مورد نیاز بدنشان به درستی تامین نمی شوند، از جمله کسانی هستند که در زمان عادت ماهانه، پای شان ضعف می کند.

البته، دیگر علت ضعف پا در زمان قاعدگی خانم ها می تواند اندومتریوز باشد. وقتی یک بافت شبیه به بافت رحم، در خارج از رحم و یا جایی دیگر از بدن رشد می کند فرد در پای خود، ضعفی را حس می کند.

دیگر علت ضعف کردن پا در دوران عادت ماهانه، ممکن است مسائلی مانند کیست تخمدان باشد. این کیست علاوه بر آنکه درد دوران قاعدگی را زیاد می کند، باعث ضعف و درد در پاها نیز می شود. اگر ضعف پا در دوران قاعدگی خانم خیلی اذیت کننده است باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *